search
REKLAMA
Zestawienie

KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA. 5 najlepszych ról Jessiki Lange

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

20 kwietnia 2019

REKLAMA

Co prawda Jessica Lange swój debiut filmowy miała wiele, wiele lat temu, jednak aktorka na każdym kroku udowadnia, że nie ma sobie równych. Każdy jej występ czy to w filmie, czy serialu to bez wątpienia uczta dla kinomanów. Aktorka na przestrzeni całej swojej kariery zdobyła sześć nominacji do Oscara, a w swojej kolekcji posiada dwie nagrody Akademii. Ma także pięć Złotych Globów, trzy nagrody Emmy oraz własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles, otrzymaną w 2014 roku. Dziś jest bez wątpienia ikoną kina, dlatego w zestawieniu skupiam się na jej najlepszych rolach oraz niesamowitych duetach filmowych, w których wystąpiła. W dodatku najlepsze role okazują się też najwspanialszymi aktorskimi duetami…

Tootsie (1982)

Film z 1982 roku opowiada przewrotną historię aktora, który ze względu na fakt, iż nie może znaleźć zatrudnienia, przeistacza się w kobietę, żeby dostać pracę. Co prawda większość osób wychwalała niesamowity wręcz popis aktorski Dustina Hoffmana, niemniej to Jessica Lange zgarnęła najwyższe wyróżnienie, Oscara, oraz worek innych nagród, w tym drugi Złoty Glob za swój „niepozorny” występ drugoplanowy. Aktorka wcieliła się w rolę Julie Nichols, która występuje w operze mydlanej i jest uwikłana w dość nieszczęśliwą relację z jej reżyserem. Lange sprawiła, że jej postać pokochali widzowie na całym świecie, do ostatnich chwil trzymający kciuki, by w końcu odnalazła szczęście. Jak się okazało, Tootsie stał się drugim najbardziej kasowym filmem roku 1982, zbierając także bardzo dobre recenzje. Jessica Lange udowodniła zaś, że aktorsko nie ma sobie równych. Dodatkowo należy nadmienić, że w roku 1998 roku Biblioteka Kongresu USA uznała, że produkcja jest na tyle ważna dla kultury i historii filmu, że wpisana została do narodowego rejestru filmowego.

Listonosz zawsze dzwoni dwa razy (1981)

Rok wcześniej Jessica Lange zmierzyła się z remakiem filmu z 1946 roku, gdzie jej partnerem został nie kto inny, jak sam Jack Nicholson. Fabuła skupia się na romansie pomiędzy głównymi bohaterami, czyli Frankiem oraz Corą, którzy planują zabójstwo, by móc być razem. Jak się bowiem okazuje, protagonistka jest zamężna i wikła się w płomienny romans. Aktorka udowodniła, że żadne wyzwanie nie jest dla niej straszne. Zdaniem wielu krytyków nie tylko była w stanie aktorsko dorównać Nicholsonowi, ale w niektórych momentach nawet go przewyższyła. Co prawda film nie spotkał się z zachwytem ze strony krytyków, którzy uznali, że adaptacja wypada dość słabo na tle oryginału, jednak w późniejszych latach została bardziej doceniona, zbierając aż 77% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes. To bez wątpienia pozycja warta uwagi ze względu na genialny wręcz aktorski duet.

Cały ten zgiełk (1979)

Bob Fosse był mistrzem, jeżeli chodzi o gatunek, jakim jest musical. Nie inaczej też było z produkcją z 1979 roku, której scenariusz oparty był w znacznej mierze na jego życiu, a za którą ten reżyser i choreograf otrzymał między innymi Złotą Palmę w Cannes oraz był nominowany do Oscara. Jednak zdaniem sporej części krytyków, choć całość prezentowała się niesamowicie, to jednak stanowiła zrzynkę z Felliniego i jego Osiem i pół. Jeżeli chodzi o występ Jessiki Lange, to po raz kolejny dostajemy intrygującą porcję aktorstwa oraz jeden z ciekawszych duetów z Royem Scheiderem w roli głównej, który wciela się w postać mającą być odwzorowaniem reżysera. Muszę przyznać, iż dla mnie produkcja mogłaby wyłącznie opierać się na ich konwersacjach.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA