search
REKLAMA
News

Sigourney Weaver mówi o tym, dlaczego OBCY – DECYDUJĄCE STARCIE to najlepszy film z serii

Maria Grzybowska

10 marca 2021

REKLAMA

Sigourney Weaver wcieliła się w kultową postać Ellen Ripley w czterech filmach z serii Obcy. Wystąpiła w oryginale Ridleya Scotta , Obcy – 8 pasażer Nostromo (1979), w pierwszym sequelu w reżyserii Jamesa Camerona, Obcy – decydujące starcie (1986) oraz  w dwóch kolejnych kontynuacjach – Obcy 3 (1992) Davida Finchera i Obcy: Przebudzenie (1997) Jean-Pierre’a Jeuneta. Ostatnio aktorka wskazała film Camerona jako swoją ulubioną i w jej opinii najlepszą odsłonę historii Ripley. 

Dziś – kiedy zarówno cztery pierwszy filmy, jak i Ellen Ripley mają status kanonicznych nie tylko w gatunku science fiction, ale też w kinie w ogóle –  trudno wyobrazić sobie Obcego bez bohaterki granej przez Weaver. Ripley należy do znakomitej grupy postaci kobiecych, które wyprzedziły swój czas i złamały wszelkie stereotypy, po czasie zyskując dzięki temu status kultowych. To bez wątpienia jedna z najlepiej napisanych bohaterek w historii kina, a o mały włos byłaby mężczyzną. Ridley Scott zdradził podczas jednego z wywiadów, że pierwotnie miał na myśli postać męską, a pomysłodawcą odwrócenia płci był ówczesny prezes studia 20th Century Fox, Alan Ladd Jr. Gdyby nie on, seria Obcy prawdopodobnie nie odcisnęłaby aż takiego piętna w dziejach kina. Kariera Sigourney Weaver też z pewnością potoczyłaby się inaczej. Podczas rozmowy dla portalu Collider aktorka wskazała Obcego – decydujące starcie Camerona jako swoją ulubioną część serii argumentując, że podróż bohaterki w tym filmie była dla niej najbardziej satysfakcjonująca.

Obcy
“Obcy – decydujące starcie” (1986), reż. James Cameron

Obcy – decydujące starcie miał najlepiej skonstruowaną historię postaci, ponieważ Jim [Cameron] mam wspaniałe poczucie struktury opowiadania. Wyrwał tę bohaterkę z hiper-snu, (…) wygnał ją w otchłań, gdzie nikt jej wierzy i jej rodzina nie żyje. Uwarunkowanie Ripley w Decydującym starciu i to, co potem mimo wszystko robi i to, że odnajduje nową rodzinę na koniec – struktura tej historii była dla mnie złotem. (…) Łuk postaci był świetny. W tym sensie, drugi [film] jest pod kątem Ripley najbardziej satysfakcjonujący.

W ramach franczyzy powstały jeszcze oczywiście crossovery – Obcy kontra Predator  i Obcy kontra Predator 2 (2004 i 2007), a także sam Ridley Scott powrócił do serii z kolejnymi kontynuacjami: Prometeuszem i Obcym. Przymierze (2012 i 2017).  Wszystkie bez udziału Seagurney Weaver. Jednak od lat krążą też pogłoski, że Scott rozważa część piątą do oryginalnej tetralogii, gdzie moglibyśmy mieć okazję ponownie zobaczyć Weaver w roli Ellen Ripley.

Poniżej krótka analiza ewolucji postaci Ripley w filmie Camerona.

 

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA