Remake

AUTOSTOPOWICZ. Oryginał i remake

Autor: Rafał Donica
opublikowano

 

Rok produkcji:
1986

Kraj:
USA

Reżyseria:
Robert Harmon

Scenariusz:
Eric Red

Rok produkcji:
2007

Kraj:
USA

Reżyseria:
Dave Meyers

Scenariusz:
Jake Wade Wall
i Eric Bernt

Młody kierowca zabiera w deszczową noc autostopowicza. Nie wie, że właśnie zaczął się najgorszy koszmar jego życia. Autostopowicz zaczyna prowadzić z chłopakiem przerażającą grę – wszędzie tam, gdzie się pojawiają, mają miejsce krwawe morderstwa. Czy psychopatyczny pasażer chce tylko wrobić młodzieńca w morderstwa? Czy może pragnie również śmierci z jego ręki, by ten poznał uczucie towarzyszące zabójstwu?

John Ryder (Rutger Hauer)

Jim Halsey (C. Thomas Howell)

Nash (Jennifer Jason Leigh)

John Ryder (Sean Bean)

Jim Halsey (Zachary Knighton)

Grace Andrews (Sophia Bush)

Jim Halsey poznaje Nash w barze i stopniowo zdobywa jej zaufanie. Jim Halsey od początku filmu podróżuje ze swoją dziewczyną, Grace Andrews.
Jim Halsey zabiera Johna Rydera z drogi. Bohaterowie omal nie potrącają Johna Rydera na drodze. Zatrzymują samochód (który gaśnie i nie chce zapalić) i odjeżdżają, zanim Ryder zdąży dojść do ich auta. Zabierają go ze sobą dopiero na stacji benzynowej, kilka kilometrów dalej.
John Ryder przykłada nóż do twarzy Jima i każe mu powiedzieć: “Chcę umrzeć”. John Ryder grozi nożem dziewczynie Jima, każąc mu wypowiedzieć słowa: “Chcę umrzeć”.
Jim wyrzuca Rydera z samochodu przez niedomknięte drzwi. Podczas szarpaniny, Jim krzyczy do Grace, aby otworzyła drzwi i dopiero wtedy wykopuje Rydera z samochodu.
Samochód Jima próbującego ostrzec rodzinę podróżującą kombi, zostaje uderzony przez autobus. Samochód bohaterów próbujących ostrzec rodzinę podróżującą kombi, zostaje prawie uderzony przez wielką ciężarówkę, wypada z drogi i rozbija się o drzewo.
Jim znajduje rodzinę z kombi, zamordowaną (kamera nie pokazuje ciał). Bohaterowie znajdują zamordowaną rodzinę w kombi. Kierowca jeszcze żyje. Próbują udzielić mu pomocy. Chcą zawieźć go na pogotowie jego samochodem.
Arcygenialna scena eksplozji nieczynnej stacji benzynowej. Brak sceny eksplozji stacji benzynowej, za to w dalszej części filmu na bohaterów spada zrzucony (przez Rydera) ze wzniesienia samochód i rozbija się tuż przed nimi.
Nie widzimy, jak John Ryder dokonuje rzezi na posterunku policji. Tu także nie jest to pokazane, ale John Ryder pojawia się na posterunku i rozmawia z Jimem przez kratę jego celi.
Jim Halsey niemal do końca filmu jest jedynym podejrzanym – można nawet przypuszczać u niego schizofrenię, może Ryder jest tylko wytworem jego umysłu… Można więc zaryzykować tezę, że to Jim Halsey dokonuje wszystkich morderstw. Dość szybko pojawia się wśród policjantów teoria o “trzecim podejrzanym”.
Podczas aresztowania przy autobusie policjant chce zastrzelić Jima Halseya. Podczas aresztowania policjanci nie mają zamiaru zastrzelić bohaterów, ale gdy Grace celuje do jednego z nich z broni, Ryder z pozycji snajperskiej strzela policjantowi w głowę, wrabiając bohaterów w kolejne morderstwo.
Jim Halsey i Nash uciekają radiowozem z odstrzelonymi drzwiami, Halsey hamując powoduje podwójną beczkę radiowozów, a śmigłowiec policyjny zostaje zestrzelony przez Rydera, który działa z ukrycia (jadąc polną drogą) i żaden z policjantów go nie widzi. Jim Halsey i Grace jadą radiowozem z przestrzelonymi oponami, to Ryder powoduje podwójną beczkę radiowozów, zabijając kierowcę jednego z nich. Strzela także do śmigłowca, ale nie strąca go, a jedynie zabija pasażera. John Ryder jeździ między radiowozami, więc jest doskonale widoczny dla policjantów.
Nash zostaje uprowadzona z motelu, gdy Jim bierze prysznic. Grace zostaje zaatakowana w motelu, gdy Jim wychodzi zadzwonić do rodziców.
Nash zostaje przywiązana łańcuchami do naczepy i ciągnika siodłowego, po czym rozerwana na pół. Jim Halsey (!) zostaje przywiązany łańcuchami do naczepy i ciągnika siodłowego, po czym rozerwany na pół.
Jim Halsey ma okazję rozmawiać z Ryderem po aresztowaniu. Grace nie ma okazji do rozmowy z Ryderem.
John Ryder na pytanie o to skąd pochodzi, odpowiada: “Z Disneylandu”. John Ryder na pytanie o to skąd pochodzi, odpowiada: “Zewsząd”.
Szeryf odwozi Jima w przeciwnym kierunku do samochodu wiozącego Rydera. Jim zabiera szeryfowi broń i zawraca. Grace i Szeryf jadą za furgonem, w którym wieziony jest Ryder. Szeryf zostaje zakleszczony w samochodzie, po czym zabity przez Rydera.
Nie jest pokazane w jaki sposób Ryder uwalnia się z kajdanek. W remake’u pokazane jest to dokładnie.

Ostatnio dodane