search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy AKADEMII POLICYJNEJ, kultowej komedii?

Łukasz Budnik

20 lutego 2021

akademia policyjna
REKLAMA

Dziś w “Kiedyś/dziś” sprawdzimy, jak potoczyły się losy aktorów z serii Akademia policyjna, kultowych komedii, które na ekranach pojawiały się od 1984 do 1994 roku. Pierwsza odsłona okazała się sukcesem finansowym i doczekała nie tylko sześciu kontynuacji, lecz także serialowej aktorskiej adaptacji i serialu animowanego. 

W pierwszym filmie śledziliśmy losy rekrutów tytułowej akademii policyjnej, do której – decyzją pani burmistrz – mogli zapisać się wszyscy chętni. Część aktorów występujących w filmie pojawiła się tylko w jednej części, inni zostali na dłużej, wspomagani nowymi członkami obsady. Poniżej wybrane nazwiska. Kilkoro aktorów niestety nie ma już z nami.


Steve Guttenberg – Carey Mahoney

Guttenberg pojawił się łącznie w czterech częściach Akademii policyjnej, a później (i pomiędzy kolejnymi odsłonami serii) mogliśmy go oglądać w takich produkcjach, jak Krótkie spięcie, Trzech mężczyzn i dziecko, dwie części Kokonu i Nie wierzcie bliźniaczkom, a kolejnych latach choćby w kultowym serialu Veronica Mars. Dziś na ekranie pojawia się rzadko, m.in. w czwartej części serii Rekinado.

G.W. Bailey – porucznik Harris

Bailey zagrał w pięciu z siedmiu filmów z serii. Oprócz Akademii policyjnej ma na swoim koncie takie tytuły, jak biblijne Salomon, Jezus i Święty Paweł, a ponadto seriale Podkomisarz Brenda Johnson oraz Mroczne zagadki Los Angeles.

Michael Winslow – Larvell Jones

Posiadacz słynnego głosu, którym umie naśladować rozmaite dźwięki, także zagrał we wszystkich częściach serii. Pomiędzy kolejnymi odsłonami i po zakończeniu serii występował m.in. w Kosmicznych jajach oraz Harrym i Hendersonach. Swoją umiejętność tworzenia efektów dźwiękowych wykorzystywał tworząc aplikacje mobilne i gry.

Kim Cattrall – Karen Thompson

Cattrall pojawiła się w pierwszej części Akademii policyjnej, a później występowała jeszcze w takich produkcjach, jak Wielka draka w chińskiej dzielnicy oraz Star Trek VI: Nieodkryta kraina. Prawdziwy przełom nadszedł jednak później, gdy aktorka otrzymała rolę Samanthy w Seksie wielkim mieście. Cattrall powtórzyła ją w dwóch filmach pełnometrażowych. Oglądaliśmy ją także w Autorze widmo Polańskiego.

Donovan Scott – Kadet Leslie Barbara

Scott także pojawił się w tylko jednym filmie z serii – w kolejnych latach oglądaliśmy go jeszcze w takich produkcjach, jak trzecie części Psychozy oraz Powrotu do przyszłości, Wiem, kto mnie zabił i serialach takich jak Kości oraz Na imię mi Earl.

Leslie Easterbrook – sierżant Callahan

Easterbrook pojawiła się w niemal wszystkich filmach z serii, a później jeszcze w Bękartach diabła, Dziewczynie moich koszmarów, Halloween z 2007 roku oraz Słonecznym patrolu.

Bobcat Goldthwait – Zed

Aktor dołączył do serii w drugiej odsłonie i łącznie pojawił się w trzech częściach. Dziś zajmuje się nie tylko aktorstwem (mając na koncie takie dokonania, jak filmy Shakes the Clown, Willow Creek czy animowany Herkules), lecz jest także stand-uperem i scenarzystą.

Tim Kazurinsky – Sweetchuck

Jeśli chodzi o filmy, to właśnie Akademia policyjna, do której dołączył w drugiej części, jest najsłynniejszym dokonaniem aktora. Kazurinsky zasłynął jednak także jako członek obsady Saturday Night Live, gdzie wcielał się w rozmaite osobistości, od Ghandiego do Hitlera.

Scott Thomson – Chad Copeland

Thomson zagrał w trzech częściach serii (pierwszej, drugiej i czwartej), a później oglądaliśmy go jeszcze między innymi w Jacku FrościeCzystej krwiClueless Twisterze.


Zmarli

George Gaynes – Komendant Lassard 

Gaynes pojawił się we wszystkich częściach Akademii policyjnej i wystąpił gościnnie w jednym z odcinku serialu pod tym samym tytułem. Poza tym mogliśmy go oglądać w takich produkcjach, jak filmy Czarownice z Salem oraz Fakty i akty i seriale Punky Brewser i Szpital Dobrej Nadziei. Zmarł w 2016 roku.

Bubba Smith – Moses Hightower 

Bubba Smith był nie tylko aktorem, lecz także futbolistą – pozostaje jedną z największych tej dyscypliny. Jeśli chodzi o karierę aktorską, to właśnie rolą Hightowera uczyniła go najbardziej rozpoznawalnym – wystąpił w sześciu częściach serii. Zmarł w 2011 roku.

David Graf-  Eugence Tackleberry 

Rola z Akademii policyjnej, powtórzona także w serialu telewizyjnym, pozostaje tą najbardziej znaną w przedwcześnie zakończonej karierze Grafa. Poza tym zagrał np. w dwóch serialach z serii Star Trek oraz American Kickboxer 2. Zmarł w 2001 roku na atak serca.

Marion Ramsey – Laverne Hooks

Ramsey zmarła niedawno, bo w styczniu tego roku. Pojawiła się w każdej części Akademii policyjnej, a poza tym oglądaliśmy ją m.in. w produkcjach stacji Syfy – dwóch częściach Lavantuli. Użyczała także głosu w Rodzinie Addamsów z 1992 roku.

Zdjęcia: Looper, Digital Spy, Brightside

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA