search
REKLAMA
News

W jaki sposób nowy odcinek THE MANDALORIAN nawiązuje do ZEMSTY SITHÓW i łączy się z prequelami STAR WARS?

Łukasz Budnik

28 listopada 2020

grogu zemsta sithow
REKLAMA

Wczoraj na Disney+ zadebiutował piąty odcinek drugiego sezonu The Mandalorian, zatytułowany The Jedi. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, tytułowy bohater poznaje w nim ulubienicę fanów Star Wars, znaną już z seriali animowanych (Wojny klonówRebelianci) – Ahsokę Tano, graną tym razem przez Rosario Dawson. To pierwsze pojawienie się Ahsoki w produkcji aktorskiej, a jej obecność wiąże się z kilkoma nowymi informacjami na temat Baby Yody.

Poniżej oczywiście spoilery – uwaga!

Ahsoka za pomocą Mocy łączy się telepatycznie z uwielbianym przez fanów stworkiem i wyjawia Mandalorianinowi (i widzom) jego prawdziwe imię – brzmi ono Grogu. Dowiadujemy się też, że pierwsze lata życia Grogu spędził w świątyni Jedi na planecie Coruscant, znanej nam z trylogii prequeli (Mroczne Widmo, Atak klonów, Zemsta Sithów) oraz wspomnianego serialu animowanego Wojny klonów. Tam pobierał pierwsze nauki, później jednak – gdy Imperium urosło w siłę – został zabrany ze świątyni przez kogoś, kogo tożsamości jeszcze nie poznaliśmy. Losy Grogu zazębiają się z historią pokazaną przez George’a Lucasa w Zemście Sithów – gdy Anakin Skywalker zwraca się ku Ciemnej Stronie Mocy i zostaje Darthem Vaderem, wraz z oddziałem klonów udaje się do świątyni, aby zabić wszystkich Jedi, włącznie z dziećmi. W tym czasie inne klony wykonują rozkaz 66, mówiący właśnie o likwidacji Jedi, a Palpatine mianuje się Imperatorem. Grogu przetrwał tę apokalipsę – być może dowiemy się, kto go uratował (redaktor portalu Screen Rant teoretyzuje, że mogła to być Jocasta Nu, bibliotekarka ze świątyni, lub nawet Mace Windu, który według teorii przeżył wydarzenia z Zemsty Sithów).

To oczywiście nie jedyne powiązanie z trylogią prequeli Gwiezdnych wojen i ich pochodnymi, jest nim bowiem sama Ahsoka – trenował ją Anakin Skywalker, co zaobserwować możemy właśnie w animowanych Wojnach klonów. Jej relacja z Anakinem jest powodem, dla którego odmawia trenowania Grogu – wyczuwa w nim gniew i poczucie przywiązania, które tkwiły także w Skywalkerze i obawia się, że Grogu może powtórzyć jego los.

Z końcówki odcinka wiemy, że Mandalorianin ma zabrać Grogu do dawnej świątyni Jedi – czy właśnie tam dowiemy się, kto uratował malca ze świątyni? Być może okaże się to jeszcze w tym sezonie. Tymczasem internauci już wykorzystują nowe wieści o Grogu jako okazję do tworzenia memów:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA