search
REKLAMA
News

DOMINO. Gwiazda Mad Men w nowym kryminale Briana De Palmy

Damian Halik

5 maja 2017

REKLAMA

Niezmiernie rzadko zdarza nam się podnosić tematy filmów, będących dopiero w fazie pre-pre-produkcji, czyli najzwyczajniej w świecie: pogłosek, ale Domino pominąć nie sposób. Jeśli informacje się potwierdzą, thriller powierzono w ręce Briana De Palmy, a skoro jeden z mistrzów kryminału postanawia wrócić za kamerę po przeszło pięciu latach przerwy, to wiedz, że coś się dzieje!

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes startuje za niespełna dwa tygodnie, a tak wielka impreza to idealne miejsce dla branżowych biznesmenów. Jeśli wierzyć informacjom, jakie pozyskał The Hollywood Reporter, jedną z firm poszukujących w canneńskich kuluarach finansowego wsparcia będzie duńskie Blenkov & Schønnemann Pictures, mające w posiadaniu skrypt do filmu Domino. Jego autorem jest Petter Skavlan (Kon-Tiki, Świat Zofii) i pewnie cała ta informacja przeszłaby bez echa, gdyby nie nazwiska, jakie zostały zaprzęgnięte do projektu – na czele ze wspomnianym już De Palmą.

Po tym jak 7 września 2012 światu zaprezentowana została dość chłodno przyjęta Namiętność, Brian De Palma nieco wycofał się z życia filmowego. Wielu scenarzystów i producentów odwiedzało reżysera w ostatnich latach, ale pamięć o utopionych dwudziestu milionach dolarów najwyraźniej wymagała dłuższej żałoby. Teraz, po niemal pięciu latach od tamtego momentu, gdy filmowy świat powoli zaczynał mówić o siedemdziesięciosześciolatku w czasie przeszłym, nagle dopadła nas wiadomość o planowanym przez niego powrocie!

Domino to opowieść o kopenhaskim policjancie, próbującym pomścić zabitego w ataku terrorystycznym partnera ze służby. Pomaga mu jedynie była kochanka denata, także pracująca w policji. Para rusza w pościg za mordercą – tajemniczym mężczyzną znany jako Imran, jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać, a poszukująca sprawiedliwości dwójka trafia w sam środek gry terrorysty, który… pracuje dla CIA.

Domino porusza więc jakże aktualną tematykę międzynarodowego terroryzmu, jednocześnie ukazując niejasne powiązania między CIA i ISIS. Akcja, początkowo tocząca się w Danii, na skutek splotu wydarzeń przenosi się do słonecznej Hiszpanii. W rolach głównych zobaczymy Nikolaja Costera-Waldau (Gra o tron, Niepamięć) oraz Christinę Hendricks (Mad Men, Drive). Jeszcze nie wiadomo, czyją twarz przyjmie główny przeciwnik duetu.

Opis filmu Domino nie jest może jakoś szczególnie porywający, ale pamiętajmy, że to dopiero pierwsze informacje na temat tego projektu. Ciężko więc oczekiwać, by zaprezentowano nam jakiekolwiek szczegóły, które wyróżnią akurat ten obraz wśród setek kryminałów. Na pewno ciekawie zapowiada się współpraca niemal kultowych dla serialowej widowni Joan z Mad Men i Jaimiego Lannistera z Gry o tron. Najważniejsze jest jednak to, jak po “wakacjach” poradzi sobie Brian De Palma.

Zdjęcia do Domino mają ruszyć najpóźniej latem tego roku, co jednocześnie stawia pod wielkim znakiem zapytania inną produkcję – Lights Out – która podobno miała znaleźć się w kalendarzu reżysera na ten rok. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Domino trafi na ekrany kin w przyszłym roku.

REKLAMA