search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Młode strzelby

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Młode Strzelby
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vim
REŻYSERIA: Christopher Cain
WYSTĄPILI:

Emilio Estevez
Charlie Sheen
Kiefer Sutherland
Lou Diamond Phillips
Casey Siemaszko
Dermot Mulroney

Grupa młodych, narwanych rewolwerowców, wśród których są m.in. Billy The Kid i Doc, wynajętych do ochrony rancza, stają się zepchniętymi na drogę bezprawia przestępcami. Uciekając przed “stróżami prawa”, zbliżają się do nieuchronnej rozgrywki, śmiertelnej rozgrywki… Niezwykle udana próba wskrzeszenia, powoli wymierającego westernu. Dynamiczna akcja, szybki montaż, młodzi zdolni aktorzy, i nieśmiertelna legenda Billy’ego The Kida spowodowały, że film cieszył się ogromnym powodzeniem. To film dla młodych ludzi, którzy po nim być może siądą i obejrzą klasykę westernu: filmy z Clintem Eastwoodem czy Johnem Wayne’m.

TYTUŁ POLSKI: Młode Strzelby II
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Geoff Murphy
WYSTĄPILI:

Emilio Estevez
Christian Slater
Lou Diamond Phillips
Kiefer Sutherland
William L. Petersen
Viggo Mortensen

Billy The Kid na nowo zbiera swoją bandę i znów próbuje zawojować Dziki Zachód. W ślad za nim rusza jego dawny przyjaciel, teraz jego zaciekły wróg-stróż prawa, czyli Pat Garrett. Doc zakochuje się w pewnej Azjatce. Sukces pierwszej części pozwolił na zrealizowanie wysokobudżetowej części drugiej, która jest równie dobra. Trójka głównych bohaterów ta sama, realizacja podobna (ciekawe wstawki retrospekcyjne) i znakomita muzyka Alana Silvestri i Jona Bon Jovi pozwolą cieszyć znów oko.

CIEKAWOSTKI:

  • Na potrzeby drugiej części Jon Bon Jovi nagrał piosenki, z których “Blaze Of Glory” stała się sporym przebojem. Jon Bon Jovi wystąpił w epizodzie drugiej części.
  • Roboczy tytuł drugiej części brzmiał “Young Guns II: Blaze Of Glory”.
  • Zdjęcia do drugiej części kręcono w autentycznych miejscach pobytu Billy The Kida i jego bandy.
  • Historia legendy Dzikiego Zachodu Billy The Kida jest jedną z najczęściej przenoszonych na ekran. Billy The Kida grali poza Emilio Estevezem m.in. Val Kilmer, Robert Taylor czy Johnny Mack Brown.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Szczerze mówiąc, to przydałaby się. Western jako gatunek znów się wypalił, po krótkim renesansie w latach 90-tych, a taki kolejny film mógłby nieźle namieszać w box-office. Jednak nie sądzę aby coś takiego powstało, przynajmniej żadnych plotek o tym nie słychać.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA