search
REKLAMA
News

DIUNA. Reżyser widowiska science fiction opowiada o projektowaniu CZERWI

Łukasz Budnik

19 maja 2020

REKLAMA

W ostatnich tygodniach z ust kinomanów nie schodzi Diuna, nadchodzące widowisko science fiction w reżyserii Denisa Villeneuve, które ma trafić na ekrany 18 grudnia tego roku. Pokazano już łącznie garść zdjęć promocyjnych, a sam twórca opowiadał co nieco o filmie. Tym razem dowiedzieliśmy się, w jaki sposób ekipa filmowa podeszła do projektowania czerwi pustyni.

W powieści Franka Herberta czerwie to stwory, który z wyglądu przypominają pierścienice, są jednak gigantyczne – mogą mierzyć nawet ponad 400 metrów długości i mieć 40 metrów średnicy. Po planecie Arrakis przemieszczają się głównie pod ziemią, jednak plemię Fremenów potrafi wykorzystywać je jako środek transportu, zaś zęby czerwi wykorzystywane są jako święte oręże, krysnoże. Ich istnienie to tajemnica – gdy ktoś je zobaczy, musi uzyskać pozwolenie Fremenów aby opuścić Arrakis. Oto, co Villeneuve powiedział magazynowi Empire na temat powstawania ich filmowej wersji:

Rozmawialiśmy o każdym możliwym detalu, który urzeczywistniłby taką bestię, od tekstury skóry, przez sposób, w jaki otwiera usta, aż do systemu w jaki spożywa jedzenie w piasku. Zaprojektowanie ich i znalezienie odpowiedniego kształtu, który wyglądałby na prehistoryczny, zajęło nam cały rok.

Arrakis, znana też jako tytułowa Diuna, to najważniejsza planeta w świecie Herberta. Znajdują się tam złoża melanżu, substancji która wydłuża ludzkie życie i umożliwia ponadwymiarowe podróże. Na Diunę przybywa książę Leto I Atryda wraz z lady Jessiką i synem Paulem oraz ich armią – wkrótce bohaterowie natykają się na Fremenów.

W filmie Villeneuve’a występują Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson, Dave Bautista, Javier Bardem, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, Josh Brolin oraz Oscar Isaac.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA