search
REKLAMA
News

Nie żyje NICHELLE NICOLS, porucznik Uhura z oryginalnego “Star Treka”

Nichelle Nicols miała 89 lat.

Łukasz Budnik

1 sierpnia 2022

REKLAMA

Jak przekazały amerykańskie media, w wieku 89 lat zmarła Nichelle Nichols, aktorka, która zasłynęła rolą porucznik Nyoty Uhury w oryginalnym Star Treku i późniejszych filmach. Informację tę potwierdził Gilbert Bell, agent Nichols, jak również jej syn. Nie znamy przyczyny śmierci.

Nichols urodziła się 28 grudnia 1932, a karierę rozpoczynała jako piosenkarka, występując na przykład w zespole Duke’a Ellingtona. Była także modelką i grała w musicalach. Wydała dwa albumy. Nim zagrała w Star Treku, pojawiła się w takich produkcjach, jak The Lieutenant, Doctor, You’ve Got To Be Kidding oraz Mister Buddwing. Miała wątpliwości, czy przyjąć rolę w Star Treku, jako że jej rola w pierwszym sezonie była niewielka. Zgodziła się ostatecznie po rozmowie z Martinem Lutherem Kingiem, który wyjaśnił jej, jak ważny będzie to ruch dla młodych, czarnoskórych kobiet. Historyczny okazał się ekranowy pocałunek Uhury z kapitanem Kirkiem granym przez Williama Shatnera, jeden z pierwszych międzyrasowych pokazanych na ekranie. Nichols powtórzyła rolę Uhury w filmach pełnometrażowych, jak również w serialu animowanym.

Pracowała także z NASA przy projekcie, którego celem było zachęcenie do pracy w agencji kosmicznej kobiet oraz osób należących do mniejszości etnicznych. Na jej cześć nazwano jedną z planetoid.

Żal z powodu śmierci aktorki wyrazili m.in. J.J. Abrams, Stephen King i właśnie NASA.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA