search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY, których NIE CHCIAŁY pokazywać KINA

Michalina Peruga

7 lutego 2021

REKLAMA

Kontrowersje to nieodłączna część branży filmowej i zdarza się, że niektóre filmy z powodów ideologicznych, politycznych lub po prostu finansowych bywają przez kina wycofywane z repertuaru lub nawet nie są w nim brane pod uwagę. Oto siedem filmów, których nie chciały pokazywać kina. 

Ostatnie kuszenie Chrystusa (1988)

Willem Dafoe

Film Martina Scorsese był bojkotowany przez fanatyczne środowiska religijne z powodu przedstawienia Chrystusa (w tej roli Willem Dafoe) jako zwykłego człowieka, który jak każdy śmiertelnik doświadcza strachu, bólu czy zwątpienia. Dla ultrakatolickich grup była to profanacja, a nastroje wokół premiery filmu doprowadziły do ataku terrorystycznego 22 października 1988, kiedy religijni fanatycy podpalili paryskie kino Saint Michel. W wyniku ataku kino zostało zniszczone, a kilkanaście osób zostało poważnie rannych. Nastroje wokół filmu i intensywne protesty fanatyków religijnych doprowadziły do tego, że kilka sieci w Stanach Zjednoczonyc, w tym Edwards Theaters, United Artists czy General Cinemas, wycofało się z planów pokazywania filmu w swoich salach kinowych. Po latach General Cinemas nawet przeprosiło za to Scorsesego. 

Tajemnica Brokeback Mountain (2005)

Wielokrotnie nagradzany, kultowy już dzisiaj film o miłości dwóch kowbojów granych przez Jake’a Gyllenhaala i nieżyjącego Heatha Ledgera był z wiadomych względów kontrowersyjny dla niektórych. Kino Megaplex w Salt Lake City w konserwatywnym stanie Utah nagle zmieniło swoje plany repertuarowe i zdecydowało się jednak nie pokazywać filmu Anga Lee z powodu scen seksu. Film był odgórnym zakazem zabroniony także w Chinach czy Malezji.

Wywiad ze Słońcem Narodu (2014)

Komedia z Jamesem Franco i Sethem Rogenem opowiadająca o zamachu na Kim Dzong Una z oczywistych powodów nie spodobała się północnokoreańskim politykom, a ambasador Korei Północnej przy ONZ nawoływał do zakazu dystrybucji filmu i nawet groził Stanom Zjednoczonym odpowiednią reakcją reżimu. Producent postanowił w związku z tym przesunąć premierę i dokonać zmian montażowych w filmie. W listopadzie Sony padło ofiarą grupy północnokoreańskich hakerów zwanych Guardians of Peace, którzy grozili atakami terrorystycznymi, jeśli film zostanie wypuszczony do kin. W efekcie wiele kin zrezygnowało z wyświetlania Wywiadu ze Słońcem Narodu.

Piękna i Bestia (2017)

Kino samochodowe w stanie Alabama zrezygnowało z wyświetlania słynnej baśni w wersji live action zrealizowanej przez wytwórnię Disneya po tym, jak twórcy oficjalnie przyznali, że jedna z postaci (grany przez Josha Gada LeFou, sidekick Gastona) jest homoseksualna. W poście zamieszczonym na Facebooku właściciele kina napisali, że motywuje ich do tego ich wiara chrześcijańska, która jasno mówi, że homoseksualizm jest grzechem. Do takiej samej dyskryminacji posunęła się kontrolowana przez rząd sieć kin w Kuwejcie po tym, jak zaczęła prowadzić już przedsprzedaż biletów. Oficjalnie film wycofano z powodu „nieprzewidzianych trudności”.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA