Zestawienie

PYTANIA, na które NIE ODPOWIEDZIAŁA „Gra o tron”

Autor: Katarzyna Kebernik
opublikowano

Stało się – Gra o tron dobiegła końca, a wraz z nią pewien rozdział w historii telewizji. Finał serialu nie zaspokoił jednak ciekawości fanów. Które kwestie nadal pozostają niewyjaśnione?

Nocny Król i Inni

game of thrones sezon 7 season 7 viserion ice dragon

Zagadkę Nocnego Króla być może rozwiąże prequel o Długiej Nocy.

Rozwiązanie wątku Nocnego Króla to chyba największe rozczarowanie całego sezonu. Wszyscy liczyliśmy na to, że w końcu poznamy jego motywacje i cele; że dowiemy się, dlaczego tak uparcie pragnie zniszczyć ludzkość i czy chodzi mu o coś więcej. Tymczasem armia Nocnego Króla została zniszczona, nim zdążyła narobić prawdziwego zamieszania. Myślę jednak, że sekrety Białych Wędrowców poznamy w zapowiedzianym prequelu Bloodmoon, który ma traktować o Długiej Nocy, czyli wydarzeniach sprzed kilku tysięcy lat, kiedy to Inni zaatakowali ludzi po raz pierwszy. Z czysto marketingowych względów twórcy musieli zostawić sobie mocny wabik, który przyciągnie widzów do nowego show. Założę się, że Bloodmoon będzie reklamowany jako serial, w którym poznamy prawdziwą naturę Innych.

Trójoka Wrona

Serial Gra o tron

Ósmy sezon uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej Trójokiej Wrony. Dowiedzieliśmy się, że to „urząd” przechodzący z osoby na osobę i że poprzednicy Brana, tak samo jak on, mieli wgląd we wszystkie wydarzenia świata. Trójoka Wrona to zatem coś na kształt żywej pamięci. Nie pokazano nam jednak, na czym faktycznie polega moc Brana i dlaczego jest aż tak istotna dla losów świata. Czy naprawdę wszystkie dzieci lasu, Hodor i Jojen zginęli tylko po to, by Bran mógł od czasu do czasu rzucić złowieszczym tekstem? Wydaje się jednak, że cały czas wiemy zbyt mało o Branie i nie mamy świadomości tego, czym rzeczywiście się zajmuje. Najprawdopodobniej kieruje poczynaniami innych w sposób tak subtelny, że dla nich niezauważalny. Nieprzypadkowo przecież dał Aryi sztylet, którym później zabiła Nocnego Króla. Czy od teraz każda kolejna Trójoka Wrona będzie jednocześnie królem Westeros? Taki wszechwiedzący, wieczny byt na tronie byłby ciekawym konceptem, przypominającym postać Leto II z Boga Imperatora Diuny (Martin jest fanem Franka Herberta, nie byłaby to pierwsza inspiracja jego twórczością). Być może odpowiedzi na pytania o naturę Trójokiej Wrony również przyniesie zapowiedziany prequel o Długiej Nocy. W końcu postać ta wydaje się silnie związana z osobą Nocnego Króla – prawdopodobnie od tysiącleci są oni swoimi przeciwnikami.

Qyburn

game of thrones do

Być może jestem naiwna, ale liczyłam na to, że w ostatnim sezonie dowiemy się nieco więcej o tej tajemniczej postaci. Gdzie Qyburn posiadł swoją niesamowitą wiedzę? Co pozwoliło mu ożywić Górę i uczynić z niego prawdziwą maszynę do zabijania? Jakie informacje o życiu i śmierci posiada? Końcówka siódmego sezonu, w której Qyburn z nieukrywaną fascynacją oglądał odrąbaną Innemu rękę, sugerowała, że wierny doradca Cersei znajdzie jakiś sposób na pokonanie armii umarłych albo przynajmniej odkryje coś ważnego na temat ich natury… Niestety, wszystkie intrygujące informacje, które kryły się w głowie tego szarlatana i naukowca zarazem, zostały wraz z nią roztrzaskane o bruk Królewskiej Przystani. Pozostaje liczyć na to, że Martin przewidział dla Qyburna większą rolę w swoich książkach.

Ostatnio dodane