search
REKLAMA
Zestawienie

Momenty, w których JAK POZNAŁEM WASZĄ MATKĘ skopiowało PRZYJACIÓŁ

Przemysław Mudlaff

21 lutego 2021

REKLAMA

Przyjaciele (1994–2004) i Jak poznałem waszą matkę (2005–2014) to najprawdopodobniej najpopularniejsze sitcomy w historii telewizji. Każda z tych komediowych serii skupia się na zamieszkującej Nowy Jork grupie przyjaciół, którzy znajdują się w przedsionku dorosłości definiowanej przede wszystkim przez uczuciową stateczność, założenie rodziny czy zdobycie stabilnej pracy. Przedsionek ów wypełniają dziesiątki poznanych przez przyjaciół potencjalnych partnerek oraz partnerów na całe życie, małe zwycięstwa oraz porażki i całe mnóstwo zabawnych sytuacji. Podobieństwa pomiędzy Przyjaciółmi i HIMYM są więc widoczne już na poziomie opisu fabuły, co zresztą nieraz doprowadzało do wysnuwania oskarżeń o plagiat wobec twórców Jak poznałem waszą matkę, jak również szalonych i jednocześnie ciekawych teorii fanów, według których Friends to wyobrażenie/książka Tracy (Cristin Milioti) z produkcji Baysa i Thomasa, gdzie pojawia się jako Phoebe Buffay (Lisa Kudrow) [sic!].

Jako widz znakomicie bawiący się zarówno podczas oglądania Przyjaciół, jak i HIMYM podstawowe podobieństwa, które w tym młodszym serialu są zresztą nieuniknione, wolę postrzegać jako inspirację. Nie zmienia to jednak faktu, że zauważam w serii Baysa i Thomasa momenty będące jawną kopią pomysłów z Friends. Warto jednak w tym miejscu rozróżnić kwestię podobieństwa i kopii. Weźmy np. motyw stałego miejsca spotkań paczek z obu seriali, który stanowi jeden z wielu zarzutów stawianych rzekomo plagiatującej Przyjaciół produkcji Jak poznałem waszą matkę. To absurdalna pretensja, ponieważ większość realnych grup znajomych ma przecież takie miejsca. Bar Maclaren’s z HIMYM jest wobec powyższego jedynie stałą lokacją podobną do kawiarni Central Perk z Przyjaciół i właśnie jako podobieństwo powinien być traktowany. Skupmy się zatem na momentach, w których Jak poznałem waszą matkę naprawdę skopiowało Friends.

Rachel i Robin dołączają do ekip

Zarówno Rachel Green (Jennifer Aniston), jak i Robin Scherbatsky (Cobie Smulders) nie należały do paczek przyjaciół, zanim rozpoczął się serial. Mam na myśli, że pierwsze odcinki obu produkcji (w HIMYM pilot) zawierają wątek wprowadzenia wspomnianych bohaterek do uformowanych już grup znajomych. Ubrana w suknię ślubną Rachel pojawia się niespodziewanie w Central Perk w momencie, gdy Ross (David Schwimmer) wyznaje, że chciałby znów się ożenić. Z kolei relacja Robin i Teda (Josh Radnor) rozpoczyna się w pubie MacLaren’s. Po ich rozmowie Ted zwraca się do Barneya (Neil Patrick Harris), że któregoś dnia ją poślubi.

Brak zdolności kulinarnych Rachel i Robin

Skoro już jesteśmy przy najmłodszych stażem członkiniach swoich paczek, to warto wspomnieć, że poza podobieństwami pod względem cech charakteru obie panie łączy również motyw braku zdolności kulinarnych. Umówmy się, nie jest to wątek, który absolutnie powinien pojawić się w HIMYM, dlatego należy uznać go za kopię pomysłu z Przyjaciół. Nieumiejętność gotowania oraz brak kucharskiego zmysłu w przypadku Rachel przejawiły się w momencie, gdy ta przygotowywała angielski przekładaniec z okazji Święta Dziękczynienia. Ten efektowny deser składa się z powtarzających się warstw: biszkopt, dżem, angielski krem custard, owoce. Podczas przygotowywania dania kartki książki kucharskiej, z której korzystała bohaterka serialu, skleiły się, przez co jedną z warstw deseru wypełniła smażona wołowina z groszkiem i cebulą. Robin z Jak poznałem waszą matkę pomyliła natomiast stopnie Fahrenheita z Celsjuszami, przez co przygotowywana przez nią kolacja całkowicie się spaliła.

Przyjaźń z czasów studiów

Zarówno HIMYM, jak i Friends lubią wracać do przeszłości swoich postaci. Za pomocą retrospekcji poznajemy zatem młodzieńcze lata Rossa, Chandlera (Matthew Perry), Moniki (Courteney Cox) oraz Rachel w Przyjaciołach, z kolei w Jak poznałem waszą matkę przyglądamy się studenckim perypetiom Teda, Marshalla (Jason Segel) i Lily (Alyson Hannigan). W obu serialach mamy do czynienia z przedstawieniem kumpli z akademika, którzy po studiach są nadal najlepszymi przyjaciółmi. Dodajmy, że obie produkcje ukazują studentów jako kompletnych dziwaków, którym w głowie tylko imprezki i panienki.

Profesor Geller i Mosby

Chociaż czasy studenckie Rossa i Teda wypełniała przede wszystkim zabawa i używki, obaj bohaterowie kontynuowali karierę na uczelniach. Ross miał łatwiej, bo był medycznym cudem, z łatwością uzyskał zatem tytuł doktora i prowadził wykłady z dinozaurów (czyt. paleontologii). Ted natomiast miał trochę szczęścia. Prowadzenie zajęć z architektury na prestiżowym Uniwersytecie Columbia zawdzięczał bowiem narzeczonemu swojej byłej dziewczyny, Stelli. To jednak nie koniec kopiowania Przyjaciół w tym aspekcie. Nauczycielskie nawyki obu panów przenosiły się również na ich znajomych, których co rusz poprawiali, gdy ci popełniali językowe błędy. Wzorem Rossa Ted spotykał się także z jedną ze swoich studentek, która, jak się później okazało, była współlokatorką matki dzieci Mosby’ego. Co więcej, obie znajomości zakończyły się po zaledwie paru tygodniach randkowania.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA