Akcja partnerska

TERRA ITALIANA 2017. Program nowego Festiwalu Kina Włoskiego

Autor: Berenika Kochan
opublikowano

W poświąteczny kwietniowy weekend „tutte le strade portano a Varsavia”. Czyli, parafrazując znane włoskie przysłowie, wszystkie drogi prowadzić będą do Warszawy. Dokładniej do położonego przy ulicy Marszałkowskiej Kina Luna, gdzie odbędzie się pierwszy Terra Italiana – Festiwal Kina Włoskiego.

W czym tkwi wyjątkowość tego wydarzenia? Uczestnicy będą mogli porozmawiać z każdym (z oczywistych powodów,  prócz Pier Paolo Pasoliniego, wyjątkowego i kontrowersyjnego twórcy) z reżyserów prezentowanych na festiwalu dzieł.

W czwartek 20.04. festiwal otworzy komediodramat Te dni w reżyserii Giuseppe Picconiego. Na początek jednak widzowie przypomną sobie jego najbardziej przełomowy film o nietypowej współpracy biznesmena z siostrą zakonną, Nie z tego świata. Premierowy seans poprzedzi spotkanie z reżyserem.

Piątek z kolei zostanie w całości poświęcony tragicznie zmarłemu Pasoliniemu, jednemu z najwybitniejszych twórców włoskiego kina. Uczestnicy festiwalu obejrzą krótkometrażową produkcję Twaróg, a następnie dokumentalną Wizję lokalną w Palestynie do Ewangelii Św. Mateusza. O Pasolinim opowiedzą osoby związane bezpośrednio z jego twórczością. Kompozytor muzyki do Ewangelii wg św. Mateusza Luis Bacalov, odtwórca roli apostoła Jana Giacomo Morante oraz krytyk filmowy, przyjaciel Pasoliniego, Virgilio Fantuzzi. Dzień zakończy się premierą dzieła niezwykłego: opowiadającej o życiu Jezusa Chrystusa, nominowanej w 1967 do trzech Oscarów Ewangelii wg św. Mateusza. Pasolini przedstawił proroka jako rewolucjonistę (myślał o obsadzeniu w tej roli Jacka Kerouaca lub Allena Ginsberga) w otoczeniu niezwykle realistycznym, nie zaś wygładzonym i upiększonym, jak na tamte czasy przystało. Dyskusje wokół filmu z perspektywy czasu z pewnością będą wciągające.

Sobota 21.04. to czas na pierwszą w Polsce retrospektywę dzieł Francesco Patierno. Twórcy, który poprzez swoje filmy stara się oddać złożonego ducha współczesnych Włoch. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć cztery z nich: zasługującego na szczególne uznanie Ojca rodziny, komediową Historię nie z tej ziemi, dokumentalną Wojnę wulkanów i lekkich Szczęśliwców. Z reżyserem będzie można porozmawiać między seansami lub w trakcie dłuższego spotkania przed pokazem ostatniego filmu.

Niedziela to czas wielu twórców. Ekranem i sceną w trakcie spotkań pod szyldem „Przyszłość włoskiego kina” podzielą się Matteo Oleotto (Mój kuzyn Zoran) i Duccio Charini (Cierpienia młodego Edoardo) – twórcy lekkich fabularnie, acz skłaniających do refleksji dramatów, jak również Laura Bispuri (Zaprzysiężona dziewica z Albą Rohrwacher, która pojawiła się niedawno w świetnym Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie) i Irene Dionisio (To, co zostało, dramat z 2016 roku).

Jesteś pasjonatem kina włoskiego, europejskiego? Chcesz dowiedzieć się więcej o klasyku Pasolinim? A może interesuje Cię włoski język i kultura? Zapraszamy!

Oto pełny program festiwalu:

czwartek 20.04
WŁOSKIE SPOJRZENIE – GIUSEPPE PICCIONI    

17:30 – Fuori dal mondo / Nie z tego świata (dramat, 1998, reż. Giuseppe Piccioni, 100 min)
19:15 – Spotkanie z reżyserem – Giuseppe Piccioni        
20:30 – Questi giorni / Te dni (komedia/dramat, 2016, reż. Giuseppe Piccioni, 120 min)

 

piątek 21.04
HISTORIA I TEMATY WŁOSKIEGO KINA –  PIER PAOLO PASOLINI     

17:30 – La ricotta / Twaróg (dramat, 1963, reż. Pier Paolo Pasolini, 40 min) oraz Sopralluoghi in Palestina / Wizja lokalna w Palestynie do Ewangelii Św. Mateusza (dokument, 1964, reż. Pier Paolo Pasolini, 55 min)
19:15 – Spotkanie z twórcami: Luis Bacalov – kompozytor, Giacomo Morante – aktor, Virgilio Fantuzzi – krytyk filmowy     
20:15 – Il vangelo secondo Matteo / Ewangelia wg. Św. Mateusza (dramat biblijny, 1964, reż. Pier Paolo Pasolini, 142 min)

 

sobota 22.04
PORTRET WŁOSKIEGO KINA – FRANCESCO PATIERNO    

14:30 – Pater familias / Ojciec rodziny (dramat, 2002, reż. Francesco Patierno, 90 min)
16:15 – Cose dell’altro mondo / Historia nie z tej ziemi (komedia, 2011, reż. Francesco Patierno, 90 min)
18:00 – La guerra dei vulcani / Wojna wulkanów (dokument, 2012, reż. Francesco Patierno, 58 min)
19:00 – Spotkanie z reżyserem – Francesco Patierno    
20:15 – La gente che sta bene / Szczęśliwcy (komedia, 2013, reż. Francesco Patierno, 105 min)

 

niedziela 23.04
PRZYSZŁOŚĆ WŁOSKIEGO KINA – 4 REŻYSERÓW        

13:00 – Zoran, il mio nipote scemo / Mój kuzyn Zoran (komedia, 2013, reż. Matteo Oleotto, 106 min)
15:00 – Short Skin / Cierpienia młodego Edoardo (komedia, 2014, reż. Duccio Charini, 83 min)
16:30 – Spotkanie z reżyserami:  Matteo Oleotto, Duccio Charini 
18:00 – Vergine giurata / Zaprzysiężona dziewica (dramat, 2015, reż. Laura Bispuri, 90 min)
19:30 – Le ultime cose / To, co zostało (dramat, 2016, reż. Irene Dionisio, 85 min)
21:00 – Spotkanie z reżyserami:  Laura Bispuri, Irene Dionisio  

Ostatnio dodane