search
REKLAMA
News

Czarna Wdowa pokonała Kapitana Amerykę. Scarlett Johansson najbardziej dochodową gwiazdą filmową 2016 roku

Anna Ciarkowska

31 grudnia 2016

REKLAMA

Magazyn “Forbes” ogłosił właśnie, że Scarlett Johansson jest najbardziej “dochodową” aktorką 2016 roku. Produkcje, w których wystąpiła aktorka, zarobiły w sumie 1,2 miliarda dolarów. Połączone siły Czarnej Wdowy i  DeeAnny Moran pozwoliły 32-letniej aktorce wyprzedzić samego Kapitana Amerykę.

Ranking “Forbesa”, który bazuje na analizie wpływów z biletów kinowych, pokazuje, którzy aktorzy (przynajmniej teoretycznie) są gwarantami sukcesu. Trudno powiedzieć, na ile to kwestia konkretnego aktora, który przyciąga do kin rzesze widzów, na ile nazwiska reżyserów (np. braci Coen), a na ile trend (jak chociażby wielki boom na filmy o superbohaterach, w który Kapitan Ameryka doskonale się wpisuje). Można przypuszczać, że sukces kasowy filmu to połączenie szeregu czynników, ale nie zmienia to faktu, że na tej podstawie można „wycenić” pewnych aktorów. Warto dodać, że na wspomniane 1,2 miliarda dolarów aż… 1,15 miliarda zarobił Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Ave, Cezar! to właściwie tylko wisienka na torcie.

Kto uplasował się za piękną Scarlett? Ex aequo sam Kapitan Ameryka, czyli Chris Evans i… Robert Downey Jr. – Iron Man. Krótko mówiąc całe podium zajęli superbohaterowie. Dopiero czwarte miejsce może trochę zaskakiwać, bo zajmuje je Jane z Tarzana i Harley Quinn z Legionu samobójców, czyli Margot Robbie. Zaskoczeniem jest także wysokie, dziewiąte miejsce Felicity Jones z rolą w Łotrze 1, który dopiero co wszedł do kin.

Co ciekawe, lista ta wcale nie pokrywa się z listą najlepiej zarabiających aktorów w 2016 roku, którą “Forbes” przygotował pół roku temu. Tutaj niekwestionowanym zwycięzcą jest były wrestler Dwayne Johnson (zarobił, bagatela, 64 miliony dolarów…). Pierwsza aktorka, z wynikiem 46 milionów dolarów, to Jennifer Lawrence. Dniówki Johansson nie są aż tak imponujące i zajmuje dopiero 19. miejsce.


Triumf Johansson to nie tylko bajońskie sumy wpływające do kas kinowych w ostatnim roku. Jej znakomite role sprawiły, że aktorka znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych aktorów wszech czasów! Listę tę otwiera Harrison Ford (4,8 miliarda dolarów). Johansson, której filmy zarobiły w sumie 3,33 miliarda dolarów (co daje średnio 90 milionów dolarów za film!), wyprzedzają Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Tom Hanks, Robert Downey Jr., Eddie Murphy, Tom Cruise, Johnny Depp i Michael Caine. Co ciekawe, kolejne aktorki są daleko w tyle – Cameron Diaz zajmuje dopiero 19. pozycję, Helena Bonham Carter – 26., Cate Blanchett – 29., a Julia Roberts – 30.

We wszystkich rankingach wyraźnie widać przewagę męskich aktorów. W “kasowym” wyścigu Johansson wyprzedziła kolegów po fachu, a nie chodzi tu o zwykłą rywalizację płci. Trzeba bowiem podkreślić, że różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w Hollywood nadal jest zaskakująco duża, a kwestie odmiennego traktowania gaży wracają co jakiś w dyskusjach i komentarzach. Według analiz “Forbesa”, 10 topowych aktorek zarobiło w ostatnim roku w sumie 205 miliona dolarów, podczas gdy 10 najlepszych aktorów zgarnęło… 457 milionów dolarów. Jakiś czas temu sama Johansson stwierdziła w wywiadzie dla “Cosmopolitan”: “Mam szczęście, mogę wygodnie żyć i jestem dumna, że jestem aktorką, która zarabia tyle samo, co koledzy. Uważam, że kobiety są zbyt nisko opłacane, ale jest to część większego problemu i mówienie o osobistych doświadczeniach jest dla mnie dość nieprzyjemne. To część szerszej dyskusji o feminizmie”.

REKLAMA