search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – 9 1/2 tygodnia

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Dziewięć i Pół Tygodnia
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Adrian Lyne
WYSTĄPILI:

Mickey Rourke
Kim Basinger
Margaret Whitton
David Marguiles
Christine Baranski
Karen Young
William De Acutis
Dwight Weist

Tajemniczy John Gray poznaje pewnego dnia paserkę dzieł sztuki – Elizabeth. Błyskawicznie, znajomość zamienia się w związek, w którym dominującą rolę pełni pożądanie, fizyczna namiętność oraz niekonwencjonalny, szalony, pełen nieprzewidywalności seks. Jednak czy sama miłość fizyczna wystarczy aby związek się utrzymał? Wkrótce pojawiają się komplikacje. W połowie lat 80-tych zeszłego wieku, ten film najbardziej “erotycznego” reżysera w Hollywood narobił sporo szumu. Teraz pewnie nie robi już takiego wrażenia. Jednak na stałe do historii kina weszły sceny tańca niesamowicie elektryzującej Kim Basinger, i zabawy z różnymi artykułami spożywczymi 🙂 Film ogląda się z prawdziwą przyjemnością, bowiem wtedy jeszcze nazwisko Rourke coś znaczyło.

TYTUŁ POLSKI: Następne Dziewięć i Pół Tygodnia
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Anne Goursand
WYSTĄPILI:

Mickey Rourke
Agathe de La Fontaine
Angie Everhart
Steven Berkoff
Dougray Scott
Werner Schreyer
Faisal Attia
Philippe Beglia

Zrozpaczony John, wciąż wspominający Elizabeth, nie mogący się odnaleźć po rozstaniu z nią, wyjeżdża do Paryża. Tam poznaje przyjaciółkę Elizabeth – projektantkę mody o imieniu Lea. Ta wyjawia mu informacje, że Elizabeth wyszła za mąż i wyjechała. John wkrótce nawiązuje kolejny beznadziejny romans z Leą. Dzięki jej znajomemu dowiaduje się o zupełnie innym losie niezapomnianej kochanki. Kompletne nieporozumienie. Film któremu brakuje stylu i namiętności przypisywanej oryginałowi. Rourke, upadły aktor, zagrał aby jakoś nawiązać do wcześniejszych sukcesów ekranowych. Bez powodzenia. Film jest zwyczajnie fatalny i nudny. Między odtwórcami nie czuć tej iskry pożądania. Jeden z gorszych filmów Mickey’a.

TYTUŁ POLSKI: Pierwsze Dziewięć i Pół Tygodnia
ROK PRODUKCJI: 1998
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Alex Wright
WYSTĄPILI:

Paul Mercurio
Clara Bellar
Malcolm McDowell
Frederic Forrest
Anna Jacyszyn
William Keane
Richard Durden
Dennis Burkley

Matt Wade, przystojny i błyskotliwy przedsiębiorca jest coraz bliżej podpisania największego kontraktu w swoim życiu, wartego 5 milionów dolarów. Kontrahentem jest pewien nieprzyjemny, stary biznesman Francois Dubois. Podczas spotkania, Matt poznaje piękną żonę Francoisa – Emily. Ich losy wkrótce się zacieśnią jeszcze bardziej, a klimat Nowego Orleanu bardzo temu sprzyja. Film dorównuje… części drugiej. Jest nudno, smutno i beznadziejnie. Jasnym punktem jest Clara Bellar, a na potępienie zasługuje Malcolm McDowell. Zupełnie nic nie wnoszący film, typowa produkcja klasy B albo i C.

CIEKAWOSTKI:

  • Fabularnie łączą się tylko pierwsze dwa filmy, i w obydwu gra Mickey Rourke. Trzeci film, który, jak wynikałoby z tytułu miałby być prequelem, jest osobną niezależną historią, która została podczepiona pod tytuł z dziewięcioma i pół tygodniami.
  • W trzeciej części wystąpił znakomity aktor angielski Malcolm McDowell, który nie wiedzieć czemu, ostatnio dość często wybiera megagnioty.
  • Poza oryginalnym tytułem, druga część pojawiła się też jako “Love In Paris”, “Another 9 1/2 Weeks”.
  • Ciekawostką jest to, że za każdym razem liczby w tytule pisane były inaczej” “Nine 1/2”, “Nine And A Half” oraz “9 1/2”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nic o tym nie słychać, ale wzorem trzeciego filmu z cyklu, który zapożycza tylko tytuł, może się to wkrótce wydarzyć. Niestety.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

REKLAMA