search
REKLAMA
News

OSCARY 2021 przesunięte na późniejszy termin

Łukasz Budnik

15 czerwca 2020

REKLAMA

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na przemysł filmowy – prace na planie nadchodzącym produkcji zostały zawieszone, a zaplanowane wcześniej premiery przesunięte lub odwołane. W związku z zaistniałą sytuacją kilka tygodni temu Amerykańska Akademia Filmowa tymczasowo zmieniła regulamin przyznawania Oscarów. Tymczasem “Variety” poinformowało, że zaplanowana na 28.02.2021 ceremonia nie odbędzie się w terminie.

Nowa data została wyznaczona na 25 kwietnia 2021 roku. Przedstawiciele Akademii wyrazili nadzieję, że dłuższy czas na zgłoszenie filmu do walki o statuetki da twórcom możliwość ukończenia ich dzieł i pokazania ich widzom bez bycia poszkodowanym przez coś, czego nie można kontrolować. Filmy pełnometrażowe można zgłaszać do 28 lutego 2021 roku, zaś animacje, dokumenty i krótkometrażówki – do 1 grudnia 2020. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie zostanie odbędzie się ceremonia rozdania nagród – jej organizatorzy chcą przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo.

Kilka tygodni temu Akademia wprowadziła pewne zmiany w regulaminie. Dotychczas filmy które miały kandydować do otrzymania statuetki musiały być pokazywane w kinach co najmniej trzy razy dziennie przez tydzień. Obecnie niektóre produkcje trafiają bezpośrednio na VOD, zatem Akademia zmieniła ten przepis. Teraz kandydować do Oscara mogą także filmy, które trafiły do serwisów streamingowych, pod warunkiem, że w ciągu 60 dni od premiery udostępnione zostaną również na zamkniętej platformie Academy Screening Room. Gdy wszystkie kina zostaną już otwarte, zasada wyświetlania filmu przez tydzień będzie obowiązywać też w innych miastach, niż tylko Los Angeles. Dziś pisaliśmy też o tym, że od 2022 roku w filmach będzie musiała być pokazana różnorodność rasowa. 

Akademia wprowadziła także modyfikacje w kategoriach dźwiękowych. Dotychczas osobne statuetki przyznawane były za dźwięk i montaż dźwięku, teraz jednak kategorie te zostaną połączone w jedną, za  szczególne osiągnięcia na tym polu. Członkowie Akademii będą mogli też wstępnie głosować na filmy międzynarodowe za pomocą wspomnianej wyżej platformy ASR, o ile wcześniej je obejrzą. Przestaną też być wysyłane DVD screenery, a oglądanie filmów ma odbywać się online.

To czwarty przypadek przełożenia terminu rozdania Oscarów – wcześniej zdarzyło się to w 1938, 1968 i 1981 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA