search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy NIE DO ROZPOZNANIA w swoich rolach

Paulina Zdebik

21 kwietnia 2021

REKLAMA

Powszechnie znane są przypadki aktorów metodycznych, którzy do filmu są gotowi przejść drastyczną fizyczną metamorfozę. Przykładem może być chociażby Christian Bale, który do roli Trevora Reznika w Mechaniku Brada Andersona schudł ponad 28 kilogramów, a zaraz potem przytył 45 kilogramów, by wcielić się w tytułową rolę w filmie Batman – Początek Christophera Nolana. Istnieją jednak również inne, mniej inwazyjne sposoby na to, by osiągnąć wygląd zupełnie inny od tego, który widzi się w lustrze na co dzień – czasami wystarczy oddać się w ręce wprawnych charakteryzatorów, którzy są w stanie zmienić aktorów nie do poznania.  

Margot RobbieMaria, królowa Szkotów (2018)

Australijska aktorka, której nazwisko szybko stało się synonimem ślicznej blondynki pożądanej przez miliony osób, ma na swoim koncie również role będące zupełnym przeciwieństwem tego wizerunku. W dramacie historycznym w reżyserii Josie Rourke Robbie wciela się w Elżbietę I, królową Anglii i Szkocji. By przeistoczyć się w jej postać, aktorka musiała mieć na sobie nie tylko ogromną ilość makijażu (który wraz z postępującym wiekiem monarchini stawał się coraz mocniejszy) i ciężkie rude peruki, ale również protezy, takie jak sztuczny, krzywy nos czy blizny po ospie, które na stałe naznaczyły twarz królowej. 

Gary OldmanCzas mroku (2017)

By upodobnić się do byłego premiera Wielkiej Brytanii w dramacie biograficznym w reżyserii Joe Wrighta, Gary Oldman regularnie przechodził na planie potężną metamorfozę. „Mieliśmy mnóstwo prób charakteryzacji i myślę, że łącznie miałem na sobie makijaż 61 razy, spędzając ponad 200 godzin na krześle charakteryzatorskim” – zdradził aktor. Jak się okazuje, opłaciło się, ponieważ w 2018 roku zdobył za tę rolę pierwszego w swoim życiu Oscara, jak również Złoty Glob. 

Halle Berry – Atlas chmur (2012)

Atlas chmur w reżyserii sióstr Wachowskich oraz Toma Tykwera to prawdziwy popis umiejętności współczesnych artystów makijażu. Zdecydowana większość aktorów grających w tym filmie miała okazję wcielić się w co najmniej kilka różnych postaci, co umożliwiła im odpowiednia charakteryzacja. Największą furorę jednak wywołała Halle Berry w roli wiekowego Koreańczyka – doktora Ovida. Podobno jej kilkuletnia wówczas córka, po tym, jak któregoś dnia ujrzała swoją matkę z jego twarzą, przestraszyła się tak, że do dziś wspomina to jako traumę. 

Doug Jones – Labirynt fauna (2006)

Doug Jones to aktor, któremu wielogodzinna charakteryzacja ewidentnie nie jest straszna – patrząc na jego filmografię (m.in. seria Hellboy, oscarowy Kształt wody czy serial Star Trek: Discovery), można by wręcz pokusić się o stwierdzenie, że im bardziej ma stać się do samego siebie niepodobny, tym bardziej ciągnie go do danej roli. Co ciekawe, w Labiryncie fauna wciela się nie tylko w tytułowego Fauna, ale również w postać tajemniczego bladego mężczyzny pożerającego dzieci, którego główna bohaterka filmu, Ofélia (Ivana Baquero), spotyka w labiryncie. 

Elizabeth Banks – seria Igrzyska śmierci (2012-2015)

Effie Trinket, czyli opiekunka trybutów z Dystryktu Dwunastego, zachwyciła publiczność przede wszystkim jedynymi w swoim rodzaju kostiumami. Mówiąc o jej postaci, nie można jednak nie wspomnieć również o charakteryzacji, która sprawiła, że wcielająca się w tę rolę Elizabeth Banks jest niemalże nie do rozpoznania. Co ciekawe, jej najbardziej problematycznym elementem okazały się dla aktorki nie godziny spędzone na makijażu, ale doklejane sztuczne paznokcie – Banks wspomina, że skorzystanie z łazienki między zdjęciami stanowiło dla niej prawdziwe wyzwanie. 

Paulina Zdebik

Paulina Zdebik

Z urodzenia gdańszczanka, z miejsca zamieszkania - katowiczanka, paryżanka, a aktualnie warszawianka. Studentka Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Na planach zdjęciowych najlepiej odnajduje się w pionie reżyserskim bądź kostiumowym. Oprócz tworzenia filmów, bardzo lubi też o nich pisać. Wielka fanka Mechanicznej pomarańczy, Xaviera Dolana, Yorgosa Lanthimosa, francuskiej Nowej Fali oraz... horrorów. Kontakt: paulinazdebik@wp.pl.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA