search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

JAMES GUNN. Upadek z wysokości

Filip Pęziński

5 sierpnia 2018

REKLAMA

Historia kariery Jamesa Gunna to istna sinusoida. Twórca kina alternatywnego, odważnego i przeznaczonego dla widza specyficznego z dnia na dzień zostaje zaproszony na salony potężnego i opływającego w luksusy zamczyska Disneya, aby równie niespodziewanie zostać z niego bezceremonialnie wyrzuconym. Jak wyglądała jego droga do Hollywood i czy po bolesnym upadku znajdzie w nim jeszcze swoje miejsce?

Zacznijmy od początku.

Był 5 sierpnia 1966 roku, kiedy w amerykańskim St. Louis w stanie Missouri na świat przyszedł James Francis Gunn Jr. Chłopiec wychował się wraz z czterema braćmi (jednego z nich, Seana, możecie znać m.in. z roli w obu częściach Strażników Galaktyki) i siostrą. Młodość Gunn spędził na czytaniu komiksów i magazynów filmowych, oglądaniu Adama Westa w roli Batmana w serialowej inkarnacji tego bohatera oraz – być może przede wszystkim – wchłanianiu mniej lub bardziej uznanych horrorów, jak Piątek trzynastego czy Noc żywych trupów. W wieku dwunastu lat wraz z braćmi zaczął kręcić własne filmy o zombie.

Był rok 1989, kiedy James w rodzinnym St. Louis założył zespół muzyczny The Icons. Pięć lat później grupa wydała płytę Mom, We Like It Here on Earth, z której piosenki Sunday i Walking Naked trafiły do pierwszego napisanego przez Gunna filmu. Jakiś czas później zespół został rozwiązany, ale Gunn nie skończył swojej przygody z muzyką. Komponował piosenki do Scooby-Doo, Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie i Movie 43.

Był rok 1995, kiedy Gunn rozpoczął współpracę z niezależną wytwórnią filmową Troma Entertainment, dla której napisał scenariusz do Tromeo i JuliiPracując z Lloydem Kaufmanem, swoim mentorem i współzałożycielem wytwórni, młody twórca uczył się pisać scenariusze, pracować z aktorami, poszukiwać lokacji, produkować i dystrybuować filmy. Po kilku latach spędzonych w Tromie napisał scenariusz do komedii superbohaterskiej The Specials. Był również producentem filmu.

Był 7 października 2000 roku, kiedy James ożenił się z aktorką Jenną Fischer, którą poznał poprzez swojego brata – Seana. Niecałe siedem lat później para ogłosiła separację, a w 2008 rozwiodła się. Rozstali się przy tym w dobrych relacjach, a sam Gunn twierdzi, że przyjaźni się ze wszystkimi swoimi byłymi partnerkami. Obecnie twórca związany jest z aktorką Jennifer Holland. Oboje są wielkimi miłośnikami zwierząt.

Był rok 2002, kiedy premierę miał pierwszy poważny, hollywoodzki projekt Gunna – aktorska wersja Scooby-Doo, do której napisał scenariusz. Dwa lata później premierę miał sequel filmu i remake Świtu żywych trupów George’a A. Romero w reżyserii Zacka Snydera. Gunn był scenarzystą obu produkcji. Jego reżyserski debiut przypadł na 2006 rok, kiedy premierę miał komediowy horror – Robale. Film znalazł się na dwudziestym siódmym miejscu w przygotowanej przez serwis Rotten Tomatoes liście pięćdziesięciu najpozytywniej recenzowanych horrorów w historii.

Od tego czasu Gunn tworzył i współtworzył kilka mniej istotnych produkcji, wyreżyserował ciepło przyjętą komedię superbohaterską Super oraz był jurorem w programie telewizyjnym “Scream Queens”. Poza światem kina i telewizji napisał historię do gry Lollipop Chainsaw, powieść The Toy Collector i – wraz ze wspomnianym już wcześniej Lloydem Kaufmanem – był współautorem książki All I Need to Know about Filmmaking I Learned from the Toxic Avenger (Wszystko, czego nauczyłem się o robieniu filmów, wiem z Toksycznego mściciela).

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA