search
REKLAMA
News

HELENA BONHAM CARTER uważa, że twórcy THE CROWN mają moralny obowiązek informować, że serial jest fikcją

Łukasz Budnik

2 grudnia 2020

REKLAMA

15 listopadana platformie Netflix zadebiutował czwarty sezon serialu The Crown. W Elżbietę II po raz kolejny wciela się w nim Olivia Colman, a do obsady dołączyły Gillian Anderson i Emma Corrin. Ta pierwsza zagrała Margaret Thatcher, zaś Corrin pojawiła się w roli księżnej Diany Spencer. Nowe odcinki wywołały niemałe kontrowersje.

Wprowadzenie do serialu postaci Diany, która w 1997 roku zginęła w wypadku samochodowym w Paryżu, wzbudziło poruszenie wśród fanów serialu. Na temat The Crown i zgodności z faktami wypowiedział się brat Diany, Earl Spencer. W programie “Love Your Weekend with Alan Titchmarsh” mężczyzna stwierdził, że martwi go, iż widzowie zapominają, że serial to fikcja, ponieważ jest tam wiele przypuszczeń i wkładu własnego. W podobnym tonie wypowiedział się Oliver Dowden, brytyjski sekretarz ds. kultury. Przedstawiciel rządu stwierdził w rozmowie z The Daily Mail, że Netflix jasno powinien określić, że The Crown jest fikcją, tym bardziej że szkodzi księciu Karolowi, przedstawiając na przykład jego agresywne zachowanie w stosunku do Diany. Niezadowolony miał być także książę William. Okazuje się, że podobne zdanie ma Helena Bonham Carter, która wciela się w księżniczkę Małgorzatę.

Aktorka stwierdziła w podcaście poświęconym serialowi:

To udramatyzowana wersja. Myślę, że mamy moralną odpowiedzialność, aby powiedzieć, że to nie jest dokument, a jedynie serial dramatyczny – dwa zupełnie odmienne byty.

Bonham Carter dodała, że twórca serialu – Peter Morgan – znakomicie przygotowuje się merytorycznie do realizacji serialu, a następnie dostosowuje wydarzenia na jego potrzeby.

Sam Morgan następująco wypowiadał się o prawdzie przedstawionej w serialu:

Z całych sił staramy się zrobić to jak najlepiej, jednak czasem należy połączyć ze sobą wydarzenia. Bywa tak, że trzeba porzucić dokładność, ale nigdy nie wolno porzucać prawdy.

Księżna Diana pojawi się także w 5. sezonie serialu – zagra ją wówczas Elizabeth Debicki.

Jak podobał wam się czwarty sezon The Crown?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA