search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

SCARLETT JOHANSSON. 35 ciekawostek na 35. urodziny aktorki

Łukasz Budnik

22 listopada 2019

REKLAMA

Scarlett Johansson obchodzi dziś 35. urodziny. Aktorka ma za sobą znakomity rok. Pojawiła się w Avengers: Końcu gry, który jest dziś na szczycie listy najlepiej zarabiających filmów wszech czasów, a także w Historii małżeńskiej i Jojo Rabbit, filmach, które z pewnością będą liczyć się w sezonie nagród. W przyszłym roku zobaczymy ją z kolei w solowym filmie o Czarnej Wdowie. Z okazji urodzin aktorki zapraszam do zapoznania się z ciekawostkami na jej temat – zarówno tymi tyczącymi się jej kariery, jak i tymi na temat życia prywatnego.

1. Scarlett urodziła się 22 listopada 1984 roku na Manhattanie, choć jej ojciec jest z pochodzenia Duńczykiem – w związku z tym aktorka ma podwójne obywatelstwo. Od strony ojca Johansson ma również szwedzkie korzenie, a od strony matki – polsko-żydowskie.

2. Johansson jest spokrewniona z Philem Schlambergiem – pilotem, który brał udział w ostatniej misji w Japonii podczas drugiej wojny światowej.

3. Rodzice aktorki rozwiedli się, gdy miała 13 lat. Nawiązała wtedy przyjacielską relację ze swoją babcią.

4. Ma trójkę biologicznego rodzeństwa – brata bliźniaka oraz starszych od siebie brata i siostrę. Ta ostatnia również pracuje jako aktorka. W 2010 roku matka Johansson adoptowała dziewczynę etiopskiego pochodzenia.

5. Jest o trzy minuty starsza od swojego bliźniaka – kiedyś nazwała je najważniejszym czasem w swoim życiu.

6. Jest leworęczna.

7. Aktorstwem była zainteresowana od najmłodszych lat – przejawiała to, wykonując przedstawienia dla swojej rodziny oraz ćwicząc grę przed lustrem (na przykład płacz). Inspirowała się przy tym Judy Garland i jej rolą w filmie Spotkamy się w St. Louis. Gdy miała siedem lat, pracownik agencji talentów zamiast niej wziął pod swoje skrzydła jednego z jej braci – była zdruzgotana, ale nie porzuciła marzeń o występowaniu w filmach. Jej rodzice mocno ją w tym wspierali.

8. Przez piętnaście lat kariery menedżerką Scarlett była jej matka.

9. W pierwszej sztuce teatralnej z jej udziałem Johansson miała do wypowiedzenia dwie linijki tekstu. Przedstawienie miało tytuł Sophistry, a główną rolę grał w nim Ethan Hawke.

10. Debiut filmowy zaliczyła w filmie Małolat z 1994 roku. Później mówiła, że gdy pojawiła się na planie, instynktownie wiedziała, co robić.

11. Pierwszą główną rolę zagrała dwa lata później w filmie Manny i Lo.

12. Starała się o występ w Nie wierzcie bliźniaczkom. Ostatecznie zagrała w nim debiutująca Lindsay Lohan.

13. Wśród wczesnych występów ról Johansson znajdziemy między innymi role u Roberta Redforda (w Zaklinaczu koni, w którym, co ciekawe, w napisach wymieniona jest jako debiutantka) i braci Coen (Człowiek, którego nie było). W 2001 roku pojawiła się w filmie Ghost World, który był porażką finansową, ale po latach osiągnął kultowy status.

14. Przełomowy był dla niej rok 2003 – to wtedy pojawiła się w Między słowami oraz Dziewczynie z perłą. Rolę w tym drugim filmie otrzymała, pokonując 150 innych kandydatek!

15. Historia w Między słowami została zainspirowana relacją postaci Humphreya Bogarta i Lauren Bacall w Wielkim śnie. Sofia Coppola twierdziła, że Johansson wizualnie i duchem mocno przypomina Bacall.

16. W 2003 roku została podwójnie nominowana do nagrody BAFTA, w tej samej kategorii. Otrzymała statuetkę za występ w Między słowami.

17. Trzy z pięciu filmów w których wystąpiła w 2004 roku, okazały się porażkami finansowymi i artystycznymi, choć za rolę w jednym z nich – Lokatorce z Johnem Travoltą – była nominowana do Złotego Globu.

18. Włoski artysta Francesco Clemente użył wizerunku Scarlett przy tworzeniu ręcznie malowanej talii tarota.

19. Starała się o role w Jumanji i Elizabethtown – w obu przypadkach przegrała z Kirsten Dunst.

20. Jest miłośniczką Woody’ego Allena, u którego grała trzykrotnie, po raz pierwszy we Wszystko gra. Na początku zdjęć czuła dużą tremę.

21. Kilka miesięcy temu Johansson znalazła się w ogniu krytyki za komentarze na temat Allena – powiedziała, że chętnie wystąpiłaby u niego ponownie. Użytkownicy Twittera poczuli się oburzeni w związku z oskarżeniami, jakie ciążą na słynnym reżyserze.

22. W 2007 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Justina Timberlake’a What Goes Around… Comes Around.

23. Scarlett ma zresztą więcej do czynienia z muzyką. Jest fanką Toma Waitsa – w 2008 roku nagrała album z coverami jego piosenek, a rok później ukazała się płyta Pete’a Yorna nagrana wraz z aktorką. Duet ponownie nawiązał współpracę w zeszłym roku.

24. Jest dobrą przyjaciółką Chrisa Evansa, z którym pojawiła się w kilku filmach kinowego uniwersum Marvela, a wcześniej w The Perfect Score i Niani w Nowym Jorku. Łącznie duet aktorów zagrał wspólnie w dziewięciu filmach.

25. Mało brakowało, a nie trafiłaby do MCU. Rolę Czarnej Wdowy miała grać wcześniej Emily Blunt, ostatecznie musiała ją jednak odrzucić ze względu na inne zobowiązania.

26. Po raz pierwszy pojawiła się jako Wdowa w Iron Manie 2 z 2010, choć już wcześniej przymierzała się do kina superbohaterskiego – brała udział w castingach do roli Sue Storm w Fantastycznej Czwórce z 2005 roku.

27. Była jedną z kandydatek do głównej roli w Grawitacji – ta powędrowała ostatecznie do Sandry Bullock.

28. Starała się o rolę Lisbeth Salander w Dziewczynie z tatuażem, jednak producenci uznali ponoć, że jest do niej… zbyt urodziwa.

29. Choć media wielokrotnie nazywają ją „ScarJo”, ona sama nie przepada za tym pseudonimem i uważa go za obraźliwy.

30. Była dwukrotnie zamężna – z Ryanem Reynoldsem oraz Romainem Dauriakiem. Swoje doświadczenie z rozwodami wykorzystała przy roli w Historii małżeńskiej. Aktualnie jest zaręczona z aktorem i scenarzystą Colinem Jostem.

31. Wystąpiła w Księdze dżungli jako wąż Kaa – jest pierwszą kobietą, która zagrała tę rolę.

32. Była w ciąży podczas realizacji Avengers: Czasu Ultrona i musiała korzystać z pomocy dublerek.

33. W trakcie kariery udzielała się w kilku organizacjach charytatywnych i pracowała przy projekcie Time’s Up, powstałym po tym, jak na jaw wyszły seksualne przestępstwa Harveya Weinsteina.

34. Była krytykowana po występie w Ghost in the Shell w związku z tym, że wcieliła się w postać oryginalnie będącą Azjatką. Skomentowała zarzuty słowami, że nigdy nie zagrałaby osoby innej rasy, ale chciała, by kobieca protagonistka rozpoczęła franczyzę. Później jednak mówiła o tym, że jako aktorka powinna mieć możliwość zagrania każdej roli.

35. Jest najlepiej zarabiającą aktorką wszech czasów. Jej filmy zarobiły ponad 14 miliardów dolarów na całym świecie.

Z okazji urodzin pozostaje życzyć Scarlett Johansson powodzenia w nadchodzącym sezonie nagród – wszyscy możemy się spodziewać, że za rolę w Historii małżeńskiej otrzyma nominację do Oscara. Czy przekuje ją w statuetkę? Okaże się już za kilka miesięcy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA