search
REKLAMA
Zestawienie

Aktorzy, którzy mogliby zagrać w SERIALOWEJ wersji HARRY’EGO POTTERA

Przemysław Mudlaff

15 lutego 2021

REKLAMA

Pod koniec stycznia 2021 roku świat mugoli obiegła elektryzująca plotka. Według informacji pozyskanych przez kilka amerykańskich serwisów rozrywkowych we wstępnej fazie przygotowań znajduje się projekt serialu osadzonego w uniwersum serii Harry Potter. O produkcji wiadomo jednak na razie bardzo niewiele. Ba! Cały ten news może okazać się tylko wyssany z palca, ponieważ zarówno włodarze Warner Bros., jak i HBO (to na HBO Max mielibyśmy w przyszłości oglądać serial) szybko ją zdementowali (wiecie… niczym Dementorzy, którzy pozbawiają świat szczęścia). Nie wchodząc w polemikę z Potteromaniakami, dla których tworzenie telewizyjnej serii na kanwie słynnych książek J.K. Rowling i ich ośmioczęściowej filmowej adaptacji wydaje się albo pomysłem z rodzaju tych najbardziej Riddikulus, albo materiałem na idealnie uwarzony eliksir Felix Felicis, zastanowiłem się nad tzw. recastingiem do tego przedsięwzięcia. Oto zatem aktorki i aktorzy, którzy mogliby wcielić się w najważniejsze postaci z magicznego świata wybrańca z blizną w kształcie błyskawicy na czole.

Zanim przejdę do wybranych bohaterów książkowej serii J.K. Rowling i propozycji ich nowych wykonawców, muszę zaznaczyć, że casting do ośmioczęściowej filmowej adaptacji przygód Pottera był w moim odczuciu wręcz wzorowy. Trudno bowiem odnaleźć mi w niej aktora, którego chciałbym „wymienić” na lepszy lub inny model. W wielu przypadkach uważam nawet, że niektóre postaci nie powinny mieć już innych twarzy aniżeli te zaproponowane publiczności w magicznej filmowej sadze. Oczywiście powtórzenie dziś tych samych ról przez tych samych aktorów byłoby niestety z różnych względów niemożliwe.

Formułując niniejsze zestawienie, zdecydowałem się w większości przypadków pozostać wierny zasadom Rowling oraz producentów filmów o młodym czarodzieju, wedle których o angaż do odgrywania postaci z Harry’ego Pottera mogli ubiegać się wyłącznie Brytyjczycy. Moje rozważania odnoszą się ponadto do serialowej wersji książki, a nie spin-offów, prequeli, czy sequeli opowiadanej przez Rowling historii.

Nie odnajdziecie tu jednak nowych twarzy najważniejszej trójki bohaterów Harry’ego Pottera. Podobnie jak youtuber Bryan Seeker, który opublikował filmiki dotyczące recastingu rebootu serii o młodym czarodzieju, uważam, że role Harry’ego, Rona i Hermiony powinni odtwarzać aktorzy zupełnie nieznani. Podobnie jak dwadzieścia lat temu, pozwoliłoby to widzom zaprzyjaźnić się z nimi i wraz z nimi dorastać.

Reguły zostały ustalone, a zatem: „Przysięgam uroczyście, że knuję coś niedobrego”.


Wersja skrócona


Albus Dumbledore Ian McKellen

Wybór Iana McKellena do roli wybitnego i charyzmatycznego czarodzieja Albusa Dumbledore’a nie należy z pewnością do zaskakujących. Po pierwsze, Sir Ian otrzymał już przecież propozycję wcielenia się w dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie po śmierci Richarda Harrisa. Po drugie zaś, odgrywanie innego, nieco podobnego do Dumbledore’a wielkiego maga – Gandalfa z Władcy Pierścieni spowodowało, że wielu odbiorców po prostu myliło McKellena z Michaelem Gambonem. Nie zmienia to jednak faktu, że osoba Sir Iana przychodzi mi na myśl w kontekście recastingu Dumbledore’a wręcz automatycznie. Wpływ na to ma zapewne słuszny już wiek urodzonego w Burnley aktora, ale także jego wyjątkowa umiejętność tworzenia na ekranie postaci jednocześnie silnej, opiekuńczej, jak również enigmatycznej i podejmującej kontrowersyjne decyzje w ramach jedynie sobie znanego, szerszego planu.

Rubeus Hagrid Nick Frost

Rubeus Hagrid to półolbrzym, który za pozwoleniem Dumbledore’a zamieszkał w chatce na skraju lasu na terenie Hogwartu i został gajowym po tym, jak w młodości został niesłusznie oskarżony o otwarcie Komnaty Tajemnic. Hagrid jest również pierwszą osobą, która wprowadziła Harry’ego Pottera do świata magii. Rubeus ma dobre stosunki z większością czarodziejów, nauczycieli i uczniów. Jest życzliwy, lojalny, ma złote serce. W jego rolę w nowym serialu o przygodach Pottera musiałaby więc wcielić się osoba korpulentna, o niezwykle sympatycznej twarzy i interesującym poczuciu humoru, cholibka! Takim aktorem jest z pewnością Nick Frost. Żeby to zrozumieć, wystarczy spojrzeć na powyższe zdjęcie.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA