search
REKLAMA
News

Nie żyje YAPHET KOTTO. Grał w “Obcym – ósmym pasażerze Nostromo” i był przeciwnikiem Bonda

Łukasz Budnik

16 marca 2021

REKLAMA

W wieku 81 lat zmarł Yaphet Kotto, emerytowany już aktor, którego od 2008 roku nie oglądaliśmy na wielkich ekranach. O śmierci poinformowała jego żona Tessie Sinahon, pisząc na Facebooku, że choć Kotto grywał w filmach postaci złoczyńców, w życiu był prawdziwym bohaterem.

Kotto urodził się 15 listopada 1939 roku.  W swojej autobiografii twierdził, że jego ojciec był koronnym księciem Kamerunu. Swoją karierę aktorską rozpoczynał od występów na scenie, m.in. w sztuce Otello, pojawiał się też na Broadwayu. Karierę aktorską rozpoczął od filmu Czworo z Teksasu z 1963 roku (nie został tam jednak uwzględniony w napisach). W Żyj i pozwól umrzeć wcielił się w antagonistę Bonda (granego przez Rogera Moore’a), z kolei w Obcym – ósmym pasażerze Nostromo zagrał Dennisa Parkera. Oglądaliśmy go też w takich produkcjach, jak Uciekinier, Freddy nie żyje: Koniec koszmaru, Drużyna A oraz Prawo i porządek, gdzie zagrał swoją ostatnią rolę.

Aktor łącznie pojawił się w ponad 100 produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA