search
REKLAMA
Ranking

15 najważniejszych AKTORÓW 2019 roku

Filip Pęziński

21 grudnia 2019

REKLAMA

Przed nami ostatnie dni roku. To czas podsumowań minionych dwunastu miesięcy. Poniżej znajdziecie subiektywny ranking aktorów, którzy najmocniej zaznaczyli swoją obecność w 2019 roku.

W wyborze kierowałem się światowymi premierami filmów i seriali.

Miejsce 15. Emilia Clarke

emilia-clarke

Jakkolwiek finałowy sezon Gry o tron dość jednoznacznie można nazwać rozczarowaniem, nie da się ukryć, że zakończenie tak popularnego serialu było wielkim telewizyjnym wydarzeniem, który przyciągał do ekranów rekordowe liczby widzów. Zresztą 12 nagród Emmy dla zakończenia ekranizacji prozy George’a R.R. Martina stawia to cenione gremium w opozycji do zniesmaczonych widzów. Dobrze czy źle – o Grze o tron było w tym roku bardzo głośno. Najgłośniej być może właśnie o postaci Emilii Clarke i zrozpaczonych rodzicach, którzy zdążyli nazwać już dzieci imieniem jej bohaterki. Pod koniec listopada aktorka pojawiła się też w komedii świątecznej Last Christmas.

Miejsce 14. Lupita Nyong’o

lupita-nyong'o

To my Jordana Peele’a w weekend otwarcia okazało się drugim najlepszym wynikiem w amerykańskich kinach oraz uzyskało najlepszy wynik wśród oryginalnych horrorów w historii. A wszystko to z czarnoskórą kobietą w roli głównej, co dobitnie pokazało, że czasy (i Hollywood) się zmieniają. Kobietą tą była oczywiście niezwykła Lupita Nyong’o, która stworzyła jedną z najciekawszych i najbardziej wymagających kreacji aktorskich 2019 roku. Rok zakończyła z kolei, ponownie wcielając się w Maz Kanatę w finałowej odsłonie sagi Gwiezdnych wojen  filmie Skywalker. Odrodzenie.

Miejsce 13. Dwayne Johnson

the-rock

Dwayne „The Rock” Johnson rokrocznie udowadnia, że jest prawdziwym tytanem niezobowiązującego kina akcji. Rok 2019 zaczął od udziału w filmie Na ringu z rodziną, gdzie zagrał samego siebie, ale dużo ważniejszymi datami były premiery filmów Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw i Jumanji: Następny poziom. Oba stanowią kolejne odsłony niezwykle popularnych, zarabiających ogromne pieniądze serii i obie pokazały, że widzom The Rock zupełnie się jeszcze nie przejadł. Na HBO podziwiać go mogliśmy z kolei w piątym sezonie serialu Gracze.

Miejsce 12. Zendaya

Mijający rok to bez wątpienia przełomowy rok w karierze zaledwie dwudziestotrzyletniej Zendayi. W blockbusterze Spider-Man: Daleko od domu jej znana już z poprzedniej części postać znacząco wysunęła się na pierwszy plan i skradła serca widzów, a sam film okazał się jednym z jak na razie ośmiu filmów, które zarobiły w 2019 roku ponad miliard dolarów. W czerwcu wystartował także produkowany przez rapera Drake’a serial Euforiaktóry – mimo brutalnego pominięcia w nominacjach do Złotych Globów – powszechnie uznawany jest za jeden z najlepszych seriali roku, a rola Zendayi za jedną z ciekawszych tegorocznych ról małego ekranu.

Miejsce 11. Chris Evans

chris-evans

W tym roku, po ośmiu latach od występu w Captain America: Pierwsze starcie, Chris Evans pożegnał się z rolą Kapitana Ameryki. Powiedzieć, że w wielkim stylu, to nie powiedzieć nic, bo Avengers: Końcu gry, w którym jego postać była jednym z pierwszoplanowych bohaterów okazał się najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Nie było to dla Evansa jednak trudne pożegnanie – już kilka miesięcy później pojawił się w niezwykle zabawnej roli w Na noże Riana Johnsona – jednym z najlepiej ocenianych filmów roku. Po drodze zahaczył o netfliksowską Operację Bracia.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA