search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

Wszystkie twarze JESSIKI ALBY. Aktorka kończy 40 lat

Filip Pęziński

28 kwietnia 2021

jessica alba 5
REKLAMA

Być może nie jest najjaśniejszą gwiazdą Hollywood i najbardziej zasłużoną aktorką amerykańskiego przemysłu filmowego, ale Jessica Alba to nazwisko, które trudno nazwać anonimowym. Dzisiaj kończy równe 40 lat i kiedy spojrzy wstecz, to z pewnością będzie miała co wspominać. Jako aktorka, bizneswoman, aktywistka, matka. A to – trzymamy kciuki – jeszcze na pewno nie koniec.

Aktorka

Chociaż z pewnością nigdy nie była wymieniana wśród najlepszych aktorek Hollywood, to na początku bieżącego stulecia trudno było jej nie zauważyć, kiedy po kilku mniej znaczących tytułach i serii gościnnych występów weszła na plan Cienia anioła, serialu science fiction według pomysłu samego Jamesa Camerona. Cameron miał wybrać Albę z ponad tysiąca kandydatek i powierzyć jej rolę genetycznie przystosowanej żołnierki w mrocznym świecie przyszłości. Serial spodobał się odbiorcom, postać młodej aktorki chwalona była jako symbol feministycznej siły, a Alba doczekała się za nią nominacji do Złotego Globu.

W 2003 roku ogólnoświatową rozpoznawalność zyskała dzięki roli tytułowej w popularnym filmie tanecznym Honey, który otworzył jej drzwi do najgłośniejszych tytułów Hollywood. W 2005 roku wcieliła się w Nancy w kultowym Sin City – Mieście grzechu Roberta Rodrigueza na podstawie komiksu Franka Millera, a jeszcze tego samego roku premierę miała inna ekranizacja komiksu z jej udziałem – Fantastyczna Czwórka. Ta druga produkcja nie spotkała się co prawda z uznaniem krytyków, ale z pewnością przyczyniła się do jeszcze większej sławy Alby.

Wspomniane wyżej cztery tytuły to bez wątpienia najważniejsze punkty w filmografii aktorki. Sin City i Fantastyczna Czwórka doczekały się sequeli również z jej udziałem, zaś aktorka chętnie wracała do współpracy z Robertem Rodriguezem przy takich filmach jak Maczeta czy Mali agenci. Wyścig z czasem 4D, romansowała też z horrorem i komedią romantyczną. Jej gwiazda jednak sukcesywnie wygasała i chociaż w ostatnich latach próbowała nieco reaktywować swoją karierę (np. występując w produkowanym przez siebie serialu komediowo-kryminalnym L.A.’s Finest), to obecnie skupia się na innym aspekcie swojej pracy zawodowej. O czym poniżej.

Bizneswoman

W styczniu 2012 roku Alba i jej partner biznesowy Christopher Gavigan założyli firmę The Honest Company, sprzedającą artykuły gospodarstwa domowego, pieluchy i produkty do pielęgnacji ciała. Firma odniosła sukces i została wyceniona na 1 miliard dolarów. Na początku 2013 roku Alba wydała książkę The Honest Life, opartą na jej doświadczeniach dotyczących tworzenia naturalnego, nietoksycznego życia dla swojej rodziny. Książka została bestsellerem magazynu “New York Times”.

Aktywistka

Chętnie angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. W 2008 roku wzięła udział w kontrowersyjnej sesji (na zdjęciach była związana czarną taśmą) dla kampanii Declare Yourself, która miała zachęcić młode osoby do rejestracji na wybory prezydenckie. W tychże otwarcie wsparła zresztą Baracka Obamę, podobnie kilka lat później kolejną osobę kandydującą na ten urząd z ramienia Partii Demokratycznej – Hillary Clinton.

W 2009 roku Alba spotkała się z krytyką, kiedy podczas kręcenia filmu Morderca we mnie w Oklahomie pomogła aktywistom rozwieszać w mieście plakaty przedstawiające rekiny, czym chciała zwrócić uwagę na problem wymierających gatunków. Aktorka miała być oskarżona o akt wandalizmu, ale ostatecznie żaden z właścicieli nieruchomości nie wniósł przeciwko niej zarzutów. W magazynie “People” przepraszała za swoje zachowanie i podkreśliła, że go żałuje.

Alba wspiera ponadto liczne zbiórki i akcje charytatywne – jest ambasadorką ruchu działającego na rzecz edukacji dzieci w Afryce. W 2015 jej firma zasponsorowała stworzenie laboratorium w jednym z nowojorskich szpitali.

Matka

Casha Warrena, swojego przyszłego męża, poznała na planie Fantastycznej Czwórki, której był on producentem. Para wzięła ślub w maju 2008 roku, już w czerwcu urodziło się ich pierwsze dziecko. W sumie mają ich troje: córki Honor Marie i Haven Garner oraz syna Hayesa. Cała rodzina często pojawia się w social mediach aktorki. Jak mówi sama Alba: odkrywa nowe miejsca, ale nie ma takiego drugiego jak dom.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA