search
REKLAMA
News

Guillermo del Toro broni MARTINA SCORSESEGO po lekturze “okrutnego” eseju krytykującego reżysera

Guillermo del Toro jest zniesmaczony nowym tekstem o Scorsesem.

Łukasz Budnik

8 października 2022

del toro scorsese
REKLAMA

W magazynie The Critic pojawił się nowy esej na temat Martina Scorsesego. Tekst wzbudził kontrowersje, jako że padają w nim negatywne stwierdzenia na temat reżysera, między innymi określenie go “nierównym talentem” lub wniosek, że Scorsese leniwie oparł ścieżkę kariery na tworzeniu filmów o mafii.

Tekst wzbudził oburzenie także Guillermo del Toro, który stanął w obronie kolegi po fachu i publicznie skrytykował artykuł, pisząc:

Rzadko piszę tu coś na przekór, ale liczba błędów, nieścisłości i wrogich przymiotników, które nie są wsparte racjonalnym uzasadnieniem, jest obraźliwa, okrutna i w złej wierze. Ten artykuł dał im ruch, ale jakim kosztem? Dla jasności: gdyby Bóg zaoferował skrócenie mojego życia, aby wydłużyć to Scorsesego – zgodziłbym się. Ten człowiek rozumie kino, broni je i uosabia. Zawsze walczył o sztukę. Nie można go było zatrzymać i ma stałe miejsce w historii.

Del Toro uważa, że autor eseju nie spróbował podejść do dzieł Scorsesego z pozytywnym nastawieniem i skupił się na narzekaniu i rzucaniu przymiotnikami, zamiast przedstawianiu solidnych argumentów. Reżyser dodał:

Kiedy czytam takie teksty, (…) czuję, że kulturze grozi upadek. Zastanawiam się, w jakim celu i nie mam odpowiedzi.

Tekst Seana Egana z The Critic znajdziecie tutaj.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA