Wersje reżyserskie

AVATAR. Wersja reżyserska

Autor: Rafał Donica
opublikowano

KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU

O Avatarze powiedziano już chyba wszystko i na wszystkie sposoby, zatem zamiast rozpisywać się na temat wielkości tego filmu i jego genialnej strony formalnej, o której wszyscy doskonale wiedzą, proponuję przejść od razu do tego, co interesuje nas najbardziej. Co też James Cameron dodał do swojego największego dzieła, które po raz kolejny przyniosło mu tytuł Króla Świata, i czy dodane sceny były potrzebne?

  • SCENY DODANE/ROZSZERZONE

[Czas: 1-5 minuta]
W tym miejscu dodano prawie 4 minuty nowego materiału. Jake jedzie na wózku przez przejście dla pieszych w futurystycznym mieście. Następnie widzimy Jake’a w jego mieszkaniu, jak siedząc na łóżku zdejmuje spodnie, ukazując wychudzone nogi. W długiej sekwencji w barze Jake rzuca się na wielkiego kolesia, który uderzył swoją dziewczynę i obija mu gębę. Jednak kobieta wcale nie jest mu za to wdzięczna, w efekcie czego nasz bohater zostaje wyrzucony z lokalu przez ochronę, a zaraz za nim wylatuje jego wózek, który ląduje mu na plecach. Jake krzyczy za ochroniarzami: „Na pewno zdajecie sobie sprawę, że właśnie straciliście klienta?”. Po chwili przy leżącym na betonie Jake’u, który wyluzowany podziwia świetlne reklamy i nowoczesny pociąg jadący nad ulicą, pojawia się dwóch panów w garniturach z informacją o śmierci jego brata bliźniaka. Zabierają Jake’a do krematorium. Sekwencja nowych scen kończy się ujęciem twarzy brata bliźniaka ogarniętej płomieniami pieca krematoryjnego, która przemienia się w twarz Jake’a z pierwszych scen normalnej wersji filmu.

[Czas: 7 minuta]
Dodano kilkusekundowe ujęcie wnętrza kabiny promu lecącego na Pandorę. W tym miejscu w normalnej wersji filmu są ujęcia z kremacji zwłok brata Jake’a.

[Czas: 28 minuta]
Podczas lotu nad Pandorą pilot śmigłowca dostrzega stado Sturmbeestów. Wszyscy z zainteresowaniem oglądają wielkie stworzenia, a doktor Grace tłumaczy, z jakich osobników składa się stado. Sturmbeesty pojawią się jeszcze w dwóch nowych scenach pod koniec filmu.

[Czas: 30-32 minuta]
Bohaterowie trafiają na opuszczony budynek szkoły, w której doktor Grace uczyła młodych mieszkańców Pandory języka angielskiego. Jake przepatrując kąty trafia na zawieszony pod sufitem układ planetarny oraz na pandorowy odpowiednik nietoperzy wiszących na belce stropowej. Natrafia też na dziury po kulach w drzwiach, ale pytanie o to, co tu zaszło, pozostaje (na razie) bez odpowiedzi.

[Czas: 47 minuta]
Dodano kilkusekundowe ujęcia, na których Jake biegnie rozanielony przez las i bardzo mu się podoba, że grunt pod jego stopami świeci na fioletowo.

[Czas: 53 minuta]
Nieco wydłużono scenę kolacji przy ognisku. Młody „niebieski” z zainteresowaniem wyciąga rękę w kierunku przybysza. Jake pyta Neytiri o imię, i gdy dowiaduje się, że brzmi ono „Neytiri te Ckaha Mo’at’ite” prosi, aby powtórzyła raz jeszcze, tylko wolniej.

[Czas: 58 minuta]
Doktor Grace bierze z rąk Jake’a cyfrowe zdjęcie Neytiri i zaczyna wspominać, że ona i jej siostra Sylwanin były jej najlepszymi studentkami. Jake żartuje, że z siostrą Neytiri też ma randkę, na co doktor Grace odpowiada, że jej siostra nie żyje.

[Czas: 63 minuta]
Po wylądowaniu śmigłowca Jake wciąż podziwia latające góry Pandory. Słyszymy jego głos, który mówi, że doktor Grace starała się wytłumaczyć mu fenomen latających gór, że w powietrzu utrzymuje je siła magnetyczna związana z nadprzewodnictwem unobtanium.

[Czas: 70 minuta]
W miejsce Jake’a podziwiającego w towarzystwie Neytiri latające zwierzątko wstawiono nocny krajobraz Pandory.

[Czas: 71 minuta]
W tym miejscu umieszczono wyciętą przed chwilą scenkę z latającym zwierzątkiem i rozbudowano ją – Neytiri i Jake biegają po polanie i płoszą kolejne latające istoty, które unoszą się w powietrze i cieszą oczy bohaterów jaskrawym kolorem.

[Czas: 72-75 minuta]
Najdłuższa, obok początkowej, z nowych sekwencji scen. Jake rozmawia z doktor Grace. Pani naukowiec każe mu lepiej się odżywiać, gdyż ciągle traci na wadze i powinien dbać także o swoje „ziemskie” ciało. Jake tłumaczy, że właśnie upolował jakieś zwierzę i je zjadł, oprócz tego wyrywa doktor Grace papierosa i mówi, że dopiero jak ona rzuci to gówno, może mu prawić kazania. Pyta też panią naukowiec, co się wydarzyło w szkole, a ta opowiada mu, że siostra Neytiri, poruszona wycinką drzew, wraz z młodymi wojownikami podpaliła buldożer, za co komandosi ścigali ją pod samą szkołę, gdzie szukała pomocy u doktor Grace, i zastrzelili ją w drzwiach budynku na oczach młodych uczniów. Ci uciekli i już więcej nie wrócili. Doktor Grace z rozżaleniem mówi, że poświęciła szkole 10 lat życia i ciężko przeżyła jej koniec.

[Czas: 78 minuta]
Tuż przed tym, jak bohaterowie wbiegną do jaskini, dodano scenę przelotu Neytiri z przebitką na Jake’a, który pozdrawia ją z uśmiechem na ustach.

Ostatnio dodane