search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Człowiek widmo

Dawid Karpiński

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Człowiek Widmo
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Syrena EG
REŻYSERIA: Paul Verhoeven

WYSTĄPILI: 
Kevin Bacon
Josh Brolin
Rhona Mitra
Elisabeth Shue
Kim Dickens
Greg Grunberg

Paul Verhoeven po raz kolejny dostarczył widzom solidny film science-fiction, tym razem z wyraźnymi naleciałościami horroru. W tajnym ośrodku prowadzone są badania nad niewidzialnością. Specyfik został już opracowany, ale problemem jest przywrócenie obiektu do stanu pierwotnego. Gdy projekt zostaje zagrożony, Sebastian Caine – jeden z naukowców, przeprowadza eksperyment na sobie. Znakomity dreszczowiec, właściwie trudno mu cokolwiek zarzucić. Fabuła jest ciekawa i nie nudzi. Atmosfera zagęszcza się, gdy dawny przyjaciel staje się wrogiem. Nie zawiodły efekty specjalne, ale można było się tego spodziewać biorąc pod uwagę doświadczenie reżysera. W postaci niewidzialnego człowieka tkwi ogromny potencjał, który został dobrze wykorzystany. Jak dotąd w niemal każdym filmie niewidzialni stawali się w końcu wrogami społeczeństwa, tak jest też i tym razem.

TYTUŁ POLSKI: Człowiek Widmo II
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Claudio Fäh

WYSTĄPILI: 
Christian Slater
Peter Facinelli
Laura Regan
David McIlwraith
William MacDonald
Jessica Harmon

Druga część jest odpowiedzią na pytanie, co by było, gdyby niewidzialny człowiek wydostał się na wolność. Jednak scenarzysta postanowił uprzykrzyć życie zawodowemu żołnierzowi, który jest ofiarą eksperymentu. Okazało się, że substancja powoli wyniszcza organizm i zbuntowany obiekt badań jest zmuszony zdobyć substancję odwracającą proces. Droga do celu usiana jest trupami, a do sprawy zostaje wmieszany młody detektyw. Druga część przeznaczona jest na rynek video. Wiadomo jakie pociąga to za sobą konsekwencje: gorsze efekty i średnie aktorstwo. Jednak to nic w porównaniu z kiepską fabułą, która wlecze się niemożliwe. Nigdy bym nie pomyślał, że film o niewidzialnym psychopacie na wolności może się tak dłużyć. Na szczęście pod koniec akcja trochę iskrzy i, mimo kilku nielogiczności, film daje się oglądać, aczkolwiek nie jest to pozycja obowiązkowa.

CIEKAWOSTKI:

 • Niewidzialny człowiek po raz pierwszy pojawił się w noweli H.G. Wellsa wydanej w 1897 roku. Tam też początkowo zrównoważony i wykształcony człowiek zmieniał się w przestępcę.
 • Trójwymiarowy model anatomii Kevina Bacona został przekazany na cele naukowe.
 • Nietypowe pistolety użyte w filmie to wczesne modele broni do paintballu.
 • W rolę gorylicy wcielił się Tom Woodruff Jr. Spec od efektów specjalnych grał także xenomorfy w Aliens, Alien 3 oraz Alien: Ressurection.
 • Zwiastun pierwszej części, ze względu na drastyczny wygląd procesu znikania, nie mógł być emitowany przed filmami dla dzieci.
 • ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) przeprowadziła śledztwo w sprawie zabitego przez Sebastiana psa. Oczywiście udowodniono, że aktor tak naprawdę uśmiercił kukłę, a nie żywe zwierze.
 • W wersji VCD wydanej w Malezji zostały usunięte wszystkie słowa “fuck”.
 • W drugiej części widać ujęcia z pierwszej, są to głównie efekty specjalne widziane w retrospekcji.
 • W gazecie widać zdjęcie zamordowanego lekarza; to Paul Verhoeven, a fotka została zrobiona na planie Starship Troopers.
 • Pewien gość na ulicy krzyczy: “Bekon zabija!” Jak to w filmach bywa, linijka traktująca o niezdrowym odżywianiu ma drugie dno; Bacon to oczywiście nazwisko aktora grającego niewidzialnego w pierwszej części, który rzeczywiście zabijał)
 • Zbuntowany żołnierz w drugiej części nazywa się Griffin, zupełnie jak pierwowzór w książce Wellsa. To nazwisko nosił też niewidzialny człowiek w mega crossoverze Alana Moore’a: Lidze niezwykłych Dżentelmenów (nieudolnie zekranizowanej zresztą). W komiksowym sequelu Ligi… Griffin również stał się zły (przyłączył się do atakujących Marsjan, bowiem fabuła LXG2 opiera się na Wojnie Światów Wellsa).

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Obecnie nic nie wiadomo, ale jeśli powstanie trzecia część, to prawdopodobnie wzorem drugiej ominie kina. Zakończenie sequela jest bardzo obiecujące i myślę, że ciągnąc dalej ten wątek można nakręcić przyzwoity film sensacyjny z domieszką sci-fi.

Tekst z achiwum film.org.pl

 

Avatar

Dawid Karpiński

REKLAMA