search
REKLAMA
News

Mute – nowy film Duncana Jonesa – są już pierwsze zdjęcia! (aktualizacja 10.01.2017)

Jakub Piwoński

11 stycznia 2017

REKLAMA

Ciekawi was, jaki, po Warcrafcie, będzie kolejny film Duncana Jonesa? Od jakiegoś czasu znane są szczegóły. Syn Davida Bowie najwyraźniej pragnie odpocząć od wysokobudżetowych widowisk i stworzyć coś skromniejszego… acz nie mniej plastycznego. I wiele wskazuje na to, że wyjdzie mu to na dobre.

dark-horse-presents-duncan-jones-glenn-fabry-mute-sdcc2013

Mute – bo tak brzmi tytuł projektu – będzie osadzony w ulubionym sosie gatunkowym reżysera, czyli w science fiction, doprawionym jednak nutką kina noir. Tak przynajmniej sugeruje zarys fabuły. W filmie przeniesiemy się w czasie o czterdzieści lat do przodu. Akcja osadzona zostanie w futurystycznym Berlinie, funkcjonującym w etnicznych i kulturowych podziałach. Główny bohater, niejaki Leo Beiler, niemy barman, poszukuje bliskiej mu kobiety, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Prywatne śledztwo wkrótce zaprowadzi go w wyjątkowo ciemne rejony miasta, gdzie zdany będzie tylko na siebie.

By zachęcić producentów do „kupna” projektu, Jones najpierw przygotował szereg szkiców koncepcyjnych w formie komiksu. Jeśli chodzi o klimat filmu, to widoczne mają być inspiracje Łowcą androidów. W wypadku Mute najistotniejsze jest jednak to, że film ma być duchową kontynuacją Moon (pamiętnego pełnometrażowego debiutu reżysera z 2011), gdyż akcja  w tym samym świecie. Oba filmy mają wchodzić w skład trylogii, którą dopełnić ma tajemnicza część trzecia, do której podobno powstał już scenariusz. A o niej, bazując na wywiadach z reżyserem, wiadomo na razie tyle, że historia dla odmiany będzie prowadzona kobiecą postacią.

first-concept-art-from-duncan-jones-mute

Wracając do Mute: muzykę do filmu najprawdopodobniej napisze Clint Mansell – spec od ambientowych brzmień – z którym reżyser pracował także przy okazji Moon. Z kolei obsada filmu na razie składa się jedynie z dwóch, ale jakże znanych nazwisk. Główną rolę zagra Alexander Skarsgård, a wtórować mu będzie Paul Rudd. Choć nie zostało to jeszcze potwierdzone, do projektu zaangażowany ma zostać także Sam Rockwell, czyli odtwórca głównej postaci z Moon. Aktorzy mieli ostatnio okazje wejść po raz pierwszy na plan – 28 września rozpoczęły się zdjęcia do filmu. Premiera? Bliżej nieokreślona przyszłość roku 2017.

I na koniec jeszcze jedna, kluczowa wiadomość. Otóż wszystko wskazuje na to, że nie będzie nam dane obejrzeć filmu w kinie. A to dlatego, że jego dystrybucją zajmie się Netflix, który ostatnio sporo działa w materii pełnometrażowych widowisk. Nowy film Jonesa z pewnością przyniesie platformie sporo rozgłosu.

mute-cast

382

_____________________________________________________________________________

aktualizacja 10.01.2017

Zobaczcie pierwsze zdjęcia z planu Mute. Widać na nich aktorów (Paul Rudd, Alexander Skarsgård i Justin Theroux) w ich ekranowych wcieleniach.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA