search
REKLAMA
Wpadki

Nie pomoże pirat i czarodziej. Wpadki w filmach z JOHNNYM DEPPEM

Łukasz Budnik

6 grudnia 2020

REKLAMA

Johnny Depp, ze względu na swoje kłopoty prywatne związane ze sprawami sądowymi będącymi pokłosiem związku aktora z Amber Heard, jest ostatnio na ustach wielu fanów kina. Niestety cała batalia ma negatywny wpływ na jego karierę – utracił rolę w Fantastycznych zwierzętach i nie wiadomo, czy jeszcze kiedykolwiek powróci do roli Jacka Sparrowa w Piratach z Karaibów. Depp ma jednak na koncie wiele uznanych produkcji, choć – jak to bywa – ich twórcy nie uniknęli wpadek – im właśnie poświęcimy miejsce w kolejnym odcinku naszego cyklu.

Edward Nożycoręki (1990)

W jednej ze scen Edward postanawia przyciąć krzew z ogrodu, a konkretnie: stworzyć z niego wizerunek dinozaura. Efekt końcowy jest oczywiście imponujący, jednak warto zauważyć, że rzeźba jest wyższa, niż powinna, biorąc pod uwagę pierwotną wysokość krzaka.

Ed Wood (1994)

Nie jest niczym dziwnym, że scenarzyści filmów biograficznych naginają nieco fakty, aby udramatyzować wydarzenia na ekranie, jednak twórcom Eda Wooda przydarzyły się pomyłki, których prawdopodobnie można było uniknąć. W jednej ze scen Ed Wood rozmawia z George’em Weissem, a ten drugi wspomina jego film Chained Girls z 1965 roku – problem w tym, że panowie prowadzą rozmowę w latach 50. Podobna omyłka przytrafiła się w momencie, gdy filmowy Bela Lugosi stwierdza, że ma 74 lata. W rzeczywistości aktor zmarł w wieku 73 lat.

Las Vegas Parano (1998)

Gdy grany przez Benicia del Toro Gonzo wsiada do samolotu, wykonuje taki gest, jak Richard Nixon gdy po raz ostatni opuszczał Biały Dom w roli prezydenta. W domyśle miała być to zapewne parodia, choć wyszło na to, że to Gonzo był pierwszy – Nixon zrezygnował z prezydentury dopiero w 1974 roku, zaś akcja filmu dzieje się trzy lata wcześniej.

Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)

Końcówka filmu. Dzięki pomocy Elizabeth i Willa Jack uniknął śmierci przez powieszenie i triumfalnie powrócił na pokład Czarnej Perły. W załodze słynnego pirata najprawdopodobniej bardzo chciał się znaleźć członek ekipy filmowej, bo przemknął w kadr i zajął sobie miejsce na dalszym planie z jego lewej strony. Niestety, trudno nie zauważyć jego wyróżniającego się kowbojskiego kapelusza i białej koszulki, tak innej od kostiumów obsady. 

Marzyciel (2004)

źródło: Movie mistakes

Typowy błąd montażowy. Gdy grany przez Deppa Barrie wraz z Sylvią i jej synami przemierzają wiejską drogę, jest ona wyraźnie błotnista. Po chwili jednak znika jakikolwiek ślad wilgoci, a droga jest już porządnie uklepana.

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)

Gdy na początku filmu statek tytułowego bohatera – granego właśnie przez Johnny’ego Deppa – pojawia się w Londynie, w tle majaczy słynny Tower Bridge. Most jest z pewnością świetnym uzupełnieniem krajobrazu, z tym że został ukończony w 1894 roku, a więc pół wieku po akcji filmu Burtona.

Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach (2011)

źródło: Movie mistakes

Tym razem przedmiotem wpadki będzie wzrost Jacka Sparrowa. W scenie, w której pirat walczy z przebraną za niego Angelicą, wyraźnie widać, że oboje są tego samego wzrostu (a przynajmniej Depp i dubler Penelope Cruz). Gdy po walce Jack i Angelica prowadzą rozmowę, jest ona wyraźnie niższa od swojego towarzysza.

Dziennik zakrapiany rumem (2011)

zdjęcie ilustracyjne

Kolejna wpadka polegająca na swoistych “podróżach w czasie”. W jednej ze scen wspomniane zostaje jacuzzi, które do użytku weszło w 1968 roku – a więc dopiero lata po czasie, w którym dzieje się akcja Dziennika zakrapianego rumem. Ciekawostka: to właśnie na planie tego filmu poznali się Johnny Depp i Amber Heard.

Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara (2017)

źródło: Movie mistakes

Gdy Jack rozmawia z graną przez Kayę Scodelario Cariną, w pewnym momencie wskazuje na Henry’ego za pomocą palca wskazującego lewej ręki. Przynajmniej do czasu cięcia, bo już w kolejnym ujęciu widzimy, że Sparrow ma wyciągniętą prawą rękę.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)

Grindelwald to bez wątpienia niebezpieczny i potężny czarodziej, ale chyba niezdecydowany, jeśli chodzi o to, w jaki sposób mają być przystrzyżone jego wąsy. W zależności od ujęcia nachodzą one albo na usta bohatera, albo są oddzielone od nich pustą przestrzenią.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA