search
REKLAMA
News

JAMES GUNN i jego TOP 5 filmów na podstawie komiksów. Nie tylko produkcje superbohaterskie

Jakie filmy na bazie komiksów najbardziej lubi James Gunn?

Łukasz Budnik

16 maja 2023

REKLAMA

James Gunn ma na koncie już kilka produkcji opartych na komiksach (jedną z nich, Strażników Galaktyki vol. 3, wciąż możemy oglądać w kinach), a już w styczniu 2024 roku wejdzie na plan kolejnej, Superman: Legacy. W nowym materiale GQ reżyser opowiada, które adaptacje komiksów lubi najbardziej.

Lista Gunna przedstawia się następująco:

5. Deadpool – reżyser zachwala to, jak dobrze film przenosi na ekran cechy charakterystyczne dla materiału źródłowego (m.in. łamanie czwartej ściany), jednocześnie mając więcej serca. Komplementuje też Ryana Reynoldsa w roli tytułowej.

4. Oldboy – Gunn zauważa, że słynny film jest adaptacją mangi i określa go kolorowym, obrzydliwym, lecz także pięknym i szokującym. Twórca wyróżnia scenę walki w korytarzu i określa ją jako swoją inspirację.

3. Historia przemocy – kolejna adaptacja komiksu, który nie opowiada o superbohaterach. Gunn chwali film Davida Cronenberga i nazywa go emocjonalnym, pełnym pasji i świetnie zrealizowanym. Podkreśla też, że jako całość Historia przemocy nie jest prowadzona jako film akcji, ale poszczególne sekwencje są znakomicie przemyślane. Reżyser skomplementował ponadto scenę seksu na schodach.

2. Superman – Gunn stwierdza, że film Richarda Donnera zmienił jego życie, gdy obejrzał go jako dziecko. Reżyser podkreśla w materiale, że w interpretacji Reeve’a jednym z najlepszych elementów jest radość Supermana i fakt, że cieszy go możliwość pomocy ludziom. Gunn pochwalił też scenografie.

1. Spider-Man Uniwersum – nagrodzona Oscarem animacja Sony to ulubiony film superbohaterski Gunna, który według niego ma nic, czemu można by było coś zarzucić. Reżyser zachwyca się tym, jak twórcy wybrnęli z konceptu multiwersum i stwierdza, że animacja była dla niego spełnieniem marzeń jako fana Spider-Mana i stanowi dla niego inspirację.

Poza topką Gunn wymienił też m.in. Spider-Mana: HomecomingV jak Vendetta oraz Deadpoola 2.

Pełny materiał zobaczycie poniżej:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA