search
REKLAMA
News

LANA WACHOWSKI wyjaśnia, dlaczego chciała wrócić do postaci Neo i Trinity w filmie MATRIX ZMARTWYCHWSTANIA

Film “Matrix zmartwychwstania” zadebiutuje w grudniu.

Łukasz Budnik

13 września 2021

REKLAMA

Zbliża się premiera czwartego filmu z serii Matrix, zatytułowanego Matrix Zmartwychwstania. Reżyserią produkcji zajęła się Lana Wachowski, tym razem bez udziału swojej siostry, Lilly. Reżyserka opowiedziała ostatnio o tym, co skłoniło ją do powrotu do historii Neo i Trinity.

Zmartwychwstaniach grani przez Keanu Reevesa i Carrie Anne-Moss bohaterowie spotkają się znów, choć ze zwiastuna wynika, że nie będą się pamiętać (przypomnijmy, że oboje zginęli w Rewolucjach z 2003 roku). Podczas International Literature Festival Berlin, Wachowski powiedziała:

Zmarł mój tata, potem pewien przyjaciel, potem mama. Nie wiedziałam, jak przepracować taką żałobę. Wcześniej tego nie doświadczyłam. Niby wiesz, że życie dobiega końca, a jednak było to bardzo trudne. Mój mózg zawsze uciekał w świat wyobraźni i pewnej nocy, gdy płakałam i nie mogłam spać, podał mi całą tę historię. Nie mogłam mieć mamy i taty, ale nagle znów dostałam Neo i Trinity, prawdopodobnie dwie najważniejsze postaci w moim życiu. Od razu poczułam ulgę, to bardzo proste. Można na to spojrzeć i stwierdzić “ok, te dwie osoby zmarły, więc przywróć do życia dwie inne i poczujesz się dobrze”. Tak właśnie jest! Takie jest działanie sztuki i opowieści – przynoszą nam komfort.

Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Kilkanaście dni temu o swoich odczuciach opowiedziała też druga z sióstr – Lilly Wachowski, która nie pracowała przy nowej odsłonie. Reżyserka wyjaśniła, dlaczego tym razem nie towarzyszyła siostrze i w jaki sposób sama zareagowała na tragedie w swoim życiu.

Lana wpadła na pomysł na fabułę nowego “Matrixa”, i zaczęłyśmy o tym rozmawiać pomiędzy śmiercią taty i śmiercią mamy, które dzieliło jakieś pięć tygodni. W tym pomyśle było coś z cofania się w przeszłość i bycia częścią czegoś, co już wcześniej robiłam, było to bardzo nieatrakcyjne. Po przejściu tranzycji i zmianach w moim życiu, poczuciu straty po mamie i tacie, taki powrót i chadzanie znowu znanymi ścieżkami oznaczałyby powrót do starego życia. Nie chciałam tego.

Wachowski nie wykluczyła jednak możliwości, że jeszcze kiedyś nawiąże współpracę z siostrą. Tutaj przeczytacie oceny wszystkich ich wspólnych projektów.

Premiera czwartego Matrixa jest zaplanowana na 22 grudnia (w Polsce już 17), a film trafi zarówno do kin, jak i na platformę HBO Max. 

Zdjęcie główne: ScreenRant

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA