search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Zejście

Dawid Karpiński

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Zejście
ROK PRODUKCJI: 2005
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Monolith Films
REŻYSERIA: Neil MarshallWYSTĄPILI:
Shauna Macdonald
Natalie Jackson Mendoza
Alex Reid
Saskia Mulder
MyAnna Buring

W wypadku samochodowym Sarah traci męża i córkę. Rok po tragedii jej koleżanki wynajmują chatkę w leśnej głuszy i organizują wyprawę do okolicznych jaskiń. Tylko tyle można napisać o fabule, która w pewnym momencie zalicza solidny twist, radzę więc unikać zwiastunów i recenzji, (tę na stronie KMFu autorstwa Gr@ila można przeczytać – jest “bezpieczna”) o opisie sequela nie wspominając. Film Marshalla rewelacyjnie trzyma w napięciu udowadniając, że ograne motywy umiejętnie zastosowane nadal działają na widza. Bardzo dobre wrażenie robią zdjęcia, wnętrza jaskiń są idealnie oświetlane, czuć otaczający mrok i ciasnotę. Bohaterki w pewnym momencie rozdzielają się i kamera sprawnie przełącza się na poszczególne grupki, z których każda oświetlona jest inaczej – czy to za pomocą flary, latarki, czy świetlika. Rezultat jest rewelacyjny. Zdecydowanie jeden z najlepszych filmów tego gatunku ostatnich lat.

TYTUŁ POLSKI: Zejście 2
ROK PRODUKCJI: 2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Best Film
REŻYSERIA: Jon HarrisWYSTĄPILI:
Shauna Macdonald
Douglas Hodge
Doug Ballard
Saskia Mulder
Michael J. Reynolds
Anna Skellern

Minęły dwa dni od zaginięcia dziewczyn, prowadzone są intensywne poszukiwania, ale, jak wiadomo z pierwszej części, Juno umyślnie zostawiła fałszywe informacje. Gdy Sarah odnajduje się w zupełnie innym rejonie, miejscowy szeryf nie wie, co z tym fantem zrobić. Ostatecznie postanawia wziąć ze sobą małą grupkę ratowników i zbadać okolicę, po której wałęsała się Sarah. Ta z kolei nie pamięta, co się z nią działo, ale pod przymusem bierze udział w akcji ratunkowej. Druga część powoli się rozkręca aż w końcu zaczyna się… to samo, co w “jedynce”. Skopiowano kilka motywów (kamera termowizyjna zamiast zwykłej, kąpiel w ściekach, a nie w krwistej brei itp.) Najgorsze, że film jest za jasny, wszędzie panuje “filmowa” ciemność (krótko mówiąc widać wszystko). Wystarczyło, że położono ten fundamentalny element i całość robi o wiele mniejsze wrażenie, staje się po prostu zwyczajnym, kolejnym horrorem, który można obejrzeć lub nie. Chwali się zachowanie ciągłości: ta sama melancholijna i niepokojąca muzyka, pojawienie się Sarah i kilka innych rzeczy, których nie mogę zdradzić. Od strony technicznej można powiedzieć, że poziom został utrzymany, chociaż crawlery nie robią już takiego wrażenia jak w The Descent. Doskonałym pomysłem było wprowadzenie dominującego osobnika w stylu samca alfa, szkoda tylko, że zdecydowano się na wątek amnezji. Należy dodać, że film posiada naciągane, na siłę zaskakujące zakończenie.

CIEKAWOSTKI:

  • W stercie kości w pierwszej części można dostrzec wilczą głowę, rekwizyt z poprzedniego filmu Marshalla Dog Soldiers.
  • W trakcie realizacji The Descent żartobliwie przemianowano na “Chicks with Picks”.
  • Wyświetlana w amerykańskich kinach krótsza wersja pierwszej części pozbawiona była ostatniej minuty filmu. Dystrybutorzy tłumaczyli to niechęcią amerykańskich widzów do tak ponurych zakończeń.
  • Część druga ma jedynie rację bytu w przypadku wersji “amerykańskiej”. Role w niej powtórzyły Shauna Macdonald jako Sarah i Natalie Jackson Mendoza jako Juno.
  • Reżyser “jedynki” Neil Marshall został producentem wykonawczym sequela.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Zakończenie delikatnie sugeruje, że temat może być pociągnięty dalej i w trochę innym, nie tak znowu oryginalnym, kierunku. Póki co, nic nie wiadomo na temat trzeciej części.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Dawid Karpiński

REKLAMA