Sequele

SEQUELE – Babe

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Babe: Świnka z Klasą
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI, Imperial
REŻYSERIA: Chris Noonan
WYSTĄPILI:

Christine Cavanaugh (głos)
James Cromwell
Magda Szubanski
Zoe Burton
Paul Goddard
Hugo Weaving (głos)
Danny Mann (głos)

Farmer Arthur Hogget wygrywa na targu małą świnkę. Szczęśliwy przywozi ją na swoją farmę. Świnka bardzo szybko zaskarbia sobie przyjaciół wśród tutejszych zwierzątek. Trafia pod przybrane, matczyne skrzydła do suczki Muchy. Jednym z ulubionych zajęć małej świnki jest podpatrywanie pasterskiego psa Rexa, który pilnuje owiec pana Hoggetta. Babe decyduje się takim psem pasterskim zostać i próbuje swoich sił w tym fachu. Okazuje się, że porozumienie z pilnowanymi do podstawa w tym fachu i farmer Arthur obserwując z ukrycia “pracę” świnki stwierdza, że jest w tym świetna. Decyduje się wystartować z nią w konkursie psów pasterskich, czym wprawia wielu w niemałe zakłopotanie. Przesympatyczne australijskie filmidło dla dużych i małych, pełne niezaprzeczalnego uroku, ciepła i humoru. Historia rozkosznej świnki Babe (rodzaj męski!) mówiącej ludzkim głosem to jeden z najlepszych filmów ze zwierzętami w roli głównej (Lassie niech się schowa). Urzeka zarówno warstwa wizualna, jak i scenariuszowa. Cudownie się bawiłem.

TYTUŁ POLSKI: Babe: Świnka w Mieście
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: George Miller
WYSTĄPILI:

Magda Szubanski
James Cromwell
Mary Stein
Mickey Rooney
Hugo Weaving (głos)
E.G. Daily (głos)
Danny Mann (głos)

Powodując przykry wypadek, podczas którego ucierpiał pan Arthur Hoggett, a tym samym nie mógł prowadzić we wzorowym stanie farmy powodując jej zadłużenie, świnka Babe wraz ze swa panią Esme wyruszają do Metropolii, aby tam zdobyć pieniądze w wystawie zwierząt. Szereg niesprzyjających okoliczności sprawia, że na zawody nie zdążają i lądują w hotelu, którego mieszkańcami sa głównie zwierzęta. Świnka nie bacząc na trudności próbuje znaleźć dla wszystkich zwierząt jedzenie. Niestety, druga część przygód Babe rozczarowuje. Urok, ciepło i humor ustąpił taniemu sentymentalizmowi i historyjce którą – mam wrażenie – “kupią” jedynie dzieciaki. Jako typowa produkcja familijna i tak wyróżnia się starannością wykonania, lecz już zwyczajnie tak nie chwyta za serce. Być może sprawiła to sceneria, niezbyt przychylnej metropolii.

CIEKAWOSTKI:

  • Babe “zagrało” w pierwszym filmie aż 48 świnek.
  • Film “Babe” powstał na podstawie powieści Dicka Kinga-Smitha.
  • Reżyser drugiej części filmu – George Miller – był scenarzystą pierwszej części.
  • Miasto, do którego udaje się świnka wraz ze swą panią, nosi nazwę Metropolis. Co ciekawe, w jednym z ujęć na panoramę miasta możemy w jednym miejscu ujrzeć jednocześnie operę z Sydney, Statuę Wolności z Nowego Jorku, statuę Jezusa Chrystusa z Rio De Janeiro, Most Golden Gate, paryską wieżę Eiffela, napis na wzgórzu “Hollywood” z Los Angeles, londyński Big Ben czy bliźniacze wieże World Trade Center.
  • W dwóch filmach głosu śwince użyczały dwie różne osoby.
  • Psu Rexowi głosu w obu częściach użyczył znany chociażby z trylogii “Matrix” (agent Smith) Hugo Weaving.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic o tym nie słychać..

Tekst z archiwum film.org.pl

 

Ostatnio dodane