search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Powrót do przyszłości

Tekst gościnny

1 stycznia 2012

REKLAMA

Autorem tekstu jest Paweł Łazarowicz.

TYTUŁ POLSKI: Powrót do przyszłości
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial-Cinepix
REŻYSERIA: Robert Zemeckis
WYSTĄPILI:

Michael J. Fox
Christopher Lloyd
Lea Thompson
Crispin Glover
James Tolkan
Thomas F. Wilson

Marty McFly (Michael J. Fox) jest na pozór typowym nastolatkiem. Uczy się, interesuje dziewczynami, lubi muzykę i jazdę na deskorolce. Ma jednak niezwykłego przyjaciela, doktora Emmetta Browna (Christopher Lloyd) naukowca z którym spotyka się wieczorami, aby pomagać mu w tworzeniu nowych wynalazków. Pewnego ranka podekscytowany czymś doktor prosi aby Marty przyjechał w umówione miejsce, gdyż ma mu do pokazania coś niezwykłego. Tym czymś niezwykłym jest DeLorean, samochód który po rozpędzeniu do 88 mil na godzinę, przenosi w czasie siebie i pasażerów. Paliwem, które jest do tego potrzebne jest pluton, który doktor ukradł libijskim terrorystom. Ci jednak szybko odnajdują naukowca i zabijają go. Marty będąc świadkiem zdarzenia i kolejnym celem terrorystów, wsiada do wehikułu i uciekając przed napastnikami rozpędza samochód do 88 mil i przenosi się w czasie. W ten sposób rozpoczyna się wspaniała, pełna akcji i niespodziewanych zwrotów przygoda Marty’ego McFly’a. “Powrót do przyszłości” powstały w 1985 roku jest do dziś niedoścignionym przykładem jak powinna wyglądać przygodowa komedia z elementami SF. Szybka akcja, która nie daje nam odetchnąć, dynamika scen, napięcie i humor, a przede wszystkim znakomity scenariusz i aktorstwo, sprawiają, że film po dziś dzień jest wspaniałą rozrywką dla małego i dużego. Oglądanie go po raz kolejny nie nuży, tylko daje za każdym razem jeszcze więcej satysfakcji. Michael J. Fox i Christopher Lloyd stworzyli na ekranie niesamowity i doskonale współpracujący duet, który z powodzeniem wpisuje się w niesamowitą opowieść i dodaje jej prawdziwego smaku. Jeden z najlepszych filmów w historii kina w swoim gatunku.

TYTUŁ POLSKI: Powrót do przyszłości II
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial-Cinepix
REŻYSERIA: Robert Zemeckis
WYSTĄPILI:

Michael J. Fox
Christopher Lloyd
Lea Thompson
Jeffrey Weismann
Thomas F. Wilson
Elizabeth Shue

Kolejna część o przygodach Martiego i doktora Browna. Tym razem celem jest przyszłość, rok 2015. Marty (Michael J. Fox) i Jennifer (Elisabeth Shue) muszą wybawić z kłopotów własnego syna, który popadł w konflikt z prawem. Jennifer zostaje uśpiona przez doktora, a Marty przy okazji spotyka potomka swojego odwiecznego wroga Biffa- Griffa Tannena (Thomas F. Wilson). Wykorzystując pozostawionego bez opieki DeLoreana, stary Biff, kradnie maszynę czasu oraz gazetkę z wynikami sportowymi z przeszłości i wybiera się w podróż wehikułem, aby zmienić bieg historii na swoją korzyść. Gdy Doktor, Marty i Jennifer wracają do teraźniejszości okazuje się, że jest ona zupełnie inna od tej którą dopiero co zostawili. Druga część opowieści o żywiołowym nastolatku i nieco szalonym doktorze, niewiele ustępuje części pierwszej. Najważniejszym pozytywem jest zachowanie tego samego klimatu, który towarzyszył nam podczas oglądania pierwszego filmu, przez co czujemy jakbyśmy nie robili sobie przerw między częściami, tylko dalej oglądali ten sam film. Po raz kolejny możemy wspaniale bawić się z bohaterami, delektować dobrym humorem i cieszyć oko efektami specjalnymi, a sensowne rozwinięcie scenariusza, daje nam nieporównywalnie dobrą rozrywkę.

TYTUŁ POLSKI: Powrót do przyszłości III
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial-Cinepix
REŻYSERIA: Robert Zemeckis
WYSTĄPILI:

Michael J. Fox
Christopher Lloyd
Lea Thompson
Jeffrey Weismann
Thomas F. Wilson
Elizabeth Shue

Z powodu nieprzewidzianych i nieszczęśliwych okoliczności Marty’emu i Doktorowi nie udaje się powrócić do swojej teraźniejszości. Na domiar złego Doktor po trafieniu DeLoreana piorunem przenosi się do roku 1885. Zaraz po tym zdarzeniu do chłopaka podjeżdża listonosz i wręcza mu siedemdziesięcioletni list od Doktora w którym on sam pisze, że miewa się dobrze. Marty powracając do Doktora z lat 50-tych, po raz kolejny prosi go o przysługę. Z pomocą naukowca zostaje wysłany do roku 1885, gdzie na amerykańskiej ziemi ludzie nie poruszali się jeszcze za pomocą koni mechanicznych tylko żywych, a czerwonoskórzy strzelają z łuków bez uprzedzenia. Marty trafia na Dziki Zachód, gdzie sprawę powrotu jego i Doktora nieco skomplikuje urocza nauczycielka Clara Clayton (Mary Steenburgen), oraz gang rewolwerowców którym przewodzi przodek Biffa Tannena (Thomas F. Wilson) zwany “Wściekłym psem”. Trzecia i ostatnia część przebojowej serii będącej zwieńczeniem całej opowieści. Po pokazaniu przeszłości i przyszłości, twórcy mieli nie łatwe zadanie by znów zaskoczyć widza czymś oryginalnym. Dziki Zachód okazał się strzałem w dziesiątkę, a Marty i Doktor po raz kolejny zdobywają serca widzów. Doszedł do tego wątek miłosny doktora, który wreszcie zaczął spoglądać na coś więcej niż tylko na swoje wynalazki. Westernowy klimat filmu połączony z nowoczesnym przekazem, daje nam po raz kolejny szansę na wspaniałą zabawę, a niesamowicie dynamiczna i dramatyczna końcowa scena rozpędzania lokomotywy, jest jak wisienka na przepysznym i słodkim torcie.

CIEKAWOSTKI:

 • Michael J. Fox, Elisabeth Shue i Thomas F. Wilson zagrali w trylogii więcej niż jedną rolę.
 • Rolę Jennifer Parker zagrały dwie aktorki: Claudia Wells (pierwsza część) i Elisabeth Shue (części 2 i 3).
 • Na fali sukcesu filmów powstał serial animowany “Back To The Future: The Animated Series”. W latach 1991-1993 wyprodukowano dwie serie, po 13 odcinków każda. Głosów użyczyli: David Kaufman (Marty McFly) i Dan Castellaneta (dr Brown). W pierwszych trzynastu odcinkach można było zobaczyć Christophera Lloyda (aktorskie wstawki). Thomas F. Wilson i Mary Steenburgen podłożyli głosy swym bohaterom z trylogii.
 • Marka Back To The Future doczekała się kilku gier komputerowych i komiksów.
 • Dwie ostatnie części kręcono równocześnie.
 • Pierwszy film promowała piosenka “The Power Of Love” grupy Huey Lewis And The News, która stała się ogromnym hitem.
 • Trzecią część promował utwór “Doubleback” zespołu ZZ Top. Kapela pojawiła się również w samym filmie.

Część I:

 • C. Thomas Howell był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Marty’ego McFly.
 • John Lithgow oraz Jeff Goldblum byli brani pod uwagę przy obsadzaniu roli doktora Browna.
 • Thomas F. Wilson dostał rolę Biffa Tannena przez przypadek. Pierwotnie Biffa miał zagrać Jeffrey Jay Cohen, lecz jego kandydatura została odrzucona ze względu na wysoki wzrost Erica Stoltza, który pierwotnie grał postać Marty’ego. Jeffrey Jay Cohen jednak wystąpił w filmie, grając jednego z kolegów Biffa (to ten wystrzyżony na jeża).
 • Na początku rolę Marty’ego McFly zagrał aktor Eric Stoltz, ponieważ Michael J. Fox był zajęty zdjęciami do innej produkcji. Gdy spora część filmu została już nagrana, producenci uznali, że gra Stoltza jest zła i się do filmu nie nadaje. Na szczęście Fox mógł już wtedy podjąć się zadania.
 • Główna ulica w miasteczku gdzie rozgrywa się film, to ta sama ulica, co w filmie “Gremliny” z 1984 roku.
 • Supermarket na parkingu, którego Marty McFly i Dr Brown przeprowadzają pierwszy eksperyment nazywa się “Twin Pines Mall” (Bliźniacze Sosny). Nazywa się on tak, bo na terenie, na którym został wybudowany rosły dwie sosny. Widzimy to, gdy Marty pierwszy raz przenosi się do lat 50-tych. Wtedy też przy lądowaniu przejeżdża jedną z sosen. Gdy pod koniec filmu, po powrocie do lat 80-tych, Marty i Dr Brown spotykają się w tym supermarkecie nazywa się on “Lone Pine Mall” (Samotna Sosna).
 • Podczas sceny przy wieży ratusza widzimy ostrzegawcze znaki drogowe. Akcja tej sceny dzieje się w 1955, tego typu oznaczenia wprowadzono w latach 70-tych.
 • Jennifer zapisuje swój numer telefonu na ulotce o renowacji wieży ratuszowej. Ewidentnie widać, że trzyma w ręku ołówek. Telefon jest jednak zapisany niebieskim długopisem.

Część II:

 • Gdy Marty przenosi się do przyszłości, w kinie reklamują film “Szczęki 19” w reżyserii Maxa Spielberga. Steven Spielberg, producent “Powrotu do przyszłości” ma syna Maxa.
 • Film zajął 9 miejsce na liście najlepszych sequeli w histori kina, zorganizowanej przez stronę Movies.com.
 • Na początku filmu, kiedy Doc przerywa Marty’emu rozmowe z dziewczyna możemy zobaczyć odbicie kamery w lśniącej tablicy rejestracyjnej DeLoreana.
 • W momencie, kiedy stary Biff mówi, że widzi wiele podobnych rzeczy w tym wszystkim, ekipa filmowa jest widoczna w refleksie okna w restauracji.

Część III:

 • W czasie kręcenia sceny linczu Marty’ego, Michael J. Fox stracił na moment przytomność, o czym wspomniał w 2002 r. w swojej autobiografii “Lucky Man”.
 • Clinta Eastwooda poproszono o zgodę na wykorzystanie jego imienia i nazwiska w filmie. Eastwood przystał na to i był bardzo zadowolony z hołdu w takiej formie.
 • Zegar na wieży ruszył 5 września 1885 r. o godz. 20:00. Piorun uderzył w zegar 12 listopada 1955 r. o godz. 22:04. To oznacza, że zegar działał przez dokładnie 70 lat, 2 miesiące, 7 dni, 2 godziny i 4 minuty.
 • Pod koniec 2 części “Powrotu…” Doc przenosi się do 1885 roku w latającej wersji wehikułu czasu. Jednak, kiedy Marty odnajduje samochód w kopalni jest to naziemna wersja pojazdu.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Szczęśliwie się złożyło, że wytwórnia nie zdecydowała się na ten szalony krok. I aktualnie nie ma takich pomysłów.

Tekst z archiwum film.org.pl

REKLAMA