search
REKLAMA
Recenzje

HISTORIA MOJEJ ŻONY. Tragedia ludzi niedopasowanych

„Historia mojej żony” to przede wszystkim wielka tragedia ludzi niedopasowanych – filmowy dowód na to, że przeciwieństwa wcale się nie przyciągają.

Janek Brzozowski

27 sierpnia 2021

historia mojej żony
REKLAMA

Światową sławę Ildikó Enyedi, reżyserce pochodzącej z Węgier, przyniosła Dusza i ciało – projekt nagrodzony cztery lata temu Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie oraz nominacją do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Enyedi dała się w nim poznać jako wrażliwa i czuła artystka, empatyczna względem swoich bohaterów, których wtłoczyła w konwencję komedii romantycznej – o tyle nietypowej, że rozgrywającej się w rzeźni, z postaciami ostro poharatanymi przez życie na pierwszym planie. W Historii mojej żony, swoim anglojęzycznym debiucie, Węgierka sięga natomiast po inny, wyjątkowo skonwencjonalizowany gatunek – melodramat – opowiadając burzliwą historię związku Jakoba (Gijs Naber) i Lizzy (Léa Seydoux).

Tak jak w Duszy i ciele instancja narracyjna rozdzielona była pomiędzy oboje bohaterów, tak w Historii mojej żony Enyedi przyjmuje perspektywę mężczyzny – charyzmatycznego wilka morskiego, który zajmuje się przewożeniem różnego rodzaju towarów. Podczas krótkiego pobytu w paryskiej kawiarni Jakob, zmęczony monotonnym, samotniczym trybem życia, zakłada się z przyjacielem, że poślubi pierwszą kobietę, która przekroczy próg budynku. W ten sposób na jego drodze pojawia się Lizzy – drobna, urocza, czarująca Francuzka, której bohater bez wahania proponuje małżeństwo. Ku zdziwieniu Jakoba i widzów oświadczyny zostają przyjęte.

historia mojej żony

Historia mojej żony oparta jest na powieści Milána Füsta, jednego z najważniejszych pisarzy węgierskich. Proweniencja literacka zostaje bardzo wyraźnie podkreślona przez Enyedi już w warstwie strukturalnej – reżyserka (a zarazem scenarzystka projektu) dzieli bowiem swoje najnowsze dzieło na siedem trwających każdorazowo około 25 minut rozdziałów, nazywanych tutaj „lekcjami”. Akcja Historii mojej żony rozkręca się bardzo powoli, niespiesznie – pozwala na to wyjątkowo długi, niemalże trzygodzinny metraż. Węgierce zależy przede wszystkim na zbudowaniu odpowiedniej atmosfery, która niejednokrotnie spycha na drugi plan dość przewidywalną, melodramatyczną fabułę, rymującą się z miłosnymi tragediami Charlesa Swanna i Stanisława Wokulskiego. Stąd długie, wyjątkowo atrakcyjne dla oka ujęcia licznych podróży morskich Jakoba (przywodzące na myśl ikoniczne kadry z Mistrza Paula Thomasa Andersona), a także panoramy XX-wiecznego Paryża i Hamburga – dwóch miast, w którym bohaterom udaje się zacumować na dłużej.

Oprócz majestatycznych, malarskich kadrów Historia mojej żony ma do zaproponowania jeszcze kilka ciekawych kreacji aktorskich. Największy ciężar spoczął na barkach Gijsa Nabera – grany przez niego Jakob pojawia się właściwie w każdej scenie filmu, wszystkie wydarzenia fabularne przefiltrowane są przez jego surową, męską perspektywę. Enyedi patrzy na doświadczonego marynarza, jak to zwykle w jej twórczości bywa, z czułością, choć na horyzoncie pojawia się również pewna doza krytycyzmu: winą za nieudany związek należy obarczyć przede wszystkim mężczyznę, jego lekkomyślność i potrzebę kontroli, znajdującą swój upust w atakach zazdrości. Naberowi kroku dotrzymuje Seydoux – delikatna femme fatale, francuska Izabela Łęcka, która nie kryje się ze swoją skłonnością do korzystania z uroków życia.

historia mojej żony1

Na drugim planie bryluje natomiast nie kto inny, jak Louis Garrel, wcielający się w Dedina, jednego z adoratorów Lizzy. Szkoda, że francuski aktor pojawia się na zaledwie kilkanaście minut – na samym początku i zupełnym końcu Historii mojej żony. Sceny, w których jego postać konfrontuje się z bohaterem granym przez Nabera, wchodząc z nim w intensywne werbalne pojedynki, należą do jednych z najlepszych momentów filmu Enyedi; pełne podskórnego, opartego na zręcznych gierkach słownych napięcia stanowią symboliczne starcie dwóch zupełnie odmiennych modeli męskości.

Historia mojej żony to przede wszystkim wielka tragedia ludzi niedopasowanych – filmowy dowód na to, że przeciwieństwa wcale się nie przyciągają. Związek Jakoba i Lizzy właściwie już od samego początku skazany był na niepowodzenie; oparty na dziwnym, wyjątkowo niepraktycznym zakładzie, który uniemożliwił jakiekolwiek bliższe poznanie. Tutaj nikogo nie łączą, jak w Duszy i ciele, identyczne, poetyckie sny, nie może być mowy o czymś takim jak wspólnota dusz czy przeznaczenie. W Historii mojej żony uczucia podporządkowane są przypadkowi – bezlitosnemu, nieuchronnie prowadzącemu małżeństwo Jakoba i Lizzy ku przepaści.

Janek Brzozowski

Janek Brzozowski

Student poznańskiego filmoznawstwa, swój licencjat poświęcił filmom François Truffaut i Jean-Luca Godarda oraz skomplikowanej relacji łączącej obu twórców. Permanentnie niewyspany, bo nocami chłonie na zmianę westerny i kino nowej przygody. Poza dziesiątą muzą interesuje go również literatura amerykańska oraz francuska, a także piłka nożna - od 2006 roku jest oddanym kibicem FC Barcelony, ze wszystkich tej decyzji konsekwencjami. Od 2017 roku jest redaktorem portalu film.org.pl, jego teksty znaleźć można również na łamach internetowego czasopisma Nowy Napis Co Tydzień. Laureat 13. edycji konkursu Krytyk Pisze. Podobnie jak Woody Allen, żałuje w życiu tylko jednego: że nie jest kimś innym. E-mail kontaktowy: jan.brzozowski@protonmail.com

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA