search
REKLAMA
News

Valerian i miasto tysiąca planet – zobacz nowy zwiastun! (AKTUALIZACJA – 29.03.17)

Jakub Piwoński

30 marca 2017

REKLAMA

Nadchodzi nowe wielkie widowisko science fiction od Luca Bessona. W przyszłym roku premierę mieć będzie film Valerian i miasto tysiąca planet. Czy słynny francuski reżyser w końcu da światu futurystyczny hit na miarę pamiętnego Piątego elementu? Potencjał do tego jest spory, a wyraża go pierwszy zwiastun, który właśnie pojawił się w sieci. Zapoznajcie się z nim:

Scenariusz filmu został oparty na słynnej francuskiej serii komiksowej autorstwa Pierre’a Christina (scenariusz) i Jean-Claude’a Mézières’a (rysunki). Wydawany od lat 60. komiks opowiada o przygodach agentów podróżujących w czasie i przestrzeni – Valerianie i Laurelinie. Sęk w tym, że jako Ziemianie pochodzą z różnych epok historycznych: Valerian związany jest z XXVIII wiekiem, z Galaxity, stolicą Galaktycznego Imperium Ziemian. Laurelina z kolei pochodzi z jedenastowiecznej Francji.

W Wikipedii można ponadto doczytać, że do roku 2007 albumy tej serii sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 500 000 egzemplarzy (nie licząc albumów tłumaczonych na inne języki). Ponadto komiks ten zdobył w 1987 roku Nagrodę Specjalną Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction, z kolei rysownik – Jean-Claude Mézières – wygrał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême. Nic więc dziwnego, że w końcu zainteresowano się przeniesieniem komiksu na wielki ekran (wcześniej powstał co prawda serial animowany, ale nie zdobył szerokiego rozgłosu).

valerian-comic-book-luc-besson1

Luc Besson w niedawnym wywiadzie wypowiadał się o tym, jak osobisty jest jego stosunek do tej opowieści. Zdradził nawet, że postać Laureline… była jego pierwszą miłością. Ale trzeba uczciwie przyznać, że z pierwszego trailera widowiska póki co niewiele wynika. Oprawa wizualna łechta nasze oczy, ale nie wiemy, co się pod tą formą kryje. Da się jednak odczuć, że reżyser musiał mieć dużą frajdę z kręcenia filmu. Od zajawki bije po oczach ujmująca kolorystyka, wartka, międzyplanetarna akcja, a także lekkość tonacji – co z pewnością bliskie jest oryginałowi. Poniekąd da się w tym odczuć klimat Piątego elementu, do którego film siłą rzeczy będzie porównywany, ale mi bardziej Valerian przypomina to, co mieliśmy okazję poznać w grze Mass Effect. A to oczywiście bardzo dobry wzorzec.

valerianx

Choć akurat w pierwszym zwiastunie tego nie widać, do filmu przyciąga też iście imponująca obsada. Prócz występujących na pierwszym planie gwiazd młodego pokolenia (Dane DeHaan i Cara Delevingne) w filmie wystąpią także Clive Owen, Ethan Hawke, John Goodman, Rutger Hauer i piosenkarka Rihanna.

Premiera na świecie: 20 lipca 2017.

 

__________________________________________________

AKTUALIZACJA – 29.03.17

Nowy trailer i plakat.

https://www.youtube.com/watch?v=Ogf2uuTo0LE

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA