search
REKLAMA
Zestawienie

ZNANI AKTORZY o NIEZNANYCH NAZWISKACH. Część pierwsza

Dawid Konieczka

12 sierpnia 2018

jennifer coolidge 1
REKLAMA

Znacie to uczucie, gdy chcecie powiedzieć znajomym o jakimś aktorze lub aktorce, ale kompletnie nie pamiętacie, jak się nazywa? Macie twarz przed oczyma, ale nazwisko to nadal enigma. Wtedy zaczynają się próby naprowadzenia rozmówcy i samego siebie na konkretną osobę: „No ta, którą grał w tym i w tym” albo „Kojarzysz, taki facet z wielkim nosem, zawsze gra Rosjan”. I tak dalej, i tak dalej. Jest wielu ludzi kina, których często oglądamy na drugim planie, czasem w epizodycznych rolach i doskonale kojarzymy ich z wyglądu, ale nie mamy pojęcia, jak się nazywają. Przed wami pierwsza część zestawienia znanych aktorów i aktorek, których personalia zwykle nie są już tak oczywiste. Być może po tym tekście któreś nazwisko lepiej zapadnie wam w pamięć.

Christopher McDonald

To jeden z tych aktorów, których często oglądamy na ekranie w rolach antagonistów. McDonald pojawił się w wielu filmach komediowych, lecz ma na swoim koncie również poważniejsze produkcje. Aktor wystąpił choćby w Requiem dla snu, Thelmie i Louise, Quiz Show, Broken Flowers oraz Przebudzeniu. Wśród lżejszych tytułów wymienić można Farciarza Gilmore’a, Superhero czy dwie części serii American Pie. Co ciekawe, w tych ostatnich wcielił się w rolę członka rodziny Stiflerów, do którego „należała” również inna osoba z tego zestawienia, Jennifer Coolidge. Christopher McDonald ma w swojej filmografii mnóstwo gościnnych występów w serialach, czy to aktorskich, czy dubbingowych, takich jak Zakazane imperium, Wzór, Rodzina Soprano, Zwyczajny serial i Liga Sprawiedliwych. Aktor szczególnie miło wspomina udzielanie głosu w animacjach DC, gdyż jest wielkim fanem Supermana.

Kathryn Hahn


Hahn znana jest przede wszystkim z ról w filmach komediowych, choć jej kariera rozpoczęła się od serialu kryminalnego Jordan. Urodzona w Westchester aktorka pojawiła się na drugim planie w kilku solidnych dramatach, jak choćby Droga do szczęścia czy Captain Fantastic, a także horrorze M. Nighta Shyamalana Wizyta. Domeną Amerykanki jest jednak przede wszystkim komedia, choć często granicząca z dramatem. Wystąpiła w wielu humorystycznych produkcjach, jak na przykład Nasz brat idiota, Raj na ziemi, Millerowie czy dwóch częściach Złych mamusiek. Aktorka zyskała szczególne uznanie za sprawą występu w cenionym i nagradzanym serialu Transparent. Rola w produkcji Amazon Studios przyniosła jej nominację do Emmy w 2017 roku. W 2021 roku pojawiła się w WandaVision.

Jan Jurewicz

Chociaż jego nazwisko nie jest specjalnie znane, a jego kariera składa się przede wszystkim z ról epizodycznych, czasem nawet bezimiennych, Jan Jurewicz zawdzięcza swoją rozpoznawalność charakterystycznej fizjonomii. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza ma na swoim koncie ponad sto występów na małym i dużym ekranie. Debiutował w telewizji już pod koniec lat 60., a pierwszy występ w filmie pełnometrażowym miał miejsce w Constansie samego Krzysztofa Zanussiego. Przez lata Jurewicz pojawiał się w wielu bardzo znanych filmach, zapadając widzom w pamięć nawet dzięki bardzo krótkim scenom. Szczecinianina mogliśmy zobaczyć m.in. w Nic śmiesznego, Pieniądze to nie wszystko, Dniu świra, Przesłuchaniu, a nawet Liście Schindlera.

Frances O’Connor

O’Connor to jedna z tych aktorek, które czasem pojawiają się nawet w pierwszoplanowych, wyrazistych rolach, a jej nazwisko i tak nie zapisuje się w pamięci zbyt głęboko. Urodzona w Wielkiej Brytanii Australijka ma na swoim koncie sporo wyróżnień, w tym dwie nominacje do Złotego Globu, jednej Satelity i aż siedem do nagrody Australijskiej Akademii Filmowej (jedną z nich zamieniła na statuetkę). Wśród najbardziej znanych filmów O’Connor znaleźć można takie tytuły jak A.I. Sztuczna inteligencja, Mansfield Park, Obecność 2 oraz Pani Bovary. Aktorkę można było też ujrzeć w dziełach o nieco lżejszym nastroju, takich jak Zakręcony, Bądźmy poważni na serio czy Linia czasu.

Željko Ivanek

Aktor o europejsko brzmiącym nazwisku zawdzięcza je swojemu słowiańskiemu pochodzeniu. Ivanek urodził się bowiem w Lublanie, obecnej stolicy Słowenii. W wieku trzech lat wraz z rodzicami wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zainteresował się aktorstwem. Željko znany jest przede wszystkim z drugoplanowych i epizodycznych ról w serialach. W jego filmografii znaleźć można takie tytuły jak Oz, 24 godziny, Ally McBeal, Kości, Z archiwum X, Ostry dyżur czy Układy — rola w tym ostatnim przyniosła mu nagrodę Emmy. Mogliśmy go oglądać także na wielkim ekranie, m.in. w Trzech billboardach za Ebbing, Missouri, Dogville, Helikopterze w ogniu czy Hannibalu.

Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

W kinie szuka przede wszystkim kreatywności, wieloznaczności i autentycznych emocji, oglądając praktycznie wszystko, co wpadnie mu w ręce. Darzy szczególną sympatią filmy irańskie, science fiction i te, które mówią coś więcej o człowieku. Poza filmami poświęca czas na inną, mniej docenioną sztukę gier wideo, szuka fascynujących książek, ogląda piłkę nożną, nie wyrasta z miłości do paleontologii i zastanawia się, dlaczego świat jest tak dziwny. Próbuje wprowadzać do swojego życia szczyptę ekologii, garść filozofii i jeszcze więcej psychologii.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA