search
REKLAMA
Zestawienie

NIETYPOWE i mniej znane FILMY idealne na ŚWIĘTA

Przemysław Mudlaff

26 grudnia 2019

REKLAMA

Święta są super! Zapach choinki, znane smaki wigilijnej wieczerzy, radość z ofiarowywania i przyjmowania prezentów oraz liczne seanse ulubionych świątecznych filmów to tylko niektóre stałe elementy domowej bożonarodzeniowej tradycji. Dobrze byłoby jednak czasem coś zmienić. Nie zrozumcie mnie źle. Barszczu, rybki, migoczącego kolorowymi lampkami drzewka i prezentów nie chciałbym niczym zastąpić. Powtarzanie co roku tych samych doskonale znanych filmów świątecznych również jest przyjemne, ale w tej kwestii warto raz na jakiś czas wprowadzić trochę świeżego powietrza. W poniższym zestawieniu znajdziecie przykłady nietypowych i mało znanych tytułów świątecznych lub okołoświątecznych z ostatnich lat. Filmy te będą przy okazji przedstawicielami różnych gatunków, dlatego wierzę, że każdy z was znajdzie tu coś dla siebie.

Kino familijne – Milionerzy (2004), reż. Danny Boyle

Milionerzy to film dość niezwykły, żeby nie napisać dziwny, zarówno w tym zestawieniu, jak i w filmografii Danny’ego Boyle’a. Chociaż jego akcja rozgrywa się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, to nie znajdziecie tu nawet grama śniegu, zaś w samej twórczości Brytyjczyka – jakiegokolwiek innego familijnego dzieła. Nie przeszkodziło to jednak amerykańskiemu portalowi BuzzFeed nazwać Milionerów wielkim zaginionym filmem świątecznym. I wiecie co? Trudno się z tym nie zgodzić. Produkcja Boyle’a z 2004 roku nie idealizuje rzeczywistości, jak mają to w zwyczaju inne, głównie amerykańskie, świąteczne filmy. Co ciekawe, obraz ten został nakręcony w 60 procentach podczas lata. Jest wesoło, smutno, chaotycznie, prawdziwie. A jednak pomimo realizmu Milionerzy są także magiczni. Familijne dzieło twórcy Trainspotting koncentruje się na Damianie (Alex Etel), który po śmierci matki wraz z ojcem i bratem przeprowadza się do Widnes (północna Anglia). Chłopak ma dość specyficzne jak na swój wiek zainteresowania, uwielbia bowiem zaczytywać się w żywotach świętych, których ożywia w wyobraźni, by z nimi rozmawiać. Podczas pogawędki ze świętą Klarą Damian znajduje torbę sportową pełną gotówki – brytyjskich funtów. Opowiada o znalezisku starszemu bratu. Każdy z nich ma inne plany dotyczące wydania fortuny. Muszą się jednak spieszyć, ponieważ już za kilkanaście dni Anglia zmieni walutę na euro, a znalezione pieniądze staną się bezwartościowe. Na domiar złego poprzedni właściciele torby są już na ich tropie.

Milionerzy to ciepły, zabawny i uroczy film o wielkim sercu, który doskonale oddaje ducha Bożego Narodzenia. Traktuje o stratach i zyskach, o posiadaniu i wydawaniu, a także znaczeniu pieniędzy w naszym życiu. Czy dobre uczynki mogą być źródłem większej przyjemności aniżeli nieskrępowany konsumpcjonizm? Cudowne, mało znane kino Boyle’a, którego każdy kinoman powinien skosztować.

Komedia romantyczna – Rodzinny dom wariatów (2005), reż. Thomas Bezucha

Rodzinny dom wariatów nie jest kolejną komedią romantyczną, do jakich przyzwyczaili nas twórcy świątecznych hitów tego gatunku. To raczej dramat przesiąknięty atmosferą świąt z kilkoma zabawnymi i wieloma wzruszającymi momentami. Imponująca obsada produkcji (m.in. Diane Keaton, Craig Nelson, Rachel McAdams, Luke Wilson, Claire Danes) tworzy dysfunkcyjną, zbyt bezpośrednią w kontaktach z obcymi i wyluzowaną rodzinę Stone’ów. Przed niełatwym zadaniem stoi więc sztywna, zapięta w kostium pod szyję Meredith Morton (Sarah Jessica Parker) próbująca wkupić się w łaski familii swojego chłopaka, Everetta Stone’a (Dermot Mulroney) podczas pierwszego spotkania w wigilijną noc.

Chociaż produkcja Bezuchy chwyta się czasem tanich komediowych chwytów, to wciąż jest rozgrzewającą serca, mądrą, intrygującą, świetnie napisaną historią o rodzinnych problemach, miłości i tolerancji.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA