Sequele

SEQUELE – Mistrz kierownicy ucieka

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Mistrz Kierownicy Ucieka
ROK PRODUKCJI: 1977
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Hal NeedhamWYSTĄPILI:
Burt Reynolds
Sally Field
Jerry Reed
Jackie Gleason
Mike Henry
Paul Williams
Pat McCormick
Alfie Wise

Bandzior i jego kumpel Cledus otrzymują zlecenie od dwóch bogatych facetów z Teksasu. Zadaniem jest przewiezienie do Georgii (gdzie panuje prohibicja) ciężarówki z piwem w odpowiednim czasie. Za wykonanie zadania otrzymają 8 tysięcy dolarów. Po drodze Bandzior spotyka pannę młodą, która właśnie uciekła sprzed ołtarza synowi teksańskiego szeryfa Buforda T. Justice’a. Junior wraz z ojcem wyruszają w pościg za Bandziorem i Carrie. Niezwykle lekka komedia, z fajnym humorem, świetnymi autkami, wesołymi dialogami. Burt Reynolds u szczytu kariery. Sporo efektownych pościgów i karamboli. Bezpretensjonalna rozrywka.

TYTUŁ POLSKI: Mistrz Kierownicy Ucieka II
ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Hal NeedhamWYSTĄPILI:
Burt Reynolds
Sally Field
Jerry Reed
Jackie Gleason
Dom DeLuise
Mike Henry
Paul Williams
John Anderson

Duet Bandzior i Cledus ponownie przewozi na życzenie bogaczy Enosów “śliski” towar. Tym razem już za 400.000 dolarów mają przewieźć z Teksasu do Dallas… ciężarną słonicę. Ponownie na swej drodze spotykają parę stróżów prawa, Juniora i Buforda T. Justice’a oraz Carrie. Oryginalna obsada z pierwszej części zapewniła kasowy sukces sequela. Niestety, bliźniaczy scenariusz powiela schematy z pierwszej części. Mimo wszystko ogląda się ten film z przyjemnością, choć brak mu lekkości i finezji pierwowzoru.

TYTUŁ POLSKI: Mistrz Kierownicy Ucieka 3
ROK PRODUKCJI: 1983
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Dick LowryWYSTĄPILI:
Jackie Gleason
Jerry Reed
Paul Williams
Pat McCormick
Mike Henry
Colleen Camp
Faith Minton
Sharon Anderson

Enosowie otwierają gastronomię z morskim jedzeniem. Zlecają przywiezienie z Florydy wielkiej plastikowej ryby, w ciągu 28 godzin, Cledusowi, który teraz stał się Bandziorem. Oczywiście o wszystkim dowiadują się ojciec i syn Justice’owie i w przeddzień przejścia na emeryturę Buforda podejmują się próby przerwania transportu. Żałosna kontynuacja. Ten film jest jednym z gorszych sequeli w ogóle. Kompletna pomyłka. Scenariusz był tak żałosny, że Burt Reynolds nie zgodził się w tym filmie zagrać. Jeśli widać tu jasne punkty, to jest nim większa rola Jackie Gleasona, który gra tu główną rolę, mimo mylącego tytułu. Szczerze odradzam.

CIEKAWOSTKI:

  • We wszystkich filmach cyklu pojawiło się pięciu aktorów: Jackie Gleason, Jerry Reed, Mike Henry, Paul Williams i Pat McCormick.
  • W części drugiej Jackie Gleason zagrał trzy role.
  • Pierwotnie (roboczo) część trzecia miała mieć tytuł “Smokey Is The Bandit” i zdecydowanie lepiej oddawałaby sens filmu, bo oryginalnego Bandziora praktycznie już nie ma (Burt Reynolds pojawił się jedynie w retrospekcjach).
  • W 1994 roku powstały cztery telewizyjne filmy Bandit luźno nawiązujące do opisanej serii. Pierwszoplanową postacią był Bandzior (choć to inna postać, którą kreował Burt Reynolds). Tytuły filmów to: Bandit’s Silver Angel, Bandit Bandit, Bandit Goes Country, Beauty And The Bandit.
  • Właściwie to nie wiem dlaczego w tytule oryginalnym widnieje ksywka “Smokey”, która zapewne odnosi się do Cledusa.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Od czasu do czasu Burt Reynolds pojawia się jeszcze na dużym ekranie, z różnym skutkiem, i całkiem miło byłoby go znów zobaczyć jako Bandziora. Ale chyba jest trochę za stary. Niemniej informacji o czwartej części nie ma.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane