search
REKLAMA
Znalezione w sieci

10 KULTOWYCH FILMÓW polecanych przez QUENTINA TARANTINO. Lista tytułów

Łukasz Budnik

4 lipca 2020

REKLAMA

Quentin Tarantino to jeden z tych twórców, który często dzieli się z widzami swoimi ulubionymi filmami, jak również tymi, które miały wpływ na jego twórczość. Niedawno reżyser zdradził na przykład, który film uważa za najlepsze dzieło ostatniej dekady. Tymczasem na portalu Taste of Cinema zebrano w jedną listę 10 kultowych filmów (odnośnik przeniesie was do oryginalnego artykułu), które Tarantino polecał przy różnych okazjach.


Lista, według oryginalnej kolejności, przedstawia się tak:

01. Coffy (1973) – jeden z ulubionych filmów reżysera, przedstawiciel Blaxploitation, któremu hołdowała Jackie Brown. W Coffy występuje zresztą Pam Grier, odtwórczyni tytułowej roli we wspomnianym filmie reżysera.

02. Amatorski gang (1964) – na cześć tego filmu Quentin nazwał swoją producencką firmę A Band Apart. Scena tańca z dzieła Godarda była jedną z inspiracji do fragmentu z konkursem twista w Pulp Fiction.

03. Diabolik (1968) – włoski film który wyreżyserował Mario Bava, jeden z twórców inspirujących Tarantino.

04. Thriller: A Cruel Picture (1973) – “najfajniejsza aktorka ze Szwecji w najbardziej surowym kinie zemsty” – tak powiedział Tarantino o produkcji z Christiną Lindenberg. Tworząc postać Elle Driver w Kill Bill, Tarantino wzorował się właśnie na Thrillerze.

05. Hot Fuzz – Ostre psy (2007) – Edgar Wright i Quentin Tarantino to bardzo dobrzy znajomi!

“Wyścig śmierci 2000”

06. Five Deadly Venoms (1978) – kolejny film, który posłużył reżyserowi jako inspiracja do Kill Bill.

07. Kierowca (1978) – film ten zainspirował nie tylko Tarantino, lecz także Michaela Manna, Edgara Wrighta oraz Nicolasa Windinga Refna (naturalnie przy Drive). Quentin zaczerpnął z Kierowcy tworząc Pulp Fiction oraz drugą część Kill Bill.

08. Sonatine (1993) – jeden z filmów, nad którym pieczę sprawowała działająca krótko firma dystrybucyjna Tarantino – Rolling Thunder Pictures.

09. Wyścig śmierci 2000 (1985) – jeden z dystopijnych filmów polecanych przez Tarantino. Scenarzyście, Charlesowi B. Griffithowi, zadedykował Death Proof.

10. Szybciej koteczku! Zabij! Zabij! (1965) – na zakończenie film Russa Meyera, który także posłużył Quentinowi jako inspiracja do stworzenia Death Proof.


Ile z tych filmów widzieliście?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA