search
REKLAMA
Wpadki

Przeoczone błędy w MARVEL CINEMATIC UNIVERSE

Łukasz Budnik

5 marca 2021

REKLAMA

Dziś na Disney+ trafi finałowy odcinek WandaVision, pierwszego serialu osadzonego w świecie Marvel Cinematic Universe i jednocześnie rozpoczynającego jego czwartą fazę. Już za dwa tygodnie na platformie zawita kolejna serialowa produkcja MCU – The Falcon and the Winter Soldier. Tymczasem przyjrzyjmy się rozmaitym wpadkom z poprzednich produkcji uniwersum.

Iron Man (2008)

W jednej ze scen Obadiah Stane, główny antagonista filmu, używa urządzenia powodującego, że Tony Stark zostaje sparaliżowany. Mało tego, z uszu leci mu krew, co może wskazywać na niebezpieczne uszkodzenie mózgu. W późniejszej scenie, gdy Stark odzyskuje nieco sprawności i czołga się do swojej pracowni, nie wygląda jednak na to, żeby dolegało mu coś innego – po krwi także nie ma ani śladu.

Avengers (2012)

Czarną Wdowę zastajemy w Avengers uwięzioną i przesłuchiwaną przez generała, w którego wciela się sam Jerzy Skolimowski. Sytuacja wkrótce okazuje się częścią planu agentki, która bez większego problemu rozprawia się ze swoimi oprawcami za pomocą niezwykłych umiejętności w walce. Gdy przyjrzymy się sposobowi, w jakim powala na ziemię jednego z przeciwników, okaże się, że największy udział mają tu jej włosy. Po tym, jak trafia nimi twarz gangstera, ten pada na ziemię, zupełnie jakby otrzymał cios głową (co oczywiście z całą pewnością było założeniem tej sceny – pech, że kaskader stał za daleko).

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (2014)

W jednej ze scen Steve odwiedza wystawę poświęconą jemu samemu i osobach, które współpracowały z nim w czasach drugiej wojny światowej. Wśród nich jest oczywiście jego przyjaciel Bucky, który według wiedzy Steve’a zginął jeszcze w czasie wojny. Na tablicy poświęconej Bucky’emu pojawia się w błąd – w tekście jego data urodzenia to 1916 rok, tymczasem na dole jest to już 1917.

Strażnicy Galaktyki (2014)

Dla Petera Quilla jednym z najcenniejszych przedmiotów są kasety, które zostawiła mu mama. Kobieta zmarła na raka w 1988 roku, dosłownie chwilę przed tym, jak jej syn został uprowadzony i zabrany w kosmos. Fani zauważyli, że z kasetami wiąże się pewien błąd – te widoczne w filmie to kasety TDK CDing 2 typu drugiego, które na rynek trafiły dopiero w 1993 roku. Meredith Quill nie mogłaby więc nagrać na nich składanek.

Avengers: Czas Ultrona (2015)

W scenie walki Kapitana Ameryki z robotami Ultrona na dachach pędzących pojazdów w pewnym momencie dostrzeżemy kabel, pod który podpięty był Chris Evans (lub jego dubler), aby zostać podtrzymany nad ziemią. To króciutkie ujęcie, zatem łatwo je ominąć oglądając film – jak widać, zapomnieli o nim także spece od efektów komputerowych, którzy mieli usunąć kabel w postprodukcji.

Ant-Man (2015)

Prolog Ant-Mana zachwyca przede wszystkim imponującym dokonaniem technicznym w postaci odmłodzonego Michaela Douglasa. Ten niezwykły efekt specjalny doskonale odwraca uwagę od błędu, jaki zachodzi podczas tej sceny – Hank Pym uderza jednego z mężczyzn zasiadających w S.H.I.E.L.D., czym powoduje krwotok z jego nosa. Im dłużej trwa scena, tym mniej krwi odnotować można nad ustami pobitego agenta. Nie można tego wytłumaczyć także wycieraniem chusteczką – materiał który teoretycznie powinien być nasiąknięty krwią jest pod koniec absolutnie czysty.

Doktor Strange (2016)

Sporo mówi się w Doktorze Strange’u o tym, jak genialnym w swoim fachu specjalistą jest tytułowy bohater.  Tym dziwniejsze, że Stephen pozwala sobie na błąd w postaci założenia maseczki chirurgicznej nie przed, ale już po umyciu rąk w ramach przygotowania do operacji. Powinien przecież wiedzieć, że zbliżenie dłoni w okolice twarzy (a tym bardziej jej dotknięcie) może spowodować przeniesienie zarazków, czego przecież – jako genialny lekarz – z pewnością chciałby uniknąć. W dzisiejszych czasach tym bardziej.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016)

Wprowadzenie Spider-Mana do sceny na lotnisku wiąże się z pewnym potknięciem. Peter wyrywa Kapitanowi Ameryce tarczę z rąk za pomocą swojej lepkiej, wytrzymałej sieci, robiąc jednocześnie salto i chwilę później lądując z nią w dłoni. Pytanie brzmi – gdzie podziała się wspomniana sieć? Trudno wyobrazić sobie, by Spider-Man zdołał pozbyć się jej podczas przewrotu, tym bardziej, że przylepiona była do samej tarczy.

Thor: Ragnarok (2017)

W scenie, w której Heimdall (Idris Elba) rozprawia się z żołnierzami Heli, w pewnym momencie zamachuje się mieczem i jednym ruchem ścina drzewo oraz powala dwóch przeciwników. Gdy zatrzymamy scenę w odpowiednim momencie dostrzeżemy, że drzewo zostaje przecięte jeszcze… zanim ostrze je dotyka. Podobnie jeden z żołnierzy – upada, nim zdąży otrzymać cios.

Czarna Pantera (2018)

Gdy Killmonger zaciąga Shuri nad przepaść, widzimy, że ramię bohaterki wystaje poza krawędź. Tymczasem już w kolejnym ujęciu, gdy kamera pokazuje Shuri od góry, łokieć jest w innym miejscu, choć teoretycznie dziewczyna leżała cały czas bez ruchu.

Avengers: Wojna bez granic (2018)

Bardzo ciekawy błąd zaobserwujemy w scenie z Wojny bez granic. W czasie pobytu w siedzibie Doktora Strange’a, Tony Stark zastanawia się czy wykonać telefon do Steve’a Rogersa. W pewnym momencie wcielający się w bohatera Robert Downey Junior obraca komórkę tak, że w jej ekranie odbija się zielony ekran wykorzystany podczas realizacji tej sceny.

Avengers: Koniec gry (2019)

W końcowej bitwie wkradła wpadka montażowa. Chodzi o moment, w którym Wanda staje naprzeciw Thanosa i mówi mu, że odebrał jej wszystko. W zależności od ujęcia naszyjnik na szyi bohaterki jest ułożony na jej klatce piersiowej w inny sposób i różni się wyglądem.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA