Sequele

SEQUELE – Inwazja na USA

Autor: Piotr Żymełka
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Inwazja na USA / Kraj pod ostrzałem
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial / CinePix
REŻYSERIA: Joseph ZitoWYSTĄPILI:
Chuck Norris
Richard Lynch
Alexander Zale
Melissa Prophet
Billy Drago
Alex Colon

Pewien terrorysta o rosyjsko brzmiącym nazwisku Rostov (Richard Lynch) postanawia przejąć kontrolę nad Stanami Zjednoczonymi. W tym celu gromadzi przepotężną armię (tak na oko trzy setki chłopa), wybiera strategiczne (jego zdaniem) cele i rozpoczyna zakrojoną na szeroką skalę inwazję – niszczy domy mieszkalne, atakuje ludzi robiących świąteczne zakupy w centrach handlowych i ogólnie stara się uprzykrzyć wszystkim życie. Na szczęście jest pewna osoba, która przeciwstawia się zbrodniarzowi – to mający z nim od dawna na pieńku, były agent CIA, Matt Hunter (Chuck Norris). Hunter uzbraja się w dwa karabiny UZI i rusza w miasto pokazać Rostovowi kto tu rządzi… Inwazja na USA stanowi jeden z najlepszych tytułów w filmografii Chucka Norrisa. Jednak nie z powodu tego, że jest filmem dobrym, o nie. Po prostu obraz Josepha Zito dostarcza niczym nieskrępowanej rozrywki w starym stylu. Wybuchy, one-linery, strzały, bijatyki – niczego nie brakuje. A całość została zrealizowana w formie (niezamierzonej) parodii, zawiera mnóstwo prawdziwych scen perełek i podlano ją klimatem niezapomnianych 80s. Norris gra tu jak zawsze – małomównego twardziela, który bierze sprawy w swoje ręce i błyskawicznie rozprawia się z czarnymi charakterami. Zdecydowanie idealna propozycja na spotkanie w gronie kumpli. Naiwne? Z pretekstową fabułą? Śmieszne tam, gdzie nie trzeba? Jak najbardziej, ale zabawa gwarantowana.

TYTUŁ POLSKI: Siła pomsty
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Brak
REŻYSERIA: Sam FirstenbergWYSTĄPILI:
Michael Dudikoff
Steve James
James Booth
John P. Ryan
Kane Hodder
B. J. Davis
Rick Boyle

Kandydat do senatu, były agent CIA, Larry Richards (Steve James) wchodzi w drogę skrajnie prawicowej organizacji Pentangle, zrzeszającej bogatych przemysłowców i wpływowych polityków. Członkowie stowarzyszenia nękają go, a ponieważ ich groźby nie przynoszą żadnego skutku, postanawiają ostatecznie rozprawić się z Larrym i jego rodziną i organizują zamach podczas mającej się odbyć parady. Plany bandytów krzyżuje Matt Hunter (Michael Dudikoff) najlepszy przyjaciel Larry’ego, stając się tym samym kolejnym celem Pentangle. Hunter nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce będzie musiał wziąć udział w zabójczej grze, stanowiącej ulubioną rozrywkę przestępców – polowaniu na ludzi. Dramatyczna walka o życie rozegra się wśród porastających tereny bagienne lasów… Siła pomsty stanowi bardzo luźną kontynuację Inwazji na USA – właściwie poza nazwiskiem głównego bohatera nie ma nic wspólnego z poprzednikiem. Przynajmniej pod względem fabularnym, bo jeśli chodzi o klimat i walory rozrywkowe, to dostajemy produkcję na podobnym poziomie. Niektóre pomysły scenarzystów potrafią wywołać autentyczne zdziwienie (i wielkiego banana na twarzy) – na przykład przebrania członków Pentangle na czas łowów: od quasi samuraja, poprzez podróbkę Rambo, aż do gościa w stroju sado-maso. Michael Dudikoff dzielnie przejął pałeczkę po Chucku Norrisie i zmiana odtwórcy w ogóle nie razi. Poza tym na plus wypada zaliczyć coś, czego już w dzisiejszym kinie mainstreamowym nie uświadczymy – ci źli są tutaj naprawdę źli i nie starają się być cool za wszelką cenę: strzelają do tłumów, z zimną krwią zabijają kobiety i dzieci. Podobnie, jak część pierwsza, tak i kontynuacja świetnie nadaje się na spotkanie towarzyskie.

CIEKAWOSTKI:

  • Powstała nowelizacja pierwszej części. Jej autorem jest Jason Frost. Książka nie ukazała się w Polsce.
  • Rolę dziennikarki Chuck Norris (współautor scenariusza) chciał przekazać Whoopi Goldberg. Reżyser wyraził dezaprobatę i zatrudnił inną aktorkę – Melissę Prophet.
  • Początkowo Norris miał wystąpić w drugiej części, ale uniemożliwiły mu to inne zobowiązania. Dlatego zatrudniono wschodzącą wówczas gwiazdę kina kopanego – Michaela Dudikoffa.
  • W Izraelu część druga ukazała się jako American Ninja 2 (ze względu na Michaela Dudikoffa, który odtwarzał protagonistę w American Ninja). Na skutek tego, gdy nakręcono prawdziwego American Ninja 2, w Izraelu film nosił tytuł American Ninja 3. Podobnie postąpiono z kolejnymi ogniwami serii.
  • W niemieckiej wersji drugiej części, jeden z członków Pentangle, zamiast „Hitler was right” („Hitler miał rację”), mówi „We are right” („My mamy rację”). Niemcy lubią takie zmiany – podobnie w pierwszym Die Hard terroryści nie pochodzili z Niemiec, a z Europy Wschodniej.
  • Druga część posiada otwarte zakończenie, które sugeruje możliwość powstania sequela. Być może planowano kolejne ogniwo, albo nawet cały cykl o Hunterze, ale słabe recenzje i kiepskie wyniki box office drugiej odsłony sprawiły, że nie ma dalszego ciągu.
  • Pierwsza część zarobiła ponad 17,5 mln $ (w USA, brak danych o wpływach poza Ameryką), przy budżecie 12 mln $. Film był natomiast ogromnym sukcesem, jeśli chodzi o wideotekę domową.
  • Siła pomsty zarobiła ponad 4,5 mln $ (w USA, brak danych o wysokości budżetu i wpływach zagranicznych).
  • Michael Dudikoff i Steve James byli dobrymi kumplami. Poznali się na planie American Ninja i zrobili razem jeszcze dwa filmy (American Ninja 2 i właśnie Avenging Force).
  • Identycznie wygląda współpraca Dudikoffa i reżysera Sama Firstenberga.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Jeśli nie powstała w latach osiemdziesiątych, to wątpliwe jest, że nastąpi to teraz. Chuck Norris już nie gra w filmach, a Michael Dudikoff realizuje się w mało znanych produkcjach. Niewykluczone jednak, że ktoś wpadnie na pomysł remake’u.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane