search
REKLAMA
Zestawienie

Najpopularniejsze MEMY z serii MATRIX

Łukasz Budnik

16 lutego 2021

REKLAMA

Matrix 4 to z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych premier, nie tylko wśród fanów science fiction. Po raz pierwszy od 18 lat Keanu Reeves powróci jako Neo, a my zobaczymy kolejną część opowieści, która na zawsze zapisała się w historii kina.

Wpływ Matrixa na kinematografię jest niezaprzeczalny, jednak widowisko Wachowskich jest też wiecznie żywe także w sieci – konkretnie, w sferze internetowych memów. Przez lata pojawiły się nie tylko konkretne, eksploatowane wzory, lecz także dziesiątki pojedynczych przykładów wykorzystujących kadry z oryginalnej trylogii. Poniżej wybrane z tych najpopularniejszych.


Matrix Morpheus

Niewykluczone, że to najsłynniejszy z memów z Matrixa. Cytat nie łączy się bezpośrednio z tą konkretną sceną z Matrixa (1999), a sam Morfeusz nie wypowiada go nigdy w takiej właśnie formie – jest to jedynie parafraza jego wypowiedzi ze sceny z tabletkami. Tak czy inaczej – poczynając od roku 2012, kamienna twarz Laurence’a Fishburne’a jest wśród internautów formą uświadamiania sobie nawzajem pewnych istotnych faktów. O ile bywa tak, że faktycznie za pośrednictwem Morfeusza użytkownicy forów przekazują sobie jakieś rady (na przykład techniczne), o tyle bardzo często mem ten jest po prostu wyrazem poirytowania na zachowania przejawiane przez innych. Przecież można iść na siłownię i nie informować o tym wszystkich znajomych.


Matrix Bullet Dodge

Jedna z najsłynniejszych scen z całego filmu (a właściwie całej kinematografii) to ta, w której Neo w efektowny sposób unika zmierzających w jego stronę kul. Kadr z tej sceny został wykorzystany przez internautów do – żadna niespodzianka – opisywania sytuacji, w której celowo omijamy kogoś lub coś, czy chodzi o zaloty kogoś, kto się nam nie podoba, czy codzienne obowiązki. W bardzo podobny sposób działa inny kadr, nie z Neo, lecz z jednym z agentów, z którymi mierzy się protagonista:


Neo powstrzymujący kule

Ten mem nie ma oficjalnej nazwy, ale w sieci można znaleźć wiele przykładów użycia kadru z Matrixa: Reaktywacji z odpowiednim podpisem. Scena, w której Neo jednym ruchem zatrzymuje nadlatujące kule opatrywana jest rozmaitymi komentarzami, od „kiedy ktoś próbuje cię zastrzelić, ale już jesteś martwy w środku”, do absurdalnych żartów, takich jak poniżej.


You Can’t Scare Me With This

Mem powstały na bazie sceny, w której Neo (wówczas znany jeszcze jako Thomas Anderson) przesłuchiwany jest przez agenta Smitha i oświadcza, że ten nie może go wystraszyć teczką dokumentów. W 2015 na YouTubie pojawiła się parodia tej sceny, w której lądująca na stole teczka wywołuje duży hałas, który powoduje, że Neo wycofuje się pod ścianę. Kolejne dwa lata później pojawiła się kolejna przeróbka, w której teczka wybucha. Wkrótce scena w takiej formie stała się materiałem na mema, a kolejne propozycje pojawiają się do dziś, komentujące np. polityczną rzeczywistość. Na podstawie tego fragmentu tworzone są również autonomiczne obrazki, których w sieci nie brakuje.


Neo unikający Smitha

Kolejny mem, który nie został oficjalnie sklasyfikowany ale często pojawia się w sieci. Tym razem jako bazę wykorzystano scenę, w której Neo unika bezbłędnie (a jednocześnie zupełnie beznamiętnie) unika ciosów agenta Smitha. Wśród podpisów, które możemy odnaleźć jest między innymi ten mówiący o odpieraniu argumentów klientów po ukończonym treningu sprzedaży. Trafiają się też formy gifów.


He is the one/He’s beginning to believe

https://www.youtube.com/watch?v=0ZUUMn1t00k&ab_channel=David%26JamieBoskey

Twórcy memów chętnie wykorzystują także dwa cytaty z Morfeusza, w filmie odnoszące się do Neo i jego bycia Wybrańcem z przepowiedni. W formie obrazkowej są to z kolei memy komentujące często prozaiczne sytuacje, przy okazji których nazywanie kogoś „tym jedynym” wydaje się lekkim nadużyciem.


Pigułki

Czerwona i niebieska pigułka to już nie tylko mem, co właściwie element mowy potocznej i symbol wyboru, przed którym ktoś zostaje postawiony. Oczywiście słynny fragment filmu jest wykorzystywany też właśnie jako mem, choć raczej wyłącznie jako żart, a nie chęć skomentowania codzienności.

Różne

Jak zostało wspomniane na wstępie, pomijając popularne wzory pod memy, w sieci można znaleźć też całe mnóstwo pojedynczych obrazków opartych na kadrach z Matrixa. Poniżej część takiej właśnie wesołej twórczości.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA