search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Młode wilki

Tekst gościnny

1 stycznia 2012

REKLAMA

Autorem tekstu jest Paweł Łazarowicz.

ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Galapagos
REŻYSERIA: Jarosław ŻamojdaWYSTĄPILI:
Piotr Szwedes
Jarosław Jakimowicz
Jan Nowicki
Jerzy Molga
Alex Murphy
Michelle Cleo Godsey
Wojciech Duryasz
Grzegorz Forysiak

Robert, zdolny i obiecujący uczeń zwany Prymusem, odbiera w nagrodę za wyniki w nauce nowoczesny komputer. Po uroczystej gali jedzie na imprezę, na której wpada w oko kilku młodym przemytnikom, którzy do swojego kolejnego skoku potrzebują nowej twarzy. Prymus dostaje od jednego z przemytników – Cichego – propozycję przejechania samochodem przez granicę. Godząc się, zostaje przez niego wprowadzony w panujące zasady i szybko odkrywa, jak wygląda życie na pełnych obrotach. Po udanej akcji i wykazaniu się zimną krwią oraz perspektywą łatwych pieniędzy, Robert zaczyna coraz bardziej wciągać się w nowy dla niego i fascynujący świat przemytu. Pod wpływem tych czynników decyduje się na kolejne zadania. Młode wilki to film o młodzieży i dla młodzieży. Nie jest to jednak opowieść o słodkich romansach i dorastaniu, ale o przyjaźni i fascynującym młodych ludzi świecie przestępczym. Film, który w latach dziewięćdziesiątych był bardzo na czasie i w którym nawet dziś każdy może znaleźć coś dla siebie. Aktorzy młodego pokolenia plus kilka uznanych gwiazd, miłość, akcja i kultowa już dziś ścieżka dźwiękowa, wykonywana przez Varius Manx, sprawiają, że film ogląda się przyjemnie mimo upływu lat.

ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Jarosław ŻamojdaWYSTĄPILI:
Krzysztof Antkowiak
Anna Mucha
Jarosław Jakimowicz
Jan Nowicki
Jerzy Molga
Zbigniew Suszyński
Paweł Deląg

Szczecin, rok 1994, kilka miesięcy przed wydarzeniami dziejącymi się w pierwszej części. Zarówno biznesmeni, jak i mafia, przewożą z Niemiec duże ilości spirytusu. Jerzy Chmielewski – jeden z przemytników – oraz współpracujący z nim Alex, wynajmują grupę drobnych złodziejaszków ze Szczecina, liczących na łatwy zarobek, którzy decydują się na poprowadzenie konwoju ze spirytusem. Plan ten próbuje pokrzyżować prokurator Bogdan Wielewski. W tym celu decyduje się wyciągnąć z więzienia, niesłusznie oskarżonego o zabójstwo, świetnego motocyklistę – Krzyśka Drozdowskiego, obiecując mu wolność w zamian za pomoc. Zakochana w Krzyśku Ania zgadza się przyłączyć do grupy młodych przemytników i po kryjomu dostarczać wiadomości o nich Wielewskiemu. Ania, podając się za zaginioną siostrę Cichego, wyrusza w niebezpieczną podróż, aby ratować ukochanego. Sequel, a właściwie prequel Młodych wilków. Ci sami bohaterowie, plus kilku nowych, lecz niestety słaba akcja, wątpliwa fabuła, oraz brak klimatu części pierwszej. Film, który został stworzony w oparciu o popularność jedynki, ale pozbawiony wszystkiego, co było w niej najlepsze. Niemniej jednak film można obejrzeć , nie oczekując wiele i traktując go jako lekkie i niewymagające kino. Warto również zobaczyć Annę Muchę, która jako młoda aktorka prezentowała się na ekranie dużo lepiej niż obecnie.

CIEKAWOSTKI:

  • Na niemieckiej autostradzie Cichy otrzymuje od policji mandat za szybką jazdę. Jest to niemożliwe, bo w Niemczech nie ma ograniczeń prędkości na autostradach.
  • Pierwszą część kręcono w Warszawie (hotel “Jan III Sobieski”), Międzyzdrojach (hotel “Amber Baltic”) i Szczecinie (Polska).
  • Nagroda za debiut reżyserski – Jarosław Żamojda (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni).
  • Nagroda – Złote Dęby (Chicago, Festiwal Polskich Filmów, 1995).
  • Budżet prequela – 3 miliony złotych.
  • Zdjęcia do drugiej części kręcone były w ponad czterdziestu lokacjach w Międzyzdrojach, Szczecinie i Warszawie od 15 lipca do 30 sierpnia.
  • Jarosław Żamojda, aby upewnić się co do słuszności swojego wyboru Anny Muchy na główną rolę kobiecą, zaproponował jej prowadzenie młodzieżowego programu “Mixer”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Sporo czasu minęło już od realizacji prequela. Żadne źródła nie zająknęły się przez ten czas w temacie ewentualnej kontynuacji. Wygląda na to, że ominie nas przyjemność obcowania z “młodymi wilkami”. Czy to dobrze, czy źle – oceńcie sami…

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA