search
REKLAMA
Zestawienie

Jak wygląda dziś obsada słynnego serialu DYNASTIA?

Łukasz Budnik

14 lutego 2021

dynastia kiedy dzis
REKLAMA

Dziś w „Kiedyś/dziś” przeczytacie o aktorach z kultowej wysokobudżetowej opery mydlanej pt. Dynastia emitowanej oryginalnie od 13 stycznia 1981 do 11 maja 1989, a w Polsce premierowo od 2 lipca 1990 do 19 grudnia 1993.

Serial opowiadał losy bogatej rodziny Carringtonów i doczekał się 9 sezonów (220 odcinków), oraz spin-offu i kontynuacji przedstawionej w formie miniserialu. Powstał jako odpowiedź na serial Dallas od konkurencyjnej stacji, ale prawdziwą popularność zdobył dopiero od drugiego sezonu, gdy do obsady dołączyła Joan Collins, grająca postać słynnej intrygantki Alexis. W późniejszych latach twórcy nie obawiali się wplatać takich wątków, jak zmiany wizerunków bohaterów po operacjach plastycznych czy ataki terrorystyczne.

Przez Dynastię przewinęło się mnóstwo gwiazd, poniżej przeczytacie o głównej obsadzie.

Linda Evans – Krystle Carrington

Evans już od lat nie pojawia się w filmach, a i od seriali zrobiła sobie trwającą już ponad dwie dekady przerwę. Nie oznacza to, że nie pojawia się na ekranie – choćby w 2009 roku była uczestniczką popularnego programu kulinarnego Hell’s Kitchen. Powrót na ekrany zaliczy już wkrótce za sprawą filmu Swan Song, który jest aktualnie w postprodukcji.

Joan Collins – Alexis Morrell Carrington Colby Dexter Rowan

Collins po zakończeniu Dynastii kontynuuje występy w filmach i serialach – pojawiła się m.in. w Roseanne, The Guiding Light, The Royals, American Horror Story oraz fatalnie przyjętym prequelu Flintstonowie: Niech żyje Rock Vegas!, za który była zresztą nominowana do Złotej Maliny.

Gordon Thomson – Adam Alexander Carrington

Thomson to prawdziwy tytan oper mydlanych i kultowych serialu – po Dynastii zagrał jeszcze w Santa Barbara oraz Sunset Beach, jak również w Beverly Hills, 90210 i Słonecznym patrolu. Na dużym ekranie mogliśmy go oglądać m.in. w Posejdonie i Małej miss.

John James – Jeff Colby

James powtórzył swoją rolę z Dynastii w spin-offie oraz sequelu serialu. Kandydował do roli Jamesa Bonda w Licencji na zabijanie, tę jednak ostatecznie otrzymał Timothy Dalton. Aktor wystąpił jeszcze gościnnie w Statku miłości, Dotyku anioła, As the Love Turns oraz Wszystkie moje dzieci. Niedawno pojawił się też w filmie SF pt. Axcellerator. Pracuje z grupą teatralną w Nowym Jorku.

Jack Coleman – Steven Daniel Carrington

Rola w Dynastii była drugą przygodą Colemana z operą mydlaną – wcześniej pojawił się w Dniach naszego życia. W Dynastii zastąpił Ala Corleya, a swoją rolę powtórzył także w sequelu. Inną większą rolą Colemana była ta z serialu Herosi wcielił się tam w Noaha Benneta. Aktora z pewnością kojarzą też fani amerykańskiego Biura, gdzie grał senatora, męża Angeli.

Heather Locklear – Sammy Jo Carrington

Locklear znana jest także z innej opery mydlanej, mianowicie Melrose Place. Poza tym pojawiała się w wielu innych serialach, m.in. Spin City, Ally McBeal czy Dwóch i pół. Próbowała także sił na wielkim ekranie (Looney Tunes znowu w akcji) oraz użyczała swojego głosu np. w serialu o Batmanie.

Pamela Sue Martin – Fallon Carrington Colby

Odtwórczyni roli Fallon po Dynastii pojawiała się na ekranie sporadycznie, między innymi w Różowych latach siedemdziesiątych oraz Słowie na L. Ostatnio mogliśmy ją oglądać w serialu Nancy Drew z 2019 roku.

Catherine Oxenberg – Amanda Bedford Carrington

Oxenberg była pierwszą aktorką, która wcielała się w Amandę (później zastąpiła ją Karen Cellini). Po występie w Dynastii mogliśmy ją zobaczyć jeszcze w takich produkcjach, jak Brygada Acapulco lub Pomoc domowa, a także, gościnnie, w Słonecznym patrolu.

Pamela Bellwood – Claudia Barrows Blaisdel Carrington

Dynastia pozostaje najsłynniejszą rolą Pameli Bellwood, która sporadycznie pojawiała się na ekranie jeszcze w takich produkcjach, jak Napisała: Morderstwo oraz Zabójcze umysły.


Michael Nader – Dex Dexter (zmarły)

Odtwórca roli Dexa po zakończeniu Dynastii pojawił się jeszcze w takich produkcjach, jak kolejna opera mydlana pt. Wszystkie moje dzieci, Dowody zbrodni, Prawo i bezprawie oraz The Flash z 1990 roku, opowiadającym o przygodach superbohatera ze stajni DC. Zmarł w sierpniu 2021.

John Forsythe – Blake Carrington (zmarły)

Przyjmując rolę w Dynastii, Forsythe miał już na koncie znane występy w Ojcu kawalerze oraz Aniołkach Charliego (tam miał rolę głosową). Rolę Blake’a Carringtona zagrał we wszystkich odcinkach serialu i powtórzył ją jeszcze w spin-offie oraz miniserialu Dynastia: Pojednanie. Później grał jeszcze w serialu Na szczytach władzy. Ostatnie filmowe role zagrał w dwóch filmach z serii Aniołki Charliego, gdzie powtórzył rolę z serialu. Zmarł w 2010 roku.

Zdjęcia: doyouremember.com, https://www.veranda.com/

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA