search
REKLAMA
News

Serial PRZYJACIELE ocenzurowany w chińskich serwisach streamingowych. Wycięto m.in. wątek lesbijski

“Przyjaciele” ocenzurowali zostali w kilku serwisach streamingowych.

Łukasz Budnik

13 lutego 2022

friends 1
REKLAMA

Niedawno głośno było o przypadku ocenzurowania Fight Clubu w chińskim serwisie streamingowym; oryginalne zakończenie filmu zostało usunięte, a w zamian pokazano planszę informującą, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów (inaczej niż w scenariuszu). Po kontrowersjach w sieci przywrócono oryginalną scenę. Teraz do sieci trafiły informacje, że cenzura nie ominęła także odcinków serialu Przyjaciele.

Kultowy sitcom trafił na streamingowe platformy Tencent, BiliBili, iQiyi oraz Youku. Widzowie zauważyli, że usunięto sceny uwzględniające byłą żonę Rossa, Carol (jak również rozmowy innych bohaterów na jej temat), która na początku serialu wchodzi w lesbijski związek. Wycięta została także scena, w której Chandler i Joey dają sobie całusa, jak również wzmianki na temat seksualnych czynności; przykładowo, gdy Ross mówi o tym, że kobiety mogą przeżywać wielokrotne orgazmy, w chińskich napisach czytamy o “nieskończonym plotkowaniu”.


W zeszłym roku w Chinach ocenzurowano też program Przyjaciele: Spotkanie po latach. Usunięto sceny z udziałem koreańskiego zespołu BTS (kilkanaście sekund, w czasie których członkowie grupy opowiadają o pozytywnym efekcie, jaki wywołał serial) oraz Lady Gagi i Justina Biebera. Wszystkie powyższe gwiazdy w jakiś sposób naraziły się Chinom w przeszłości. Ocenzurowane zostały też wypowiedzi osób LGBT, które mówią o swojej miłości do serialu.

Ocenzurowanie fragmentów serialu jest krytykowane przez widzów w mediach społecznościowych.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA