search
REKLAMA
Zestawienie

AKTORZY, którzy POPEŁNILI rozmaite PRZESTĘPSTWA

Katarzyna Kebernik

12 lutego 2020

REKLAMA

Niedawno pisaliśmy o aktorach, którzy popełnili wyjątkowo okrutne zbrodnie. Dzisiaj przyjrzyjmy się gwiazdom, którym również zdarzyło się łamać prawo, ale ich czyny nie były równie okrutne. Którzy artyści wylądowali w więzieniu? Komu ledwo udało się uniknąć odsiadki?

Hugh Grant

Brytyjski aktor w 1995 roku musiał zapłacić grzywnę za uprawianie seksu oralnego z prostytutką. Zapytacie: co to za przestępstwo (abstrahując od kwestii moralnych)? Cóż, Grant postanowił skorzystać z usług pracownicy seksualnej w miejscu publicznym, a konkretnie – w swoim samochodzie, zaparkowanym w mało ustronnym miejscu. Chociaż cała afera skończyła się na grzywnie i nakazie wsparcia programu edukacyjnego o AIDS, to i tak przysporzyła wiele publicznego wstydu Grantowi, który do dzisiaj jest z nią kojarzony. Z kolei sama prostytutka, Divine Brown, nazwała tamto zdarzenie błogosławieństwem. Na wywiadach i informacjach udzielanych prasie zarobiła ponad milion dolarów, co pozwoliło jej zerwać z nierządem, zacząć nowe życie i posłać dzieci do dobrych szkół. Hugh Grant po raz drugi został aresztowany w 2007 roku pod zarzutem napaści fizycznej na jednego z paparazzich, ale ze względu na brak przekonujących dowodów do procesu nie doszło.

Felicity Huffman

Aktorka znana m.in. z Gotowych na wszystko całkiem niedawno, bo w listopadzie 2019 roku, została skazana za korupcję. Jak ujawniono, w 2017 roku gwiazda dała łapówkę w wysokości 15 tysięcy dolarów osobie, która poprawiła odpowiedzi w egzaminach wstępnych jej córki, tak, aby ta mogła dostać się na prestiżową uczelnię. Postawiona przed sądem Huffman przyznała się do wszystkiego, przeprosiła i wyraźnie zaznaczyła, że córka nie miała pojęcia o całym przekręcie. Aktorka została skazana na 14 dni pozbawienia wolności, prace społeczne i 30 tysięcy dolarów grzywny. Ten stosunkowo niski wymiar kary wzbudził poruszenie wśród Amerykanów. Cały skandal nie wróży dobrze dalszej karierze 57-letniej gwiazdy.

Christian Slater

Aktor słynie z nieobliczalnego charakteru i notorycznie popada w konflikty z prawem. W 1989 roku aresztowano go za jazdę po pijanemu i pobicie, a kilka lat później za to, że próbował dostać się na pokład samolotu z… naładowaną bronią w walizce. Poza tym skatował swoją dziewczynę, Michelle Jones, i pobił funkcjonariusza policji. Przez afery i skandale kariera aktora nie potoczyła się tak spektakularnie, jak mogła, ale w ostatnim czasie Slater znów zyskał na popularności, przede wszystkim dzięki występowi w Mr. Robot.

Joanna Liszowska

Aktorka znana przede wszystkim z seriali i komedii romantycznych zrobiła coś jeszcze gorszego niż produkcje, w których zazwyczaj występuje – spowodowała wypadek pod wpływem alkoholu. Miała 1,2 promila we krwi. Na szczęście nikt nie zginął. Kara wymierzona Liszowskiej była stosunkowo łagodna: aktorka straciła prawo jazdy i musiała odpracować swój czyn społecznie. Wydała też publiczne oświadczenie, w którym przeprosiła za swoje zachowanie:

Jeżeli ktoś myśli, że po kolacji przy winie i odrobinie snu może wsiąść za kierownicę, bo tak czuje i uważa, że wszystko jest w porządku, jest w dużym błędzie. Ja ten straszny błąd popełniłam. Nie szukam żadnych usprawiedliwień, bo w takiej sytuacji ich po prostu nie ma. To, co się wydarzyło, jest naganne. Nie znajduję słów, aby wyrazić, jak bardzo jest mi przykro i jak bardzo przepraszam. To moja lekcja na całe życie, której z pokorą poniosę konsekwencje i wyciągnę wnioski. Mam nadzieję, że inni, za moim przykładem, również je wyciągną i nie popełnią nigdy tak drastycznego błędu. Przepraszam wszystkich z całego serca.

Borys Szyc

Borys Szyc również ma na koncie jazdę po pijaku. W wyniku tego wykroczenia został skazany m.in. na dwa lata zakazu siadania za kierownicą. Oprócz tego kilka lat temu gwiazdor dopuścił się pobicia fotografa. Według słów poszkodowanego podczas towarzyskiego spotkania w knajpie Szyc wziął go za jednego z paparazzich i wpadł w szał. Podpity aktor rzekomo uderzył fotografa z główki, zniszczył jego telefon i sprzęt fotograficzny. Obaj mężczyźni w wyniku awantury wylądowali na komisariacie. Ich wersje wydarzeń znacznie różniły się od siebie, wobec czego prokuratura zdecydowała się nie wszczynać śledztwa. W obliczu takiego obrotu sprawy fotograf postanowił szukać sprawiedliwości w procesie prywatnym, ale bez skutku. Być może mężczyzna zdecydował się przyjąć propozycję ugody, jaką po aferze złożył mu adwokat Szyca.

Will Smith

Will Smith aktor

Aktor sprawia wrażenie najsympatyczniejszej osoby na świecie, ale w rzeczywistości ma także swoją ciemną stronę. W 1989 roku jako 20-letni chłopak u progu sławy pobił promotora muzycznego Williama Hendriksa – i to tak brutalnie, że jedynie szybka interwencja lekarzy uchroniła mężczyznę od utraty widzenia w lewym oku. Do zdarzenia doszło w Filadelfii po rozdaniu nagród Grammy, gdzie Smith odebrał swoją pierwszą statuetkę (za Bajer z Bel-Air). Aktora aresztowano, ale choć początkowo groziło mu więzienie, to ostatecznie nie wniesiono przeciwko niemu zarzutów. Po latach Smith wspominał tamtą noc spędzoną w areszcie jako najgorszą w całym życiu. Przyznał też, że całe zdarzenie nauczyło go pokory i rozwagi.

Katarzyna Kebernik

Katarzyna Kebernik

Publikuje w "KINIE", serwisie Film w Szkole i (oczywiście) na film.org.pl. Edukatorka filmowa w Zespole Edukatorów Ferment Kolektiv. Lauretka II nagrody w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych oraz zwyciężczyni konkursu Krytyk Pisze Festiwalu Kamera Akcja.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA