search
REKLAMA
News

PIOTRUŚ PAN, DUMBO i inne filmy DISNEYA niedostępne dla dzieci poniżej 7 lat. Powodem szkodliwe stereotypy

Łukasz Budnik

27 stycznia 2021

REKLAMA

W zeszłym roku głośno było o przypadku Przeminęło z wiatrem, które zniknęło z biblioteki HBO Max ze względu na treści postrzegane dziś jako rasistowskie i zostało przywrócone po czasie z odpowiednim wstępem. Podobną strategię obrał jakiś czas później Disney, który na Disney+ poprzedził kilka filmów trwającą 12 sekund informacją o tym, że zawierają treści postrzegane dziś jako nieodpowiednie. Teraz firma poczyniła kolejny krok.

Dumbo, Piotruś Pan, Szwajcarska rodzina Robinsonów oraz Aryskotraci to filmy, które zostały na Disney+ zdjęte z profili przeznaczonych dla dzieci poniżej 7 lat – można je teraz obejrzeć wyłącznie mając konto dorosłej osoby. W wyjaśnieniu Disney+ czytamy:

(…) Te stereotypy były złe wtedy i są złe teraz. Zamiast usuwać te treści, pragniemy odnotować ich krzywdzący wpływ, wyciągnąć z tego wnioski i rozpocząć dyskusję, aby wspólnie zbudować inkluzywną przyszłość. (…)

Dumbo Disney

Argumentacja Disneya dotycząca konkretnych filmów mówi o tym, że:

  • w Dumbo postaci kruków parodiują osoby czarnoskóre;
  • w Aryskotratach postać jednego z kotów to karykatura Azjaty; ma na przykład skośne oczy i duże zęby;
  • w Piotrusiu Panie rdzenni Amerykanie nazywane są “czerwonoskórymi”, mówią niezrozumiale i są przedstawieni w sposób, który nie oddaje ich tradycji,
  • w Szwajcarskiej rodzinie Robinsonów piraci pojawiający się w filmie to zobrazowanie stereotypów na temat mieszkańców Bliskiego Wschodu i Azji.

Ostrzeżenie pojawiają się jeszcze przed Zakochanym kundlem (tu także postaci kotów są karykaturą Azjatów) oraz Księgą dżungli (małpa Louie wykorzystuje stereotypy dotyczące czarnoskórych)

Podobną strategię obrało swego czasu także Warner Bros., które umieściło podobne ostrzeżenie przed krótkometrażowymi animacjami z cyklu Zwariowane melodie.

Czy według was ograniczenie dostępu dzieciom do powyższych tytułów to słuszny ruch Disneya?

źródło: MovieWeb

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA