search
REKLAMA
Zestawienie

Nie tylko klasyczne FILMY ZA DARMO I LEGALNIE na YouTubie

Łukasz Budnik

12 lutego 2019

REKLAMA

W publikowanym kilka tygodni temu tekście na temat darmowych polskich filmów, które legalnie można odnaleźć na YouTubie, wspomniałem o amerykańskich produkcjach dostępnych na oficjalnym, specjalnym kanale serwisu. Niestety, ta przyjemność jest dostępna wyłącznie dla zagranicznego odbiorcy, zatem o ile nie uciekniemy się do rozwiązań takich jak VPN, mamy do dyspozycji wyłącznie filmy płatne. Nic straconego – w meandrach YouTube’a znajdziemy też inne miejsca, gdzie bez problemu odtworzymy filmy w całości i za darmo.

Skupię się oczywiście na produkcjach dostępnych legalnie, co będzie oznaczać, że większość wymienionych obejrzeć można tylko w oryginalnej wersji językowej. Naturalnie istnieją kanały, gdzie zagraniczne produkcje dostępne są również z lektorem, jednak nie można ich traktować jako oficjalne (bywają wyjątki, ale o tym później).

Okazuje się, że podobnie jak w przypadku polskich produkcji, YouTube może być pomocny również przy nadrabianiu klasyki zagranicznej. Filmy dostępne na wspomnianych kanałach należą do domeny publicznej i często są to produkcje kluczowe dla rozwoju kina – prawdziwe skarby warte odkopania. O kilku z nich szerzej poniżej.

Nosferatu – symfonia grozy (1922)

https://www.youtube.com/watch?v=rIDp0nh_Jkk

Jeden z pierwszych horrorów w historii i ważny film niemieckiego ekspresjonizmu, będący luźną adaptacją Drakuli Brama Stokera. W związku z brakiem praw autorskich do powieści twórcy mieli wytoczoną sprawę sądową, w wyniku której nakazano im zniszczyć wszystkie kopie filmu – szczęśliwie część z nich ocalała, a sam film zapisał się jako jeden z tych najważniejszych w historii kina. Powalający atmosferą i gotyckim klimatem, zachwycający rolą Maxa Schrecka (który według miejskiej legendy zagrał wampira tak przekonująco, ponieważ sam nim był), z ikoniczną sceną, w której widzimy cień wchodzącego po schodach hrabiego Orloka. Nie uświadczymy w Nosferatu trików charakterystycznych dla nowoczesnych horrorów, ale z pewnością pomimo tego może nas przerazić.

Plan dziewięć z kosmosu (1959)

https://www.youtube.com/watch?v=QFwlpW0Ya2Y

Trudno z czystym sumieniem polecić Plan dziewięć z kosmosu, a już na pewno nie jako dobry film. Dzieło Eda Wooda warto jednak zobaczyć choćby po to, by przekonać się, jak wygląda produkcja uważaną za jedną z najgorszych w historii. A nuż okaże się, że ze względu na swoją nieudolność to jednak dobra rozrywka – tak sugeruje na przykład średnia ocen krytyków na Rotten Tomatoes. Film opowiada o inwazji kosmitów, którzy planują zabić wszystkich żywych, a jednocześnie wskrzesić aktualnie zmarłych w celu zapanowania nad ich umysłami (widzę w tym planie pewne luki). Nie spodziewajcie się, że kosmici będą wyglądać jak faktyczne istoty pozaziemskie – w tym wypadku niczym nie różnią się od ludzi. W Planie dziewięć z kosmosu po raz ostatni widzimy Bélę Lugosiego – już pośmiertnie.

Filmy Alfreda Hitchcocka

Nazwisko Hitchcocka automatycznie kojarzy się z takimi tytułami jak Psychoza, Ptaki, Zawrót głowy i Okno na podwórze. Cóż, tych akurat na kanale nie uświadczymy, będziemy mieć za to okazję zapoznania się z mniej popularnymi dziełami reżysera, zrealizowanymi kilka dekad wcześniej niż wyżej wymienione. Wśród dostępnych pozycji odnajdziemy nawet nieme filmy Hitchcocka stworzone jeszcze w latach 20. Udostępnione tytuły to między innymi 39 kroków, Oberża Jamajka i Sabotaż. Dla fanów reżysera, jak również thrillera jako gatunku – pozycje obowiązkowe.

Noc żywych trupów (1968)

Film George’a Romero, przełomowy pod kilkoma względami, rozpoczynał serię filmów, na którą składały się kontynuacje, remaki i pastisze, dziś stanowi zaś klasykę gatunku. To właśnie tutaj po raz pierwszy zobaczyliśmy zombie w takiej formie, w jakiej znamy je dzisiaj – jako powstałe z martwych istoty złaknione ludzkiego mięsa. Nigdy wcześniej horrory nie były też tak brutalne jak u Romero. Kolejna obowiązkowa pozycja dla miłośników kina grozy i tematyki zombie – prawdziwy kamień milowy, który jest na wyciągnięcie ręki – żal nie skorzystać!

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA