search
REKLAMA
News

JULIETTE BINOCHE i JANE FONDA wspierają protesty Polek. “Nigdy więcej!”

Łukasz Budnik

30 października 2020

REKLAMA

Zeszłotygodniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego orzekający, że prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu jest niezgodne z Konstytucją wywołał falę gwałtownych protestów w całej Polsce. Właśnie w tym momencie w miastach trwają kolejne strajki, na czele z Warszawą, gdzie zebrały się dziesiątki tysięcy ludzi. Akcję wsparło i nagłośniło już kilka znanych gwiazd ze świata kina i muzyki, w tym Miley Cyrus, Dua Lipa i Patti Smith. Dołączyły do nich także Juliette Binoche oraz Jane Fonda.

Binoche, która sama ma polskie korzenie (jej mama pochodzi z Częstochowy), napisała post na swoim instagramowym profilu.

Ile czasu zajmie zrozumienie, że prawa przeciwko aborcji są koszmarem dla kobiet i ich zdrowia? Słyszałam mnóstwo strasznych historii od mojej rodziny i przyjaciół, którzy przeszli przez takie sytuacje. Nigdy więcej!

Z kolei Jane Fonda wyraziła swoje wsparcie w korespondencji z redaktor naczelną magazynu Pismo, Magdaleną Kicińską. Oto fragment jej wiadomości w tłumaczeniu przedstawicieli magazynu:

Chylę czoła przed polskimi kobietami i dobrymi mężczyznami, którzy wspierają je w protestach przeciwko odebraniu kobietom prawa do kontrolowania własnego ciała. Żaden rząd, żadna grupa mężczyzn nie ma prawa zmuszać kobiety do rodzenia. Rząd musi trzymać się z dala od decyzji kobiet dotyczących ich ciał. Ale patriarchat jest ranny. Wie, że siła kobiet rośnie i boi się jej. To jest kąsanie zranionej bestii. Niebezpieczne, ale skazane na porażkę. Bądźcie silne. Przesyłam miłość i wyrazy podziwu ze Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy z Wami!

Tutaj znajdziecie oryginalny post magazynu Pismo.

Wypowiedzi obu pań wzbudziły wiele pozytywnych komentarzy w sieci.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA